Tydzień pamięci o ormiańskim arcybiskupie i polskim patriocie – Józefie Teodorowiczu
We środę 4 grudnia 2013 r. przypada 75. rocznica śmierci ostatniego ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa, ks. Józefa Teodorowicza (1864–1938).
Poświęcony abp. Teodorowiczowi „Tydzień pamięci” rozpocznie się w sobotę 30 listopada o godz. 16.00 w Warszawie mszą świętą ormiańskokatolicką w dominikańskim kościele św. Jacka, przy ul. Freta 10. Po mszy wystąpi kilkuosobowy chór męski, który wykona ormiańskie pieśni liturgiczne.
Dokładnie w rocznicę śmierci Arcybiskupa, we środę 4 grudnia, o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach – stolicy Śląska, dla którego polskości w okresie plebiscytu 1921 roku działał – przy placu Rady Europy 1 odbędzie się wernisaż wystawy „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864–1938) – wybitny
polski kapłan i mąż stanu”. Wystawa prezentowana będzie w Bibliotece Śląskiej od 2 do 31 grudnia 2013 r.
„Tydzień pamięci” zamknie konferencja naukowa „Arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz
(1864–1938). Pasterz Kościoła ormiańskiego w Polsce, mąż stanu, kaznodzieja,
pisarz”, organizowana na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, która rozpocznie się w piątek 6 grudnia mszą świętą ormiańskokatolicką o g. 11.30 a zakończy się w sobotę 7 grudnia. Podczas konferencji obejrzeć będzie można oryginalny odpis z 31 marca 1919 roku kazania z wygłoszonego przez abp. Teodorowicza 9 lutego 1919 roku na uroczystym nabożeństwie przed rozpoczęciem Sejmu Ustawodawczego.
„Tygodniowi pamięci”, przygotowanemu przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski, będzie towarzyszyć prezentacja dwóch publikacji: okolicznościowego wydawnictwa informacyjnego związanego z „Tygodniem pamięci” i II wydania płyty z oryginalnymi nagraniami kazań abp. Teodorowicza wraz z towarzyszącą jej publikacją pt. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz. Wybitny polski kapłan, kaznodzieja i mąż stanu.
Organizatorzy zapraszają do udziału w tych uroczystościach i wydarzeniach naukowo-kulturalnych.
Monika Agopsowicz, Armen Artwich, koordynatorzy projektu