SZAŃCE KULTUR.
SZAŃCE KULTUR. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej
30.08.2013 (piątek), godz. 18.00
Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego (Plac Zamkowy 4)
Zapraszamy na prezentację książki autorstwa profesora Bohdana Cywińskiego Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej
– koncert muzyki polskiej i dawnej muzyki tatarskiej – wśród wykonawców:
Trio Archetto, Hanna Turonek, Paweł Betlej, Iwona Rapacz, Robert Siwak, Mateusz Szemraj
Spotkanie poprowadzi Halina Rowicka.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Wstęp wolny
Organizatorzy: Muzeum Lwowa i Kresów , Wydawnictwo TRIO , Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego
***
Pretekstem do rozmowy będzie książka Wydawnictwa TRIO wydana wspólnie z Centrum Europejskim Natolin Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej autorstwa profesora Bohdana Cywińskiego, która pomoże czytelnikom zrozumieć dlaczego w trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu.
Starannie przygotowana przez Wydawnictwo TRIO pozycja prezentująca zderzenie kultur kilkunastu narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską, niezwykle bogatą, ale narzucaną administracyjnie i politycznie przez imperium rosyjskie. Umieszczone w książce mapy ilustrują zasięg i wpływy kultury rosyjskiej zarówno terytorialnie, jak i czasowo.
Autor porównuje stosowane metody rusyfikacyjne i sposoby walki z rusyfikacją, podejmowane przez kultury bardzo różnorodne i będące na różnych etapach własnego rozwoju historycznego. Zasięg obejmuje narody żyjące na terenie rosyjskiego frontu zachodniego (antypolskiego) – Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Żydzi; – frontu północnego (antyszwedzkiego) – Finowie, Estończycy, Łotysze; południowego (antytureckiego) – Gruzini, Ormianie, górale kaukazcy, Tatarzy Krymscy, Mołdawianie. Okres objęty analizą – od XVIII wieku do 1917 roku.
Publikacja zawiera dużo faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie – przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Porównanie tych narodowych historii skłania do refleksji jak ewoluuje i czym staje się kultura w życiu narodu zniewolonego politycznie.
Książka ma sens podwójny: po pierwsze - zbiera duży materiał faktów historycznych i pokazuje zachodzące między nimi związki, po drugie – przekonuje, że w szczególnie trudnych sytuacjach historycznych kultura może stać się skuteczną bronią w walce o przetrwanie zagrożonego narodu. Może więc pełnić ważne role zarówno dla polskiej humanistyki i politologii, jak i dla samych narodów wschodnio-europejskich.
Oryginalny projekt graficzny autorstwa Andrzeja Tomaszewskiego, wysokiej klasy edytorstwo sprawiają, że książka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wymagającego odbiorcy i umożliwia obcowanie z żywą przeszłością.
***
Salon Tradycji Polskiej – Wydawnictwo Trio współpracuje z Muzeum Lwowa i Kresów początkowo organizując wspólnie spotkania promujące kulturę będące połączeniem koncertu z prezentacją książek o tematyce kresowej i ziemiańskiej. Do tej pory odbyły się spotkania z takimi autorami, jak Wiesław Helak(Lwowska noc), Stanisław M. Jankowski (Dziewczęta w maciejówkach), a w ramach założonego wspólnie przez Joannę Aleksandrę Biniszewską (Muzeum i Fundacja Lwów i Kresy) i Bogusławę Radziwon (dyrektor Wydawnictwa Trio) Salonu Tradycji Polskiej odbyło się spotkanie z Zofią Jabłonowską-Ratajską, autorką książki o ziemiańskich zwyczajach karnawałowych Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty), a także spotkanie na Zamku Królewskim w Warszawie z Bohdanem Cywińskim, autorem książki Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej. Z okazji tych spotkań podawana jest zawsze kuchnia kresowa.
Trio „Archetto” rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku.
W skład zespołu wchodzą: Katarzyna Dul – skrzypce, Marta Straszyńska – altówka, Nadia Bojadżijew - wiolonczela
Członkinie zespołu to absolwentki Akademii Muzycznej (uniwersytetu muzycznego) w Warszawie. Na co dzień związane z czołowymi polskimi orkiestrami.
Doświadczenia wyniesione z wcześniejszej współpracy z zespołami kameralnym przyczyniają się do niezwykle dynamicznego rozwoju „Archetta”. Świadczyć o tym może obszerny repertuar zespołu stale poszerzany o nowe pozycje. W programach koncertów znajdują się również transkrypcje dzieł napisanych na inne zespoły wykonawcze Trio chętnie współpracuje z różnymi muzykami wykonując utwory wychodzące poza ramy fundamentalnej działalności zespołu.
Muzyka tatarska w wykonaniu m.in. Hanny Turonek i Pawła Betleja opiera się na tematach zaczerpniętych ze starych pieśni tatarskich i wprowadza słuchacza w świat melodii azjatyckich i przybliża zarysy historii Tatarów osiadłych na ziemiach polskich.
- Muzyki tatarskiej nie należy szufladkować w ramach konkretnego stylu czy gatunku, ponieważ tyle jest stylów w muzyce tatarskiej, ilu Tatarów rozsianych po świecie – jak mówi jedna z wykonawczyń Hanna Turonek.
To wydarzenie objęte jest patronatem korporacyjnym:
TVP
http://www.tvp.pl/
Polskiego Radia
http://www.polskieradio.pl/
tygodnika "wSieci"
http://www.wsieci.pl
tygodnika "Idziemy"
http://www.idziemy.com.pl/
portalu internetowego wNas.pl
http://wnas.pl/