Dr Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego oraz Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają we wtorek, 26 września 2017 r. na Dzień poświęcony pamięci Anny Solidarność.
Fundacja Między Słowami otrzymała od autora, pana Kazimierza Brauna, prawa do sztuki „Mój syn, Maksymilian”, żeby wyprodukować przedstawienie w reżyserii Marcina Kwaśnego. Najbliższy spektakle odbędzie się 16 września o godz. 19:00 na scenie Teatru Oratorium przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie.
Koncerty zespołu Pink Freud i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz historia w Virtual Reality – to propozycje w ramach wydarzenia „17 września. Zerwane biografie. Bodo / Wars / Ordonówna”, które odbędzie się na skwerze Hoovera w Warszawie w 78. rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Tego dnia Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego opublikuje na portalu ZapisyTerroru.pl pierwszych 500 pierwszych relacji obywateli polskich – ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu.
Zapraszamy na Fort Bema w Warszawie, który w najbliższą sobotę i niedzielę zmieni się w pole potyczek i utarczek zbrojnych!
X Bieg Rotmistrza Pileckiego odbędzie się 10 września na Kępie Potockiej w Warszawie. Do udziału w biegu zapraszają: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, Krzysztof Bugla i Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz, Adam Buława.
Kuligów, gmina Dąbrówka, powiat wołomiński - miejsce, gdzie w sierpniu 1920 roku bolszewika pogonił Dywizjon Jazdy 1. Armii, znany pod groźnie brzmiącą nazwą „Huzarzy Śmierci”. Tutaj, w sobotę 9 września, w scenerii nadbużańskich łąk, będzie można obejrzeć rekonstrukcję tej brawurowej potyczki.
Z wielką radością informujemy, że w dniu 9 września 2017r. do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przy ul. Łagiewniki 63 przybędą z San Giovanni Rotondo we Włoszech relikwie I. stopnia Św. Ojca Pio.
PKO Festiwal Biegowy to najwszechstronniejsza impreza dla biegaczy w Polsce. Na start zgłosiło się już ponad 10,5 tys. osób z całego kraju i zagranicy, a kolejne mogą to zrobić na miejscu, w Krynicy-Zdroju. Impreza rusza już piątek o godz. 11:00. Patronem PKO Festiwalu Biegowego jest tygodnik Sieci.
II koncert Niepodległości "Westerplatte" odbędzie się 1 września 2017 o godz. 19.00 na zadaszonej widowni obok plaży na Westerplatte (ul. mjr.H.Sucharskiego)
Siódma część „Wojennej Odysei Antka Srebrnego 1939–1945” opisuje kolejne przygody tytułowego bohatera i jego przyjaciół.
SONG OF SONGS FESTIVAL to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. Po siedmiu latach przerwy w organizowaniu tego przedsięwzięcia to muzyczne, międzynarodowe święto muzyki chrześcijańskiej wraca do Torunia i na antenę TVP. SONG OF SONGS jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską oraz znakomitych solistów i zespołów z zagranicy.
Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 14 do 16 lipca 2017 r. odbędzie się III Święto Strzelca Konnego.
Najważniejsze informacje
Czas: 23 - 25 czerwca 2017 (piątek po południu - niedziela po Eucharystii)
Miejsce: Gryżyna (Ośrodek Anapausis), parafia Bytnica, diecezja zielonogórsko-gorzowska
Organizator: Fundacja Anapausis
Patronat honorowy: Jego Eminencja ks. bp Tadeusz Lityński – ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Słuchowisko „Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły Grand Prix 17. Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. W tym roku w konkursie wzięło udział 26 realizacji radiowych oraz 13 telewizyjnych.
W dniach 12–13 czerwca 2017 w Sejmie RP odbędzie się Finał II Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. W rozgrywkach weźmie udział osiem drużyn ze szkół z Wałbrzychu, Krakowa, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Ostrzeszowa, Warszawy i Inowrocławia. Organizatorami zawodów są IPN oraz Kancelaria Sejmu RP. Patronat honorowy nad Turniejem objęli Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski oraz Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska.
„wSieci” i „wSieci Historii” objęły patronatem projekt "Recovering Forgotten History - Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich: 2006-2017".
29 maja już po raz szósty będzie obchodzony Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W tym roku centralne obchody odbędą się w dniach 27 – 28 maja w Giżycku.
Matki Niepokornych - opowieść o kobietach, które kształtowały postawy sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. Projekt objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Udręczone rzeczywistością ustroju komunistycznego, konsekwentnie kształtowały żelazne charaktery swoich dzieci i przekazywały głęboką miłość do ojczyzny - tak organizatorzy opisują bohaterki wystawy i albumu, które przygotowano w ramach projektu „Matki Niepokornych”. Projekt dedykowany jest tym wszystkim matkom, których synowie i córki angażowali się w walkę z reżimem - po latach oddajemy im należny hołd i szacunek.