W nowym numerze "Sieci"
W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? – pyta Stanisław Janecki. Co dalej z opozycją? – pyta Konrad Kołodziejski. Obszerną analizę wyników wyborów przedstawia także redaktor naczelny tygodnika Jacek Karnowski.
- 3 października padł rekord, który długo może być nie do pobicia. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 8 051 935 głosów, więcej niż ktokolwiek wcześniej. Więcej niż zagłosowało za konstytucją w 1997 r. (6 396 641 osób) i niewiele mniej niż Andrzej Duda zdobył w drugiej turze wyborów prezydenckich (8 630 627). Procentowo PiS również wyśrubowało wynik, zdobywając 43,59 proc. głosów. U szczytu swojej potęgi, w 2011 r., PO Donalda Tuska wywalczyła 41,51 proc., a SLD Leszka Millera w 2001 r. – 41,04 proc. Można więc się zasadnie zastanawiać, czy PiS nie dotknęło swego rodzaju strukturalnego sufitu. Nie jest przypadkiem, że nikt nie wywalczył wcześniej więcej – pisze Jacek Karnowski w materiale „Wyśrubowany rekord”.
Redaktor naczelny tygodnika „Sieci” wnikliwie analizuje wynik październikowych wyborów, wskazując przede wszystkim na totalną wojnę totalnej opozycji prowadzoną przeciwko formacji Jarosława Kaczyńskiego.
Karnowski zwraca jednak uwagę na fakt, że sukces PiS i Zjednoczonej Prawicy ma smak słodko-gorzki. Opozycja w tych wyborach nie straciła, nie nastąpił przełom, który dawałby nadzieję na głębokie zmiany w wielu sferach życia publicznego – zmiany, które wydają się niezbędne do zachowania polskiej tożsamości.
W tygodniku „Sieci” także rozmowa Marcina Fijołka z profesorem Andrzejem Zybertowiczem oraz wywiad Michała Karnowskiego z prof. Norbertem Maliszewskim (UKSW), psychologiem społecznym, specjalistą ds. marketingu politycznego, publicystą, komentatorem politycznym.
Pierwsze okrążenie rządów PiS było zbyt często zarządzaniem kryzysowym. A gdy gasi się pożary – rzeczywiste i fikcyjne – to kierownictwo państwa zamiast programować rozwój i pilnować strukturalnych projektów, niekiedy reaguje niepotrzebnie nerwowo. To trzeba zmienić – przyznał prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy w wywiadzie udzielonym Marcinowi Fijołkowi.
Profesor Maliszewski zauważa, że „ponad 8 mln głosów to jest historyczny sukces, silny mandat do rządzenia, zmieniania instytucji, utrwalania dokonań poprzedniej kadencji […]. Problemem może być faktycznie zarządzanie oczekiwaniami. Często mówiliśmy, że jedną kwestią są sondaże, a drugą mobilizacja […]. Bardziej zmobilizowali się przeciwnicy obozu rządzącego. Mobilizacja obozu pisowskiego była mniejsza ze względu na strukturę elektoratu. Jeżeli ma się poparcie na poziomie ponad 40 proc., to jest to grupa szeroka, zawierająca w sobie grupy bardziej i mniej zdeterminowane. Wielu wyborców było przekonanych, że wszystko jest już jasne, zdecydowane. Nie było lęku, że strona liberalna wygra, nie było zatem mobilizacji”.
Powyborcze analizy przedstawiają także Stanisław Janecki i Konrad Kołodziejski.
Sytuację na Węgrzech analizuje Grzegorz Górny 13 października odbyły się nie tylko wybory parlamentarne w Polsce, lecz także wybory samorządowe na Węgrzech. Przyniosły one zdecydowane zwycięstwo Fideszowi, choć nie obyło się bez strat, z których najboleśniejszą była utrata władzy w stolicy – pisze Górny.
W tygodniku „Sieci” także obszerne podsumowanie rzeszowskiego Kongresu 590 i materiały poświęcone inwestycjom zagranicznym w Polsce, krajowej energetyce, logistyce oraz branży gamingowej.
Polecamy też uwadze artykuł Cezarego Kowalskiego poświęcony niesamowitemu wynikowi w biegu na dystansie maratońskim. – Do wydarzenia porównywalnego z lądowaniem człowieka na Księżycu doszło w Wiedniu. W taki sposób reklamowane jest osiągnięcie najlepszego maratończyka na świecie Eliuda Kipchoge, który poprawił swój rekord świata i przebiegł maraton poniżej dwóch godzin – pisze Cezary Kowalski analizując źródła tego sukcesu oraz związane z nim wątpliwości.
W tygodniku przeczytać można również komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Jerzego Jachowicza, Aleksandra Nalaskowskiego, Witolda Gadowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Krzysztofa Feusette, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego czy Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 21 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl