"Sieci": Zniszczyć Amerykę
Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną. Zdaniem konserwatywnych mediów za oceanem amerykańskie miasta są obecnie pod atakiem „złych loserów, którzy chcą tylko rabować i palić” – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”, Aleksandra Rybińska.
Publicystka odnosi się do zamieszek, które ogarniają coraz więcej dużych miast w Stanach Zjednoczonych:
Stolica Minnesoty, Minneapolis, stała się centrum dla anarchistów i agitatorów spoza stanu. Tylko 20 proc. protestujących w tym mieście to miejscowi. W Pittsburghu w Pensylwanii protesty zostały przejęte przez białych mężczyzn ubranych na czarno. A w Rochester, gdzie spłonęły setki samochodów, policja obwinia anarchistów i opłacanych protestujących z zewnątrz za zniszczenia.
Rybińska, cytując ekspertów, streszcza także historię organizacji Antifa:
Współczesny amerykański ruch Antifa rozpoczął się w latach 80. XX w. od grupy zwanej Akcją Antyrasistowską (Antiracist Action). Jej członkowie urządzali regularne bitwy ze skinheadami w czasie punkowych koncertów na amerykańskim Środkowym Zachodzie. Na początku XXI w. ruch Antifa był w większości uśpiony – aż do przejęcia prezydentury przez Donalda Trumpa i powstania tzw. altright.
Dziennikarka pisze także o sporze o definicję słowa Antifa, który aktualnie przetacza się przez media i koncentruje na hasłach Wikipedii:
Spór wybuchł po tym, jak szefowa socjaldemokratów (SPD) Saskia Esken napisała na Twitterze w odpowiedzi na zapowiedź Trumpa o delegalizacji bojówki „58 lat i Antifa. Oczywiście”. Tweet miał wyrazić solidarność z Antifą oraz zapewnić wyborców polityk, że będzie walczyć z faszyzmem. Jej kolega partyjny Robert Pietsch nie chciał być gorszy i postanowił przy tej okazji zrobić porządek na Wikipedii, gdzie antyfaszyzm oraz Antifa to dwa zupełnie oddzielne hasła. To skandal – uznał Pietsch i zredagował wpis, dopisując do hasła Antifa, że wywodzi się ono ze słowa antyfaszyzm, powołując się przy tym na niemiecki słownik „Duden”.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 8 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.