wSieci: Tajemnicze interesy prezydenta
O Bronisławie Komorowskim Polacy wiedzą bardzo mało. Najwyższy czas zaczernić białe plamy w jego biografii.
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: tajemnicze interesy prezydenta z WSI w tle, katastrofa smoleńska oczami niemieckiego dziennikarza - z Jürgenem Rothem, autorem książki „Verschlussakte S.” („Tajne akta. Smoleńsk”) rozmawia Aleksandra Rybińska, a bracia Karnowscy rozmawiają z liderem Solidarnej Polski - Zbigniewem Ziobrą. Kamila Łapicka pisze o mistrzach i uczniach zawodu aktorskiego. W numerze także dodatek specjalny „Kłamstwo Katyńskie” czyli jak komuniści walczyli z prawdą o zbrodni katyńskiej.
Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 13 kwietnia br. Teraz także w Appstore i Google Play.
- O Bronisławie Komorowskim Polacy wiedzą bardzo mało. Najwyższy czas zaczernić białe plamy w jego biografii – zdumiewające fakty i zagadki prezydenta Komorowskiego odkrywa Stanisław Janecki w materiale „Piramida, WSI i pan prezydent”.
W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej dla tygodnika „wSieci” wywiadu udzielił niemiecki dziennikarz śledczy, autor książki „Verschlussakte S.” („Tajne akta. Smoleńsk”). W rozmowie Aleksandrą Rybińską Jürgen Roth wyjawia powody swojego zainteresowania katastrofą smoleńską i opowiada o pracach nad książką. - Zajęło mi to prawie trzy lata. Ale nie dlatego, że miałem trudności ze zdobyciem informacji. (…) Starałem się zebrać informacje i opinie z wielu źródeł. Jednym z nich jest raport źródłowy niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND). (…) dla mnie ten raport jest tylko jednym z elementów układanki. I wcale nie decydującym. To kawałek większej mozaiki – podkreśla Roth.
O tym jak tematem katastrofy smoleńskiej zajął się niemiecki dziennikarz pisze Piotr Cywiński. - Nie tylko punkt po punkcie podważa rosyjsko-polską wersję tego zdarzenia, lecz także wpisuje ją w obraz krytykowanej lata temu przez nieżyjącego już prezydenta Lecha Kaczyńskiego błędnej polityki Zachodu wobec Rosji… - pisze publicysta podkreślając jednocześnie, iż - tego Bronisław Komorowski ani były premier Donald Tusk, ani jego następczyni Ewa Kopacz, ani cała Platforma Obywatelska się nie spodziewali.
Ze Zbigniewem Ziobrą, byłym ministrem sprawiedliwości i byłym europosłem, liderem Solidarnej Polski, rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy. Ziobro mówi m.in. o tegorocznej kampanii wyborczej - Rzeczywiście walczą siły, które są obecne na scenie politycznej od początków transformacji. Jest obóz zmiany, sprawiedliwości i suwerenności. I jest grupa robiąca interesy na Polsce i ze szkodą dla Polski, te różne nieuczciwe deale, na granicy prawa i poza nim, „po bandzie” i już „poza bandą”. To grupa obejmująca także establishment usadowiony w mediach. To są ci wszyscy, którzy znaleźli swoją reprezentację w Platformie Obywatelskiej, w partii, która pozwala trwać patologiom, która pozwala na bezkarność – podkreśla były minister sprawiedliwości.
- Najpierw spotkali się w szkole teatralnej, potem na scenie albo na planie filmowym - Mistrzowie i uczniowie. Kiedy ich relacja zmieniła się w koleżeństwo? Czego nauczyli się od siebie nawzajem? I kto jest mistrzem dla mistrzów? - na łamach tygodnika Kamila Łapicka przedstawia trzy aktorsko‑reżyserskie opowieści.
W dodatku specjalnym „Kłamstwo Katyńskie” opublikowano fragment książki „Śladami zbrodni katyńskiej” autorstwa Rafała Michalskiego. - Gdy sprawa zbrodni katyńskiej wyszła na jaw, Sowieci czynili wszystko, by winą za nią obarczyć Niemców. Fałszywą wersję wydarzeń o niemieckiej odpowiedzialności Sowieci chcieli uwiarygodnić za pomocą „argumentów naukowych”, ale też typowych dla siebie metod dochodzenia do „prawdy” – czytamy.
Jak podkreśla Jan Żaryn we wstępniaku dodatku - Kłamstwo katyńskie, podobnie jak kłamstwo oświęcimskie, to konstrukcja prawno-językowa świadcząca o tym, że ludy Europy zgadzają się, że nie jest dopuszczalne w cywilizowanym świecie, by prawdę o mordercach, zleceniodawcach i wykonawcach ukrywać bądź wypaczać w imię podtrzymywania wątpliwych interesów państwa (np. totalitarnego) i jego urzędników. (…) Kłamstwo katyńskie to jednocześnie ważny fragment najnowszych dziejów Polski, w którym — jak w lustrze — widoczne są postawy Polaków okrytych hańbą lub bohaterstwem.
Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 13 kwietnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.