Święto Dobrych Książek - XXV Targi Wydawców Katolickich
W dniach 4-7 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w warszawie odbędą się XXV Jubileuszowe Targi wydawców Katolickich. Organizatora i tego wydarzenia są Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.
Ta edycja największej krajowej imprezy wystawienniczej dedykowanej książkom wydawców religijnych gromadzi blisko 180 wystawców z całego kraju – oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, które targowej publiczności zaprezentują ponad 12 tysięcy publikacji.
- Niezmiernie cieszy fakt, że Święto Dobrych Książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę podmiotów zainteresowanych prezentacją swojej oferty. Z kolei jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, potwierdzając wzrost liczby wystawców w porównaniu z 2018 rokiem.
Uroczystość oficjalnego otwarcia Targów odbędzie się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, w czwartek, 4 kwietnia o godz. 12. W tym roku, w związku z jubileuszem 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz jubileuszem samych Targów, podczas czwartkowej (4 kwietnia) uroczystości otwarcia targów wręczone zostaną Medale 25-lecia Tragów Wydawców Katolickich. Otrzymają je przedstawiciele środowiska książki religijnej szczególnie związani z ideą i organizacją naszego Święta Dobrych Książek.
Każda edycja Targów aktywnie włącza się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego. I właśnie tegoroczne hasło - „W mocy Bożego Ducha” idealnie koresponduje z charakterem misji codziennie realizowanej przez tysiące osób związanych z katolickim ruchem wydawniczym w Polsce. Od 25 lat nadrzędnym celem Targów jest promocja wartościowych treści, kanonu zachowania i życia zgodnie ze słowami Ewangelii. Organizatorzy i targowi wystawcy wykorzystują przy tym wszystkie dostępne współczesnemu odbiorcy słowa formaty: książki drukowane i elektroniczne, audiobooki, publikacje multimedialne, gry planszowe oraz filmy religijne. Targi Wydawców Katolickich stały się wydarzeniem, które koncentruje na sobie – na kilka dni w roku - uwagę mediów i czytelników w całym kraju, w godny sposób prezentując najnowszy dorobek wydawnictw dedykowanych tematyce religijnej.
Podobnie jak w roku poprzednim, także i przy okazji tegorocznej odsłony Święta Dobrych Książek świętować będziemy Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także korespondujące z nim wydarzenia, takie jak Jubileusz 100-lecia powstania Konferencji Episkopatu Polski i Jubileusz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Podczas Targów nie zabraknie również akcentów związanych z 40. rocznicą pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie, 100-leciem powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz 450. rocznicą podpisania Unii Lubelskiej, która scalała unią realną Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, powołując do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
W sposób szczególny podczas targów zaistnieją akcenty związane z obchodzonym właśnie Rokiem Stanisława Moniuszki, z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej, który był wzorem patrioty, a utwory Kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości. Podczas uroczystości inauguracji Targów artyści Polskiej Opery Kameralnej wykonają utwory pochodzące z najważniejszych oper Stanisława Moniuszki („Halka” „Straszny Dwór, „Hrabina”).
Nagroda FENIKS 2019
Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących Targom jest konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Jej zadaniem jest wskazanie i promocja najlepszych książek o tematyce religijnej. Prestiż tego wyróżnienia podkreśla fakt, że jest to jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.
Po raz kolejny Kapituła Nagrody, w ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorska”, „album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności” „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa” „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwa”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska - nowoczesna”, „muzyka chrześcijańska - klasyczna” „tłumacz”), uhonorowała najbardziej wartościowe spośród ponad 350 publikacji wydanych w roku 2018 i zgłoszonych do naszego konkursu przez blisko 90 podmiotów wydawniczych.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15. Podczas gali odbędzie się koncert pod hasłem „Wydawcy katoliccy w hołdzie Stanisławowi Moniuszce”, który zwieńczy wykonanie dwóch pieśni patriotycznych: „Przybyli Ułani Pod Okienko” oraz „My Pierwsza Brygada”.
Prezentacje i spotkania autorskie
W trakcie Targów odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami życia kultury, poświęcone najnowszym premierom wydawniczym.
W czwartek o godz. 14 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego odbędzie się konferencja prasowa dla mediów, otwarta dla publiczności, w związku z premierą książki Dzieła literackie i teatralne. Tom I Juwenilia (1938–1946) Karola Wojtyły (SIW ZNAK). Spotkanie poświęcone temu wyjątkowemu na polskim rynku książki wydarzeniu poprowadzi Jacek Moskwa. Podczas spotkania będzie można wysłuchać fragmentów niepublikowanych utworów Karola Wojtyły.
Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat. Ojciec Adam Żak koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii. Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już także: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, Zbigniew T. Nowak, Jan Rosikoń, bp Jan Długosz, bp Krzysztof Nitkiewicz, Mateusz Szpytma, Bronisław Wildstein, Michał Karnowski, ks. Arkadiusz Paśnik, s. Anna Maria Pudełko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, Danuta Dunin-Holecka, ks. Tomasz Nowaczek, Joanna Krzyżanek, Ks. Zbigniew Sobolewski, Katarzyna Olubińska, Marek Zając, Siostra Anastazja Pustelnik, Siostra Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Łukasz Wojtusik, Katarzyna Straburzyńska, Monika Rogozińska, prof. Jan Żaryn, i wielu innych.
