Zybertowicz: Warunki wyjścia z nienawiści
Czy możemy wychodzić z nienawiści i konfliktu, promując zakłamaną legendę do roli demokratycznego autorytetu?
Trzeba bronić wspólnoty politycznej w Polsce. Taka wspólnota z założenia jest inkluzywna, daje każdemu obywatelowi szansę uczestnictwa – to odróżnia ją od wspólnoty religijnej czy etnicznej. Wspólnota polityczna nie wymaga, byśmy się kochali – wymaga, byśmy wyrzekli się przemocy. Takie przesłanie w deszczową sobotę 28 października 2017 r. w auli Politechniki Warszawskiej, na kolejnym – 10. już – Kongresie Obywatelskim, sformułował prof. Andrzej Leder - pisze prof. Andrzej Zybertowicz w najnowszym numerze tygodnika "Sieci".
Profesor w tekście "Warunki wyjścia z nienawiści" przytacza słowa prof. Andrzej Ledera, który na 10. już – Kongresie Obywatelskim, odpowiadał na pytanie:
Jak wspólnota może poradzić sobie z sytuacją takiego głębokiego przesycenia uczuciami nienawistnymi i konfliktem, jaki obecnie występuje w Polsce? Każdy, kto przyjmuje wyrzeczenie się przemocy jako wstępny warunek obywatelstwa, może uczestniczyć we wspólnocie politycznej. Mówca rozważył też wyjście z sytuacji nienawiści przez dominację jednej strony i wyznaczanie słabszym miejsca na boku. Silniejsi podporządkowują sobie słabszych, tworzą pewnego rodzaju hierarchie. To nie spełnia warunku równości obywatelskiej. Dodał, że tak zbudować wspólnoty politycznej nie można.
W odpowiedzi na te słowa profesor Zybertowicz, pisze:
Ale czy w taki właśnie, nasycony dominacją sposób (można go nazwać hegemonicznym) nie funkcjonowała demokracja w III RP? Czym się różni sytuacja hegemoniczna od prawdziwie demokratycznej? Hegemon pozwala konkurentom politycznym istnieć, nie próbuje ich całkowicie likwidować jak w totalitaryzmie. W ramach ustanowionej przez siebie hierarchii wyznacza im niszę, w której mają siedzieć. Mogą być sobie opozycją, ale najlepiej otoczyć ich czymś w rodzaju sanitarnego kordonu. W III RP obóz postkomunistyczno- -kosmopolityczny takie miejsce wyznaczał środowiskom, które reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Warto to dopowiedzieć.
Cały tekst prof. Andrzeja Zybertowicza znajduje się w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 6 listopada, także w formie e-wydania nahttp://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pli oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.