wSieci: Ukradziona kamienica
Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy przejęcia i sprzedaży przez rodzinę Hanny Gronkiewicz-Waltz ukradzionej w wyniku perfidnego oszustwa kamienicy.
Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz (w tym jej mąż) zarobiła fortunę na sprzedaży kamienicy ukradzionej prawowitym żydowskim właścicielom. Pani prezydent twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Nasze ustalenia to podważają.
- Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika nie tylko to, że kamienica, jakiej część przed ośmioma laty trafiła w ręce męża prezydent Warszawy, została ukradziona prawowitym właścicielom – ujawnia dziennikarz. Marek Pyza opisuje historię nieruchomości, którą postawiły rodziny Oppenheimów i Regirerów. Właściciele kamienicy zmarli podczas wojny. Budynek przejął Leon Kalinowski. - Kalinowski sprzedaje kamienicę przy Noakowskiego 12… samemu sobie. Pozostałe nieruchomości – innym ludziom. Interesujący nas budynek pod numerem 16 kupują Zygmunt Szczechowicz i Roman Kępski. Ten ostatni to wujek Andrzeja Waltza – ujawnia autor.
Jak wynika z naszych ustaleń, część prawowitych spadkobierców kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie wciąż żyje. Czy rodzina pani prezydent zechce pomóc w naprawieniu wyrządzonych im krzywd? Czy potrafi zderzyć się z etycznym wymiarem całej sprawy? – pyta Marek Pyza w tygodniku „wSieci” i apeluje o ujawnienie wszystkich dokumentów dotyczących tej sprawy jeszcze przed wyborami.
Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 10 listopada.
Piotr Zaremba przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy, a Jerzy Jachowicz kreśli sylwetkę zatrzymanego w ubiegłym tygodniu Aleksandra G. Na łamach tygodnika także m.in. rozmowa z Natalią Niemen, wspierającą kampanię „Rodzina ma głos”.
W wydaniu na Święto Niepodległości – dodatek specjalny „Marsz do niepodległości”, a w nim m.in. sylwetki siedmiu bohaterów walk i zabiegów dyplomatycznych, które do odzyskania państwa polskiego doprowadziły. - To nie byli kulturalni, dystyngowani dyplomaci, lecz młodzi mężczyźni o temperamentach kowbojów, którzy od prawdziwych rewolwerowców z Dzikiego Zachodu różnili się głównie tym, że walczyli nie o garść dolarów, ale o niepodległość kraju – pisze w artykule „Siedmiu wspaniałych” Wojciech Lada.
Analizując pracę i decyzje samorządowców Piotr Zaremba podkreśla - Nie dajcie sobie wmówić, że w wyborach samorządowych nie ma polityki. Edukacja, bezpieczeństwo, moralność - radni, prezydenci miast, wójtowie decydują nie tylko o remoncie jezdni, lecz także o podstawowych wartościach – pisze publicysta.
Jerzy Jachowicz opisuje postać Aleksandra G., zatrzymanego w ubiegłym tygodniu pod zarzutem udziału w zabójstwie Jarosława Ziętary, dziennikarza śledczego „Gazety Poznańskiej”. Młody reporter zaginął 1 września 1992 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. - Jeśli potwierdzą się zarzuty prokuratury wobec byłego senatora Aleksandra G., że brał on aktywny udział w zabójstwie, będzie to największa sensacja kryminalna ostatniego ćwierćwiecza – pisze Jachowicz na łamach „wSieci”.
W wydaniu także rozmowa z Natalią Niemen, wspierającą kampanię „Rodzina ma głos” o tym, co ważne w życiu i piękne, o poparciu dla prof. Chazana i o rodzinie właśnie. - Doświadczyłam nawet uczuć nienawiści ze strony osób, które myślały, że jestem bardziej „postępowa”, a tu – masz! – prof. Chazana poparłam. Ci ludzie z odrazą odwrócili się ode mnie, pozabierali „lajki”, grzmieli, że jestem średniowieczną ciemnotą. Przestali być moimi fanami, bo okazałam się dla nich „konserwą” – opowiada Agnieszce Ponikiewskiej, Natalia Niemen.
W numerze ponadto Krzysztof Feusette przedstawia subiektywny ranking absurdów kampanii samorządowej, a Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z mecenas Marią Szonert-Biniendą, wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Nowy numer największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” w sprzedaży od 10 listopada br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.