Panele dyskusyjne
W czwartek, 4 kwietnia o godz. 14.00 w Sali Kinowej odbędzie się prezentacja Biblioteki Narodowej pod hasłem „Jak wykorzystać serwis e-isbn i kategoryzację Thema by dotrzeć do odbiorców wydawnictw katolickich?”. Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Narodowej Książnicy na przykładach publikacji wydawanych przez wydawców katolickich pokażą jak sprawniej korzystać z serwisu e-isbn i jak stosować kategoryzację tematyczną Thema. Razem z uczestnikami prowadzące zastanowią się, czy do tej najpopularniejszej na świecie kategoryzacji książek wydawcy katoliccy nie powinni dodać istotnych dla siebie kategorii.
W sobotę, 6 kwietnia o godz. 11.00 Instytut Książki zaprasza do Sali Kinowej na debatę „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności”. W panelu, który poprowadzi Barbara Schabowska (TVP Kultura) udział wezmą: Marek Cichocki (Teologia Polityczna), autor książki „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”, Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna) oraz Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
Tego samego dnia, również w Sali Kinowej, o godz. 15.00 rozpocznie się spotkanie organizowane przez Naczelną Redakcję Programów Katolickich Polskiego Radia zatytułowane „Na falach radiowych i w obiektywie – I Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny”. 40 lat temu po raz pierwszy przybył do swojej Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II. Polsce końca lat 70- tych, z jej trudnymi uwarunkowaniami, przywiózł nadzieję i odwagę. Wydarzeniom tym towarzyszyły transmisje i relacje radiowe, będące wielkim wyzwaniem i sprawdzianem dla dziennikarzy, i dźwiękowców. Z tej okazji skonstruowany został specjalny wóz transmisyjny, uczono się nowych form realizowania dźwięku i relacjonowania uroczystości religijnych.
Jak to wydarzenie pamiętają tzw. „radiowcy”? O czym nie wolno było wtedy mówić? Jakie słowa były zakazane? Czego nie wolno było usłyszeć i pokazać, również okiem obiektywu? Co działo się, kiedy JP II przychodził do dziennikarzy, fotoreporterów relacjonujących pielgrzymkę? Jakie słowa padały w chwili prywatnej rozmowy? O tym wszystkim opowiadać będą dziennikarze radiowi i fotografik - Adam Bujak oraz historyk. prof. Jan Żaryn. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Trzeciakiewicz z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
W niedzielę, 7 kwietnia o godz. 11.00 Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia, która obchodzi w tym roku 30-lecie swego istnienia zaprosi do uczestnictwa w audycji pokazowej. Autorzy i prowadzący nadawaną w niedzielne poranki w Polskim Radiu - Familijną Jedynkę, zaprezentują – nie tylko to, co zwykle słychać ale i to, co widać – czyli będzie można zobaczyć, jak „wygląda” program radiowy na żywo. Gośćmi spotkania będą organizatorzy i wystawcy targowi, a przede wszystkim słuchacze odwiedzający Targi Wydawców Katolickich.
Film i Wystawy
Chociaż, w oczywisty sposobów, to książka pozostaje w centrum zainteresowania organizatora, czyli Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz wystawców, to dbają ono również o szeroko pojęty aspekt różnorodności w planowanych inicjatywach. Tradycyjnie, jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie. Wśród portretowanych bohaterów nie zabraknie postaci tak fundamentalnych dla naszej narodowej państwowości jak św. Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Kardynał August Hlond, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna (Inka). Szczegółowy program projekcji filmowych prezentujemy w osobnym materiale prasowym.
Naturalnym elementem Programu Towarzyszącego Targów Wydawców Katolickich są wystawy. Tegoroczna oferta z tego obszaru skoncentrowana będzie na prezentacji dorobku Poczty Polskiej w zakresie produkcji znaczków pocztowych inspirowanych tematyką religijną. Osoby odwiedzające TWK będą mogli podziwiać dwie wystawy tematyczne: „Piękno sakralne na znaczkach Poczty Polskiej” oraz „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”.
W tym miejscu warto nadmienić, że już 3 kwietnia, dzień przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Targów Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy z okazji 25-lecia Targów Wydawców Katolickich. Oprócz okolicznościowego znaczka w ofercie Poczty Polskiej znajdą się także, dedykowane jubileuszowi naszej inicjatywy wystawienniczej karty pocztowe oraz datowniki.
Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin, stąd tradycyjnie w programie znajdą się liczne aktywności dla młodzieży i dzieci, tak aby mogli oni w pełni uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.
Msza święta
W niedzielę 7 kwietnia wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w uroczystej mszy świętej w Katedrze Warszawsko-Praskiej p.w. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, w intencji wydawców i mediów katolickich w Polsce, której przewodniczyć będzie ks. abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, homilię okolicznościową wygłosi J.E. Ks. dr Krzysztof Nyk, Regens Penitencjarii Papieskiej z Watykanu (Rzym).
Czas trwania Targów
- 4 kwietnia 2019 r. – 10.00 – 18.30
- 5 kwietnia 2019 r. – 10.00 – 18.30
- 6 kwietnia 2019 r. – 10.00 – 18.30
- 7 kwietnia 2019 r. – 10.00 – 17.30
Wstęp na Targi
- Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
- Dorośli – 3 zł
- Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
- Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
- Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
- Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
- Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)
Szczegółowy program XXV Targów Wydawców Katolickich dostępny będzie na www.swk.pl
Zapraszamy także na profil Targów na Facebooku: https://www.facebook.com/targikatolickie