Żołnierze Rzeczypospolitej
- Chodzi o to, że nie możemy zgodzić się dobrowolnie na rezygnację z naszego polskiego istnienia – czyli z naszej polskiej wolności, która nie jest naszym pomysłem, naszą intelektualną koncepcją, naszym urojeniem, lecz została nam przed wiekami – przedwiecznie darowana - mówi pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
W rozmowie z braćmi Karnowskimi pisarz odnosi się do swojej ostatniej książki „Reytan. Upadek Polski”, która przynosi tezę, że nie anarchia wewnętrzna, nie siła zewnętrznych mocarstw, tylko zdrada, na którą zdecydowali się niektórzy Polacy, spowodowała kres Rzeczypospolitej. Pisarz zaznacza: „Zdrada była u kresu dziejów Rzeczypospolitej. Można powiedzieć, że zdrajcy dobijali wtedy Polskę. To przypomina trochę to, co dzieje się dzisiaj, bo Polska też jest teraz dobijana”.
Pisarz podkreśla: „nie możemy zgodzić się dobrowolnie na rezygnację z naszego polskiego istnienia – czyli z naszej polskiej wolności. (…) Celem wściekłej, zwierzęcej, antypolskiej propagandy, z którą mamy teraz do czynienia, jest przekonanie i zmuszenie Polaków, żeby sami się zlikwidowali, przestali być Polakami, zrezygnowali ze swojej polskości – a to znaczy, ze swojej wolności (…) żeby Polacy wyrzekli się samych siebie i żeby w miejscu polskiego istnienia pozostała pustka”.
Odpowiadając na pytanie Karnowskich, czy coś „wejdzie w tę pustkę” Rymkiewicz zauważa: „Przekonanie, że zwierzęce skłonności naszych sąsiadów należą do przeszłości, jest błędne. Polak, który zrezygnuje ze swojej polskości i przestanie być Polakiem, nie stanie się, jak to mu się teraz obłudnie wmawia, kimś lepszym, jakimś kandydatem na Europejczyka – przeciwnie, zostanie czyimś niewolnikiem. Aby do tego doprowadzić, aby wymusić rezygnację z polskości i zmienić Polaków w plemię niewolników, kiedyś zakładano obozy koncentracyjne i przeprowadzano uliczne egzekucje, dzisiaj, ponieważ w Europie na razie nie może być wojen, używa się w tym celu przemocy edukacyjnej oraz medialnej. To jest słabsze niż przemoc fizyczna, ale też skutkuje”.
Na ile los naszych przodków jest dla nas przestrogą? Jakie są obecne zagrożenia? Dlaczego należy przekonywać Polaków, aby stali się żołnierzami Rzeczypospolitej? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań w rozmowie z pisarzem Jarosławem Markiem Rymkiewiczem na łamach najnowszego numeru „wSieci”, w sprzedaży od 5 sierpnia.