Jan Paweł II nie byłby tym samym człowiekiem, gdyby nie dom, z którego pochodził. To duchowa postawa rodziców uformowała przyszłego świętego papieża. Jaki więc był dom św. Jana Pawła II? Kim byli jego rodzice? Jak żyli i dlaczego Kościół rozpoczął ich proces beatyfikacyjny? Na te pytania odpowiada Milena Kindziuk, autorka biografii rodziców papieża pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. To niezwykła książka, która ukazuje się przy okazji 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka.
Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje o przedłużeniu do 15 kwietnia I etapu konkursu. Aktualny Regulamin dostępny jest na stronie projektu: whr.muzhp.pl.
Powołano trakże Jury konkursu. Zgłoszenia będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu II Polskiego Radia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski), Marta Soluch (członek Zarządu Fundacji Orlen). Przewodniczącym kapituły jest prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie).
Plebiscyt ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 kwietnia 2020 r.
8 lutego Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wraz z Fundacją Kulturalna Polska zorganizowało Trzeci Charytatywny Bal u Dziennikarzy na Foksal.
Jej historia podbiła serca Polaków: wrażliwa kobieta, która przez kilkanaście lat pracowała w klinice aborcyjnej Planned Parenthood, przeszła niezwykłą przemianę. Kilka minut w gabinecie, w którym na jej oczach przeprowadzano aborcję sprawiło, że odmieniła swoje życie. W lutym 2020 roku o swojej historii opowie na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
Tegoroczna impreza odbędzie się 8 lutego o godz. 20:00 w Restauracji Villa Foksal przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Zaplanowaliśmy ją w stylu „Dwór i Chata Polska”, a bawić się będą dziennikarze, gwiazdy telewizyjne, artyści, mecenasi a także Ci wszyscy, którzy chcieliby dobrze spędzić karnawałową noc.
„Kolędy Pospieszalskich” to seria koncertów wyjątkowych, autentycznych i wzruszających. Dwa pokolenia muzyków, tworzą orkiestrę złożoną z 15 osób o tym samym nazwisku, wykonując tradycyjne kolędy w autorskich aranżacjach. Rodzina Pospieszalskich – muzykując razem – pokazuje prawdziwe piękno świąt Bożego Narodzenia.
W dniach 11 i 12 grudnia 2019 r. zarówno w gdańskich Kościołach Chrystusa Króla i św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbywać się będzie I edycja Kongresu 108. Geneza Kongresu związana jest z obchodzonym w Archidiecezji Gdańskiej Jubileuszowym Rokiem Męczenników okresu II wojny światowej.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze 29 listopada w warszawskim Hotelu Bellotto (ul. Senatorska 13/15) organizuje wyjątkową konferencję z udziałem polskich przedsiębiorców.
Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych zmienia na naszych oczach świat. Stwarza nowe szanse i możliwości, ale także stawia przed ludzkością liczne wyzwania związane z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dlatego pięć lat temu powstał CYBERSEC – największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie dotyczące cyberbezpieczeństwa. Już 29-30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się jego jubileuszowa edycja.
Kongres przebiega pod hasłem: „Europa Christi – Europa Dwóch Płuc – Europa Ewangelii, Prawdy Pokoju; Wizja Europy św. Jana Pawła II”.
„Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej” to film, który opowiada o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Podlasia Południowego męki ze strony ówczesnej carskiej administracji tamtych rejonów. Film przedstawi losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.
Od 13 do 15 września 2019 Przystanek Niepodległość jak co roku zaprasza, tym razem do Polanicy Zdroju.
Polonia z różnych zakątków świata, przedstawiciele biznesu, wysokiej rangi politycy, eksperci i naukowcy spotkają się w dniach 28-30 sierpnia br. na piątej w tym roku edycji Kongresu 60 Milionów (60 Milion Congress). W tym roku integracja wszystkich Polaków dzięki dyskusjom w panelach tematycznych i licznym wydarzeniom towarzyszącym będzie jeszcze silniejsza!
Żołnierz który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek − to główny bohater przygotowanej w trzech językach multimedialnej wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka
w Bredzie.
Stowarzyszenie MuzaDei zaprasza na plenerowy koncert piosenek i utworów literackich z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego „Dziś idę walczyć mamo”, który odbędzie się 16 sierpnia o godz. 19.00 na terenie parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.
Wraz z nowym wydaniem tygodnika „Sieci” dodatek specjalny przygotowany z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W dodatku m.in. o powstańczych mediach, „Kto pilnował porządku w powstańczym państwie”, artyści na ulicach podczas Powstania Warszawskiego oraz program obchodów 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego (wybrane wydarzenia).
Już w najbliższy weekend odbędzie się pierwsze spotkanie tematyczne w ramach „Lata z Parowozami”. Poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu przez całe rodziny, PKP CARGO – największy w Polsce przewoźnik kolejowy oraz mecenas zabytków techniki kolejnictwa – popularyzuje wiedzę o historii kolei oraz udostępnia wszystkim zainteresowanym jedną z największych w Polsce kolekcję zabytkowego taboru kolejowego zgromadzonego w Chabówce.
Turniej Husarski, historyczne grupy rekonstrukcyjne, pokazy strzelania z armatek i broni skałkowej, atrakcje dla dzieci - zajęcia z końmi, pokazy sztuki walki mieczem, pokaz tańca, rzemiosła dawne i interaktywny teatrzyk dla dzieci. Tatostrefa i piknik rodzinny.