"Sieci": Wygraliśmy z agenturą wpływu
Dziennikarze informują o zakończeniu procesów karnych, które przeciwko nim wytoczyły osoby z Fundacji Otwarty Dialog.
Bartosz Kramek, Lyudmyla Kozlovska i Fundacja Otwarty Dialog próbowali zamknąć nam usta, a nawet puścić z torbami. Przed pięcioma laty skierowali do sądu prywatne akty oskarżenia przeciwko obu niżej podpisanym. Zabolał ich artykuł „Brudna kasa na polski Majdan” z 2018 r., obnażający ich powiązania i niejasne źródła finansowania. Przegrali, i to już prawomocnie – piszą na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Dziennikarze informują o zakończeniu procesów karnych, które przeciwko nim wytoczyły osoby z Fundacji Otwarty Dialog: Były próbą zakneblowania ust dziennikarzom ujawniającym szwindle „aktywistów”. Miały też wywołać efekt mrożący wobec innych, dlatego domagano się gigantycznych kwot odszkodowania za rzekome zniesławienie. Od każdego z nas żądali po 300 tys. zł. Autorzy dodają, że… sąd rozbił w pył zarzuty FOD i uznał, iż nasz artykuł w sferze faktografii opisywał prawdę, zaś stawiane przez nas tezy i wnioski były nie tylko uprawnione, lecz także niezbędne, bo opinia publiczna zasługiwała na informacje, czym dokładnie zajmuje się fundacja i kierujące nią polsko-ukraińskie małżeństwo oraz skąd pochodzą pieniądze na ich działalność.
Pyza i Wikło przypominają sprawę, którą zajęli się już w 2017 r. Wtedy Bartosz Kramek na stronie Fundacji opublikował manifest, w którym proponował… wiele działań anarchistycznych i niemieszczących się w katalogu akceptowalnych w debacie publicznej. Autorzy zaznaczają także, że Lyudmyla Kozlovska została wpisana przez… Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Systemu Informacyjnego Schengen (co oznacza zakaz wjazdu na teren całej UE) z powodu stwarzanego przez nią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Wyjaśniają: W trakcie pracy nad tekstem drobiazgowo prześledziliśmy działalność Kramka i Kozlovskiej. […] dotarliśmy do informacji o kontrahentach należącej do Kramka spółki Silk Road. Poszliśmy tropem pieniędzy. Okazało się, że pajęczyna powiązań prowadzi do spółek z rajów podatkowych i zachodzi spore prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z praniem brudnych pieniędzy.
Pyza i Wikło zauważają: Nie sposób wymienić wszystkich postsowieckich oligarchów, za którymi wstawiali się Kozlovska i Kramek z przyjaciółmi. Podają kilka przykładów, m.in. Wiaczesława Platona (vel Kobaliewa): Do 2016 r. był on większościowym udziałowcem mołdawskiego Moldindconbanku, którego rachunki służyły do wyprowadzana gigantycznych środków z mołdawskiego systemu finansowego. W 2017 r. sąd w Kiszyniowie skazał go na 18 lat więzienia za udział w procederze prania brudnych rosyjskich pieniędzy.
Autorzy zwracają uwagę, że Silk Road było finansowane przez firmy powiązane z podejrzanymi spółkami, zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Wskazują, że podczas procesów informacje potwierdzono: Działając w interesie publicznym, mieliśmy prawo napisać o „fundacji finansowanej przez podejrzane spółki z rajów podatkowych” i „niejasnych kontaktach jej zarządu z oligarchami z postsowieckich republik”. Jasne i zasadne stało się nasze pytanie: „Czy Fundacja Otwarty Dialog oraz kierujące nim polsko-ukraińskie małżeństwo to tylko agentura wpływu w rękach oligarchów z byłego ZSRS, czy coś więcej?”.
W podsumowaniu dziennikarze stwierdzają, że podtrzymanie wyroków uniewinniających utwierdziło ich w przekonaniu, że wykonana przez nich praca była ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa: Ta batalia sądowa trwała pięć lat, była wyczerpująca i obfitowała w potężne napięcia. Warto było jednak przejść tę drogę, a jedyne, czego żałujemy, to tego, że ze względu na wspomniane utajnienie przewodu sądowego nie możemy o tym wszystkim napisać ze szczegółami, które dla oskarżających nas osób okazały się po prostu nokautujące.
Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.