Synthos Chemical Award - konkurs za milion
Do 31 października polscy chemicy mogą zgłaszać swoje innowacyjne odkrycia lub wynalazki w konkursie Synthos Chemical Award, w którym do wygrania jest nagroda w wysokości miliona złotych! Zgłoszeń należy dokonywać poprzez stronę www.synthosaward.com
Swoje projekty do konkursu zgłaszać mogą naukowcy posiadający polskie obywatelstwo, którzy nie ukończyli 50. roku życia oraz których odkrycie lub wynalazek ma potencjał, by rozwijać polski przemysł chemiczny. Oceny potencjału zgłaszanych projektów dokona Kapituła, do której zaproszeni zostali wybitni polscy chemicy: prof. Stanisław Penczek, który Przewodniczy Kapitule, prof. Karol Grela, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Bogdan Marciniec oraz prof. Mieczysław Mąkosza. Skład Kapituły uzupełnia dr Jarosław Rogoża, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Synthos S.A. To właśnie oświęcimska firma jest pomysłodawcą i wyłącznym fundatorem nagrody w konkursie Synthos Chemical Award.
To pierwszy w polskiej historii konkurs, w którym do wygrania jest nagroda o takiej wartości, w dodatku to sam zwycięzca zdecyduje, na jaki cel przeznaczy wygrane środki. Konkurs nie jest też obwarowany szeregiem zobowiązań wobec organizatora,więc zgłaszający pozostają właścicielami praw i patentów do zgłaszanych projektów.
Misją konkursu Synthos Chemical Award jest rozwój innowacyjnej branży chemicznej w Polsce oraz popularyzacja chemii wśród młodych naukowców, a także zachęcenie młodych ludzi do działań badawczych w dziedzinie chemii, służących rozwojowi polskiej gospodarki. Rozstrzygnięcie konkursu oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi w lutym 2017 roku. Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin oraz harmonogram znaleźć można na stronie www.synthosaward.com
Synthos S.A. jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, wiodącym europejskim producentem kauczuków NdBR i SSBR oraz polistyrenu do spieniania. Firma od 2009 roku rozwija obszar badań i rozwoju. W ciągu ostatnich 5 lat zakończono prace nad 17 projektami, które zaowocowały wprowadzeniem na rynek 17 nowych produktów. Wdrażanie innowacyjnych projektów i technologii wpisane jest w filozofię działania firmy, stąd też idea, by nagradzać naukowców realizujących innowacyjne projekty.
Patronat honorowy nad konkursem objęło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz Instytut Sobieskiego.
Informacje dla mediów:
Agata Kościelnik, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej
e-mail: [email protected]
tel. +48 33 847 32 03
kom. +48 601 415 995
Dodano 2 maja 2016
Z początkiem maja rusza pierwsza edycja konkursu dla polskich chemików, którzy mają szanse zawalczyć o gigantyczną nagrodę 1 miliona zł., ufundowaną przez chemicznego giganta - Synthos S.A.
Konkurs skierowany jest do osób, które nie ukończyły 50 roku życia, posiadają polskie obywatelstwo i mogą pochwalić się, mniej lub bardziej zaawansowanym za to innowacyjnym pomysłem, do zrealizowania w branży chemicznej. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lipca 2016 roku, ogłoszenie laureata i wręczenie cennej nagrody, odbędzie się z lutym 2017 roku na uroczystej Gali.
Pomysłodawca, organizator i fundator konkursu cel ma jeden. Rozwój innowacyjnej branży chemicznej w Polsce. Branży, która na bogate tradycje i wielki potencjał. Ten potencjał jest do wykorzystania m.in. dzięki propagowaniu chemii wśród młodych naukowców. Synthos na tym polu ma już doświadczenie realizowane od lat, choćby w ramach programów stażowych i stypendialnych Generacja Synthos. Firma nie żałuje też środków na badania inwestując średnio ok. 60 mln złotych rocznie. - Życzylibyśmy sobie, aby w Polsce było dużo firm chemicznych z dobrze rozwiniętymi działami badawczo-rozwojowymi – mówił podczas ogłoszenia konkursu Tomasz Kalwat, prezes zarządu w Grupie Synthos. – Z tym jeszcze nie jest najlepiej, dlatego musimy iść do przodu i myśleć przyszłościowo. Owszem nagroda jest dla nas z jednej strony inwestycją krótkoterminową, bo mamy nadzieję, że napłynie wiele wartościowych projektów. Jednak to, na czym najbardziej nam zależy jest do osiągnięcia w długim horyzoncie., czyli mocna zachęta dla młodych ludzi, aby zechcieli swoje ścieżki kariery opierać na działalności naukowej, w tym także w przemyśle chemicznym - dodał. No i kto wie, może kiedyś w przyszłości okaże się, że jakiś zdolny chemik odbierając słynny medal w Sztokholmie, wymieni nazwą naszej firmy, jako tej instytucji, która skromnym konkursem Synthos Chemical Award, otworzyła mu drogę do wielkich odkryć i największej naukowej nagrody – rozmarzył się prezes Kalwat.
Prezesowi wtóruje dr Jarosław Rogoża, członek zarządu Grupy Synthos, odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe. - Wierzymy, że w ciągu kilku następnych lat konkurs i główna nagroda przełożą się na zwiększenie odkryć chemicznych w Polsce – dodaje. Sama nagroda ma charakter utylitarny, a o jej przyznaniu zdecyduje Kapituła konkursowa, w której składzie zasiadają wybitni polscy chemicy. W tym m.in. prof. Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN jako przewodniczący, prof. Bogdan Marciniec, prezes Fundacji UAM i dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego czy prof. Krzysztof Matyjaszewski wykładowca Carnegie Mellon University. W swojej ocenie przedstawiciele Kapituły będą bazować na kilku ważnych kryteriach, w tym na innowacyjności projektu, na potencjale inwestycyjnym i komercjalizacyjnym oraz wezmą pod uwagę znaczenie dla rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce. Najlepsi kandydaci będą zapraszani na indywidualne rozmowy, w ramach których dostaną szansę na osobistą i pełniejszą prezentację swoich pomysłów. Więcej szczegółów na temat konkursu oraz harmonogram znajdują się w regulaminie zamieszczonym na stronie konkursu http://synthosaward.com/.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!