Sto lat polskiej kawalerii w Hrubieszowie
Strzelec Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych zdobył główną nagrodę w pokazach kawaleryjskiej sprawności we władaniu lancą i szablą konno, które zwieńczyły dwudniowe VI Święto Strzelca Konnego zakończone w niedzielę 13 września 2020 w Hrubieszowie.
Święto odbyło się w 100. rocznicę objęcia przez jednostkę Garnizonu w Hrubieszowie. Kawalerzyści przybyli do Polski w roku 1919 z Błękitną Armią gen. Hallera, po zwycięskiej wojnie z bolszewikami otrzymali Garnizon w Hrubieszowie i miano 2 Pułku Strzelców Konnych.
Nagrodą w rywalizacji kontynuatorów tradycji nad rzeką Huczwą, była wierna replika bojowej szabli oficerskiej wz. 1921, ufundowany przez Fundację Niepodległości. W uroczystości wręczenia nagród brała udział Pani Maria Ciesielczuk, córka mjr. Michała Radzimińskiego, przedwojennego szefa wyszkolenia 2 PSK.
Tegoroczna edycja Święta Strzelca Konnego w Hrubieszowie zbiegła się z przypadającym w sobotę Świętem Wojsk Lądowych, ustanowionym na pamiątkę Victorii Wiedeńskiej (12 września 1683). Dlatego też wieczorne uroczystości tego dnia miały szczególnie podniosłą oprawę. Po Mszy św. odprawionej w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie z ceremoniałem kawaleryjskim, uczestnicy wzięli udział w Apelu Pamięci na terenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, który dziedziczy tradycje 2 PSK.
W ceremonii brały udział także poczty sztandarowe 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego - który dziedziczy tradycje 8 Pułku Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej - noszącego imię mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Był także obecny poczet proporcowy stacjonującego w Zamościu 25 batalionu lekkiej piechoty z 2 Lubelskiej Brygady OT. Ekspozycja wojskowego sprzętu współczesnych kawalerzystów była przez dwa dni dostępna dla publiczności na Błoniach nad rzeką Huczwą.
VI Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Uzyskało też wsparcie finansowe Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest także promocją województwa lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.
Patronami Honorowymi wydarzenia byli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.