Opowiada o losach młodych kobiet - ofiar przemilczanej zbrodni stalinowskiej z 1945 r. Spotkanie z autorką, które poprowadzi Stefan Truszczyński, zaplanowano na wtorek, 5 czerwca o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy zaprasza na obchody 73. Rocznicy uwolnienia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie. Inscenizacja odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00 w Mławie przy ul. Reymonta 2. Po inscenizacji nastąpi symboliczne zapalenie zniczy pod siedzibą PUB.
Sztab Generalny Wojska Polskiego, który w roku 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzi stulecie swojego odtworzenia, organizuje szereg przedsięwzięć przypominających te historyczne wydarzenia. Jednym z nich jest międzynarodowe sympozjum naukowe, które odbędzie się 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.
„Uśmiech Niepodległej” – koncert Teatru Muzycznego Od Czapy nawiązuje do rocznicy 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale nie opiewa bohaterskich czynów i pierwszoplanowych postaci z historii naszej Ojczyzny. Z humorem przedstawia los zwykłego żołnierza. Spektakl będziemy mogli zobaczyć, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”, 29 maja o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5.
Zarząd Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu serdecznie zaprasza na konferencję prasową na temat historii powstania i zburzenia przez Niemcy w 1939 r. Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego Pomnikiem Wdzięczności oraz podsumowującą 6 lat działalności Komitetu jego odbudowy. Razem będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego Pomnik Wdzięczności Narodu Polskiego za odzyskaną niepodległość w 1918 nie został odbudowany do roku 2018, roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
To tytuł spotkania z dr hab. Anną Cegiełą z Uniwersytetu Warszawskiego, które w ramach cyklu imprez Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pn. Maj na Foksal zaplanowano we wtorek, 22 maja o godz. 18. Ale to nie będzie jedyna atrakcja tego wieczoru w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5.
Św. Hildegarda z Bingen – średniowieczna mistyczka – której medycyna naturalna zdobywa dziś coraz więcej zwolenników, najstarsze polskie uzdrowisko – Iwonicz Zdrój oraz… wino to bohaterowie piątkowego popołudnia w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5. Impreza, która odbywa się w ramach cyklu „Maj na Foksal”, rozpocznie się 18 maja o godz. 16.00.
Legendarny polski żaglowiec Dar Młodzieży 20 maja wypłynie z macierzystego portu w Gdyni, by opłynąć świat. Organizatorami Rejsu Niepodległości, który uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Stary wzorzec kilograma odchodzi do lamusa. Mechanika kwantowa rządzi. Nowe technologie wkraczają do Głównego Urzędu Miar w stulecie jego istnienia – o tym wszystkim opowie prezes GUM dr Włodzimierz Lewandowski w czwartek, 17 maja o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.
„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego. 13 maja ulicami śródmieścia maszerować będą patrioci, którzy uczczą tym samym pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na cykl imprez do Centrum Prasowego Foksal. Mnóstwo atrakcji aż do 14 czerwca 2018.
„Peloponez a sprawa polska” - to temat wystąpienia dziennikarza polonijnego z Aten Marka Nadolskiego podczas ostatniego przedwakacyjnego spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Odbędzie się ono w środę, 6 czerwca o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”.
Prawda o największej zbrodni miała być pogrzebana na zawsze…
Wszystko zmienił jeden człowiek.
Film „Katyń – Ostatni świadek” w kinach od 11 maja.
W obsadzie: Robert Więckiewicz, Piotr Stramowski i Alex Pettyfer
Rekonstrukcja zrzutu oddziału cichociemnych ze skokami spadochronowymi, pokaz pirotechniczny, koncert, park linowy – to tylko niektóre z atrakcji, które towarzyszyć będą uroczystości 74. rocznicy zrzutu cichociemnych na placówkę odbiorczą „Imbryk” w Kołakowie (gm. Dąbrówka, pow. wołomiński). 21 kwietnia 2018 r., początek o godz. 17.00.
Zakończył się pierwszy etap 11. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na Państwa głosy czekamy do 17 maja.
W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu polskich miastach Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach zostaną pokazane filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Serdecznie zapraszamy na promocję najnowszej książki Jarosława Wróblewskiego pt. „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” w niedzielę, 18 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37 w Warszawie.
Po spotkaniu autorskim będzie możliwość zwiedzania w X Pawilonie wystawy pt. „Dowody zbrodni” przygotowanej przez IPN. Zawiera ona m.in. przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczych w Kwaterze Ł.
Europejskie Centrum Biznesu ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w III edycji Economic Security Forum ECONSEC 2018, który odbędzie się w Warszawie, w Hotelu Marriott w dniu 15 marca 2018 r. Temat przewodni Forum brzmi:
„Bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze wobec cyber zagrożeń”.