W tygodniku „Sieci”: Szczery jak Obajtek

Były prezes Orlenu w nowym numerze "Sieci" ujawnia kulisy i tajemnice z czasów, gdy rządził koncernem
W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza analizuje nową książkę Wiktora Świetlika, niegdyś szefa Programu Trzeciego Polskiego Radia, który publikuje wywiad-rzekę z Danielem Obajtkiem byłym szefem Orlenu. Tę książkę trzeba przeczytać, by zrozumieć, jakie mechanizmy decydują o fundamentalnych sprawach polskiej gospodarki. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
– Obajtek punkt po punkcie pokazuje, jak naftowy koncern był rozkładany na łopatki, co dobrze widać na przykładzie spółek zależnych, np. ORLEN Serwis zajmującej się serwisowaniem stacji. „Wykańczano ją celowo na rzecz podmiotów zewnętrznych. Ludzie byli dosłownie zniechęcani do pracy tam i przechodzili do firm z zewnątrz obsługujących nasze stacje. Pogoniliśmy większość tych firm, a ludzi z powrotem przyjęliśmy” – pisze Marek Pyza w materialeSzczery jak Obajtek, który ukaże się w nowym wydaniu tygodnika Sieci. Publicysta zauważa, że prezesura Obajtka broni się przede wszystkim wynikami spółki, które były kilkakrotnie lepsze niż za czasów jego poprzedników oraz następców, a potęga ORLENU już na zawsze będzie wiązana z okresem kiedy zarządzał nią Obajtek.
Palącą kwestię z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa porusza Konrad Kołodziejski w tekście Nadchodzą imigranci zauważając, że Polska będzie musiała wkrótce zacząć przyjmować rok do roku kilkadziesiąt tysięcy deportowanych z Niemiec nielegalnych imigrantów. – Tak gigantyczny napływ imigrantów może w ciągu kilku lat zmienić krajobraz społeczny Polski. Staniemy się krajem wielokulturowym, szarpanym niezliczoną ilością konfliktów wewnętrznych na tym tle – zauważa publicysta.
O zmianie paradygmatu myślenia wśród amerykańskich elit pisze Grzegorz Górny. W artykule Rewolucja zdrowego rozsądku przybliża główne założenia dokumentu „Projekt 2025” –inicjatywy politycznej konserwatywnego think tanku the Heritage Foundation mającej na celu oczyszczenie ideologiczne rządu Stanów Zjednoczonych oraz promowanie tradycyjnej rodziny jako podstawowej komórki społecznej.
– Twórcy dokumentu postawili sobie niezwykle ambitne zadanie. Ich zdaniem Stany Zjednoczone pozostaną niezdolne do utrzymania swej dominującej roli w świecie, dopóki w USA nie zostanie zahamowany długi marsz lewicy przez instytucje, a tym samym nie zostanie zatrzymana neomarksistowska rewolucja kulturowa, która rozkłada Amerykę od środka – wskazuje publicysta.
W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń relacjonuje kulisy działań Bogdana Święczkowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który składając zawiadomienie o zorganizowanej grupie przestępczej, wywołał szok nie tylko w środowisku prawniczym (To się nie przedawni).
Maciej Walaszczyk prześwietla powoli rozkręcającą się kampanię prezydencką. – By pozyskać centrowego wyborcę, Trzaskowski omija bardzo bliskie mu tematy, a więc wspieranie różnego rodzaju inicjatyw środowisk LGBT+, skrajnej lewicy, subkultur miejskich żyjących z publicznych pieniędzy – pisze publicysta.
Kijów, nie oglądając się na Europę, stawia na partnerstwo strategiczne z Waszyngtonem – możemy przeczytać w celnej i dogłębnej analizie stosunków ukraińsko-amerykańskich autorstwa Marka Budzisza.
O tym, w jaki sposób Marszałek Sejmu zamierza utrzymać swoje stanowisko do końca kadencji pisze Stanisław Janecki w tekście Hołownia nie chce odejść.
Ponadto w tygodniku także artykuły i felietony pióra Ryszarda Czarneckiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Arkadiusza Mularczyka, Samuela Pereiry, Stanisława Płużańskiego, Andrzeja Rafała Potockiego, Jana Rokity, Aleksandry Rybińskiej, Andrzeja Skwarczyńskiego, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Zybertowicza.
Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce24 na 52 kanale telewizji naziemnej oraz u operatorów: Vectra - 825. Polsatbox - 196. UPC/Play 121 i 339. Netia 192. Evio 43 oraz na stronie www.wPolsce24.tv