Warszawa
Rola i miejsce Sztabu Generalnego WP w systemie obronnym państwa 1918-2018 - sympozjum naukowe
Sztab Generalny Wojska Polskiego, który w roku 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzi stulecie swojego odtworzenia, organizuje szereg przedsięwzięć przypominających te historyczne wydarzenia. Jednym z nich jest międzynarodowe sympozjum naukowe, które odbędzie się 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.
Jego celem jest przedstawienie znaczenia i roli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 1918-2018, ze szczególnym uwzględnieniem przełomowych dla Polski wydarzeń, m.in. odbudowy wojska i państwa po I wojnie światowej, roli SG WP w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, przygotowań państwa do wojny i w czasie działań bojowych 1939 roku oraz okresu niesuwerennego państwa polskiego i przemian w Wojsku Polskim po 1989 roku.
Sympozjum odbędzie się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Gospodarzem spotkania będzie generał dr Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego WP.
Wśród prelegentów będą m.in. dr Andrzej Suchcitz, kierownik Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, dr Paul Latawski, Senior Lecturer, Royal Military Academy Sandhurst (Wielka Brytania), Jerzy Maria Nowak, dyplomata, były ambasador RP przy NATO i UZE, generał Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego WP i Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.
Obecni będą także przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, wojskowego korpusu dyplomatycznego, uczelni cywilnych i wojskowych, kadra i pracownicy sztabu oraz słuchacze szkół wojskowych i uczniowie klas mundurowych.
Sympozjum naukowemu towarzyszyć będzie wystawa „Dzieje Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-2018”, przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w sympozjum, które odbędzie się w godz. 10.00- 15.30 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zgłoszenia akredytacyjne należy przesyłać do 28 maja 2018 roku (poniedziałek) do godz. 18.00 wyłącznie drogą elektroniczną na adres Zespołu Prasowego SG WP: [email protected]. Formularz akredytacyjny do pobrania: http://sgwp.wp.mil.pl/plik/File/listaakredytacyjna.doc. Zgłoszenia powinny zawierać następujące dane: imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej lub dowodu osobistego oraz numer telefonu kontaktowego i adres e-mail).
Wejście akredytowanych dziennikarzy (30 maja) Bramą Senatorską (wejście D) w godz. 9.30-9.45.