„Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” Kajetan Rajski
Historia II konspiracji niepodległościowej i jej uczestników tj. Bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych zaczyna zajmować, dzięki mrówczej pracy wielu historyków, autorów i publicystów, ważne miejsce w świadomości polskiego społeczeństwa.
Pojawia się coraz więcej filmów, książek i publikacji poświęconych czasom, w trakcie których Polscy Żołnierze nie składali broni lecz wyruszali do lasu, aby toczyć walkę z kolejnym okupantem – tym razem sowieckim oraz jego namiestnikami w naszym kraju. Dzięki tym działaniom coraz więcej wiemy o losach żołnierzy walczących w partyzantce anykomunistycznej. Obraz ten doskonale uzupełnia książka, którą Państwu prezentujemy „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
Niech za całą rekomenację książki wystarczy cytat z wypowiedzi dr hab. Sławomira Cencekiewicza „Takiej książki jeszcze nie było! W natłoku spraw i obowiązków odkładałem lekturę maszynopisu na później, uznając podświadomie, że jest to po prostu jeszcze jedna książka o „żołnierzach wyklętych”. Dziś mogę śmiało wyznać, że lektura tych kilkunastu wywiadów z potomkami „wyklętych”, jakie przeprowadził Kajetan Rajski, prawdziwie mną wstrząsnęła. Nam Polakom potrzeba takich świadectw, by umacniały w nas heroiczność cnót, mądre bohaterstwo i pamięć o tych, którzy powinni nas wciąż inspirować w walce o lepszą Polskę”
Polecamy zapoznać się z wypowiedziami synów i córek Żolnierzy Niezłomych, którzy na łamach tej książki opowiadają o swoich bohaterskich Rodzicach, o swoim życiu bez ojcowskiej miłości, o trudach życia, o walce o przetrwanie, o prześladowaniu rodziny przez UB.
Z wypowiedzi wszystkich „dzieci” przebija wielka miłość do swoich Rodziców oraz duma z tego, że są Ich dziećmi. Pomimo trudności życiowych, które były konsekwencją wyboru ich rodziców, nie znajdziecie w tej książce Państwo ani jednego słowa żalu na los, który stał się udziałem Dzieci Żołnierzy Wyklętych.
Słowem wstępu opatrzył książkę prof. Krzysztof Szwagrzyk.
W książce „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” poznamy historie opowiedziane przez:
Adama Brońskiego, syna kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”
Marka Franczaka, syna sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”
Stanisława Łukasika, syna kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”
Andrzej Pityńskiego, syna por. Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i ppor. Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”
Janusza Niemica, syna mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” i Janiny Żubryd
Marię Danutę Wołągiewicz, córkę ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”
Tadeusza M. Płużańskiego, syna Tadeusza Płużańskiego ps. „Tadeusz Radwan”
Andrzeja Ściegiennego (André Seguenny), syna ppłk. dypl. Wincentego Ściegiennego ps. „Las”
Andrzeja Pileckiego, syna rtm. Witolda Pileckiego
Katarzynę Skibę, córkę Franciszka Perlaka
Jana Wiszniowskego, syna por. Romana Wiszniowskiego ps. „Opacz”
Krzysztofa Bukowskiego, syna por. Edmunda Bukowskiego ps. „Edmund”