„Sieci”: Niemieckie przemilczenia
Minister spraw zagranicznych w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Po co Berlinowi rewizja traktatów i wyeliminowanie prawa weta? Po to, aby w świetle prawa móc narzucać swoją wolę wszystkim europejskim społeczeństwom. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nigdy się na to nie zgodzi – mówi prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau komentuje politykę Niemiec wobec Polski oraz relacje z naszym zachodnim sąsiadem. Zauważa bez zaskoczenia, że niemiecki rząd w odpowiedzi na polską notę w sprawie reparacji za straty wojenne, uznał, że nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie, gdyż jest – zdaniem Niemców - zamknięta.
– Niemcy przez kilkadziesiąt lat inwestowały w wizerunek państwa, które nie tylko rozliczyło się ze wszystkimi ofiarami swojej agresji i polityki eksterminacyjnej, lecz także dokonało tego na tyle wzorowo, że uzyskało podstawy do ubiegania się o tytuł moralnego supermocarstwa – wyjaśnia prof. Rau i dodaje, że na dobre samopoczucie Niemiec miała także wpływ zależność Polski od Rosji i jej wyniszczenie przez lata komunizmu: – Niestety, po zakończeniu zimnej wojny sytuacja nie była dla nas znacząco korzystniejsza. Niemcy bez skrupułów wykorzystywali fakt, że Polska, państwo zrujnowane w wyniku ich agresji i okupacji, wyniszczone dekadami komunistycznego panowania, aspirujące do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, była uzależniona od ich poparcia. I kolejne niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską, proponując oparcie stosunków z naszym krajem na historycznej amnezji i skoncentrowanie się na „wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu”. Czyniły to bezwzględnie, uciekając się do nacisków, a nawet gróźb.
Minister spraw zagranicznych komentuje także proniemiecką postawę lidera opozycji, szczególnie w upatrywaniu kulturowej i cywilizacyjnej przewagi naszego zachodniego sąsiada:
– Donald Tusk mówił o tym w kontekście potrzeby zaprowadzenia w Polsce pewnego porządku, który mamy zawdzięczać związkom z kulturą Zachodu, a jak on to rozumie – z kulturą niemiecką. Należy pamiętać, że Niemcy najintensywniej zabiegali o wprowadzenie swoich porządków na ziemiach polskich w czasach zaborów i okupacji III Rzeszy. W pierwszym przypadku zakładali, że jesteśmy Irokezami, czy wręcz dzikusami, jak to ujmował Fryderyk II, a w drugim po prostu untermenschami. W obu przypadkach istota tych porządków miała się sprowadzać do przekonania – zarówno Niemców, jak i Polaków – że między naszymi nacjami nie ma miejsca na żadną postać równości, ani moralnej, ani intelektualnej, ani cywilizacyjnej. Rysy tego przekonania dostrzegam właśnie w myśleniu i działaniu lidera opozycji. I chcę Donaldowi Tuskowi jasno powiedzieć: nie będzie niemieckich porządków w Polsce.
Prof. Rau wyjaśnia też czy możliwa trwała i sformalizowana niemiecka hegemonia w Europie
– Europa oparta na hegemonii nie ma przyszłości, gdyż w swej naturze jest antydemokratyczna. Zwolennicy Europy akceptującej w niej niemiecką dominację zmierzają do stworzenia sytuacji, w której demokratyczny wybór zostanie ograniczony do woli RFN i kilku bliskich jej państw. Ze względu na przewagę siły głosów Niemiec i kilku innych przy całkowitym planowanym odrzuceniu zasady jednomyślności w Unii Europejskiej wystarczyłoby wygrać wybory w Niemczech,aby moc decydować o losie większości pozostałych krajów, w tym Polski, bez pytania o zdanie Polaków. […] To dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić referendum w czterech kwestiach, kluczowych dla suwerenności Polski i przyszłości naszego kraju. Chodzi o wzmocnienie mandatu politycznego przyszłego rządu w taki sposób, aby mógł on skutecznie sprzeciwiać się próbom takiej zmiany architektury instytucjonalnej w UE, która de facto likwidowałaby suwerenność narodu polskiego nad polskim państwem, a tym samym pozbawiałaby Polaków dobrodziejstwa demokracji.
Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.