"wSieci": Manifest powstańca
W nowym wydaniu tygodnika: „Dlaczego walczyliśmy” – pisze prof. Witold Kieżun.
Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777, Marcin Wikło trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera Samoobrony oraz fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”.
Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce – w tym tygodniu z wyjątkowym planem miasta – „WARSZWA 1944-2014” – gratis, w sprzedaży od 28 lipca br.
Legendarny Powstaniec, prof. Witold Kieżun w obliczu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w poruszającym manifeście przeciwstawia się „szeroko rozpowszechnianej błędnej, wręcz okrutnej, pełnej dosadnych określeń np. typu „zbrodnia”, opinii o genezie tego największego w historii świata masowego społecznego buntu milionowego miasta przeciwko strasznej niewoli”.
Wśród tekstów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu także niezwykły, do tej pory niepublikowany „Wywiad zza grobu” z Tadeuszem Żenczykowskim, szefem propagandy Powstania Warszawskiego. W roku 1989 Krzysztof Turkowski, działacz opozycji przedsierpniowej i „Solidarności” z Wrocławia, rozmawiał w Londynie z 80-letnim wówczas Tadeuszem Żenczykowskim i jego żoną Daromiłą (Darią), którzy opowiedzieli mu dzieje swojego życia.
Jan Rokita w tekście „Czarny sen Putina” analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777. - Po zestrzeleniu rosyjską rakietą cywilnego Boeinga 777 zaczyna się zanosić na prawdziwą polityczną porażkę Władimira Putina na Ukrainie, nieporównanie bardziej dotkliwą od pamiętnego niepowodzenia jego poprzednika Borysa Jelcyna na Bałkanach w 2010 r., które stało się traumą współczesnej Rosji i dotkliwym świadectwem upadku jej dawnego mocarstwowego statusu – ocenia publicysta.
Trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera, dziennikarz tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera „Samoobrony”. Rozmawia z przyjaciółmi byłego wicepremiera, którzy wciąż nie wierzą w samobójczą śmierć Leppera. Dziennikarz zaznacza: - Jego przyjaciele są zgodni: to nie był człowiek, którego do samobójstwa nakłoniłoby byle co. A sam na pewno by się na to nie zdecydował. Miał dla kogo żyć.
Na łamach „wSieci” fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”, która ukazała się w 1993 r., jeszcze przed wyborami, które dały zwycięstwo postkomunistom. Teraz, 21 lat po pierwszej publikacji, wydawca (Editions Spotkania) przygotował wznowienie opatrzone wstępem prof. Jadwigi Staniszkis oraz przedmową Jarosława Kaczyńskiego. Wybrany przez redakcję fragment dotyczy problemu braku jasnego oddzielenia PRL od nowej Polski. Diagnoza wygłoszona 21 lat temu pozostaje w dużej mierze aktualna.
Marzena Nykiel w tekście "Rysy na szkle", podsumowuje sprawę nagonki na prof. Chazana, zwolnionego ze Szpitala Świętej Rodziny za odmowę aborcji. Przypomina, że skutkiem tej decyzji było zabicie pierwszego dziecka w dwa dni po odejściu dyrektora. Przygląda się też ukrywanym faktom związanym z biznesem in vitro.
W tygodniku, jak co tydzień, aktualne i osobiste felietony i komentarze najlepszych publicystów. Z Krystyną Grzybowską wybierzemy się dookoła Europy, by spojrzeć z niepokojem na Rosję. Z Wojciechem Wenclem ruszymy pod Śnieżkę, na krótki urlop. Piotr Zaremba wraca do Sopotu i wydarzeń sprzed tygodnia, gdy szaleniec wjechał samochodem w tłum spacerowiczów na popularnym „Monciaku”.
Łukasz Adamski – jak co tydzień – doradza i odradza, co warto, a czego nie warto oglądać. Dorota Łosiewicz wraz z Robertem Mazurkiem i Igorem Zalewski „przeglądają” miniony tydzień. Krzysztof Feusette w „Tysiącu znaków” przygląda się „ułożeniu świata”. Marta Kaczyńska przypomina słowa swego ojca – śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji w 2008 roku. Łukasz Warzecha analizuje kolejny „genialny” pomysł dyrekcji dróg krajowych. Lech Makowiecki przypomina znaczenie coraz częściej zapominanego w polityce słowa „honor”, a Wiktor Świetlik zagląda „Przez świetlik” na wakacyjną plażę. W wydaniu także chętnie czytane i komentowane przez czytelników felietony Witolda Gadowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Marka Króla, Katarzyny Łaniewskiej, Jana Żaryna, Jerzego Jachowicza, Piotra Skwiecińskiego, Kamili Łapickiej, Adama Ciesielskiego i Pawła i Michała Korsunów oraz Ryszarda Makowskiego.
Z największym konserwatywnym tygodnikiem opinii – „wSieci”, w tym tygodniu wyjątkowy plan miasta – „WARSZWA 1944-2014”, który prezentuje miejsca związane z Powstaniem Warszawskim na planie współczesnej stolicy. - Znajdź miejsca pamięci. Dowiedz się, jak przebiegało Powstanie i gdzie były granice walk. Plan dołączony jest gratis do wydania tygodnika „wSieci”.
Partnerami wydania tygodnika z planem miasta „Warszawa 1944-2014” są Kasa Stefczyka i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 28 lipca br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html