Warszawa
XXI Targi Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego od 16 do 19 kwietnia 2015 r.
Prawdziwym wydarzeniem tegorocznej edycji Targów będzie uczestnictwo Salonu Stolicy Apostolskiej. To niepowtarzalna okazja aby obejrzeć prawdziwe perły kultury światowej: oryginalne rękopisy Piekła z Boskiej Komedii Dantego Alighieri oraz Iliady Homera.
Organizatorami Targów są Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich wraz z Zarządem Zamku Królewskiego w Warszawie, przy wsparciu Konferencji Episkopatu Polski.
Oficjalne, uroczyste otwarcie XXI Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w czwartek 16 kwietnia o godz. 12.oo w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Rozpoczęcie Targów uświetni swoim wykładem Ksiądz Kardynał Gianfranco Ravasi, Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Zostaną również ogłoszone wyniki nagrodzonych i wyróżnionych Nagrodą FENIKS 2015. Wręczenie Nagród i Uroczysty Koncert Chóru Papieskiego Kaplicy Sykstyńskiej odbędą się w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie w sobotę 18 kwietnia o godz. 18.30.
Targi Wydawców Katolickich to jedyne tego typu wydarzenie w całej Europie, skupiające europejskich wydawców katolickich, chrześcijańskich, jednocząc ich na polu kultury i mediów. Wystawcy prezentują dzieła nie tylko z zakresu teologii, filozofii ale także pedagogiki, psychologii, historii, a także podręczniki, programy multimedialne i faksymile. Na targach nie brakuje również wydawców literatury dziecięcej czy młodzieżowej. To wszystko przyciąga uwagę czytelników zainteresowanych wartościową literaturą. Jak zapewnia ksiądz Roman Szpakowski – Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – „W tym roku specjalnie dla nich przygotowywana jest wyjątkowa atrakcja”.
Gościem Honorowym XXI Targów Wydawców Katolickich będzie Państwo Watykańskie. Salon Stolicy Apostolskiej będzie prezentował m.in.: Libreria Editrice Vaticana, Muzeum Watykańskie, Watykańską Bibliotekę Apostolską, Tajne Archiwum Papieskie, Papieską Komisję Archeologiczną, Wydział Filatelistyczny i Numizmatyczny. Prawdziwymi perłami, które można będzie obejrzeć, będą oryginalne rękopisy Piekła z Boskiej Komedii Dantego Alighieri z ilustracjami Sandro Botticellego oraz Iliady Homera z zestawionym tekstem po grecku i łacinie. Ponadto w ramach prezentowanych kolekcji po raz pierwszy w Polsce można będzie podziwiać marmurowe rzeźby z Muzeów Watykańskich oraz książki z artystycznymi ilustracjami watykańskiej kolekcji sztuki współczesnej ... O Salonie Stolicy Apostolskiej w Turynie 2014 r. dyrektor Libreria Editrice Vaticana, ksiądz Giuseppe Costa powiedział „…Stoisko jest bardzo efektowne. Myślę, że przejdzie do historii jako jedno z najlepszych, jakie kiedykolwiek widziano podczas Salonu. Ma pewien styl archaizujący, który dodaje znaczenia historii książki …”
Watykańskie uczestnictwo zostanie wzbogacone wydarzeniami towarzyszącymi, np. dwoma występami chóru Cappella Sistina.
W 2. i 3. dniu Targów skupimy się na dzieciach, młodzieży i rodzinie organizując dla nich atrakcyjny program spotkań a autorami i osobami świata mediów. Szczególnym wydarzeniem będzie sobotnia „Rodzinna akademia czytania”.
Ksiądz Roman Szpakowski zaprasza wszystkich zainteresowanych dobrą książką na spotkania, dyskusje oraz panele, które odbywać się będę podczas wszystkich dni targowych, zarówno w salach Zamku Królewskiego, jak i w specjalnym namiocie przed Arkadami Kubickiego. Czytelnicy będą mogli spotkać się między innymi z kardynałem Gianfranco Ravasim, ks. prof. Markiem Starowieyskim, ks. prof. Tomaszem Jelonkiem, prof. Michałem Wojciechowskim, ks. Markiem Dziewieckim, Małgorzatą Nawrocką, ks. profesorem Mirosławem S.Wróblem, Antonim Liberą i Januszem Pydą OP i z wieloma innymi, cenionymi postaciami świata literatury, religii …
Tradycyjnie podczas Targów odwiedzający będą mogli obejrzeć filmy religijne, historyczne z archiwów TVP, IPN i Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. Podczas Targów odbędzie się między innymi pokaz filmu „Efekt Franciszka” wraz z dyskusją dotyczącą najważniejszych aspektów pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. W spotkaniu tym udział wezmą ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski, Tomasz Terlikowski oraz euro poseł Marek Jurek. Zapraszamy także wszystkich na wystawę zdjęć z pielgrzymek Jana Pawła II. Instytut Jana Pawła II w Warszawie przygotował instalację audiowizualną dotyczącą twórczości Księdza Jana Twardowskiego.
To tylko nieliczne spotkania, dyskusje i prelekcje filmowe. Program spotkań będzie jak co roku niezwykle bogaty. Już wkrótce, w całości, będzie dostępny na stronie Stowarzyszenia: www.swk.pl