„Sieci”: Tusk zaskoczy nas podwyżkami
W tygodniku "Sieci" - wywiad z byłym premierem Mateuszem Morawieckim
Mamy do czynienia z gigantyczną dziurą budżetową Tuska, którą Polacy będą spłacać przez dziesięciolecia – mówi Mateusz Morawiecki w rozmowie z Maciejem Wośko na łamach nowego tygodnika „Sieci”.
- To był rok wielu zmarnowanych szans, a także rezygnacji z narodowych aspiracji Polski i Polaków– mówi były premier RP oceniając minione 12 miesięcy na łamach nowego tygodnika „Sieci”.
Przykładów katastrofalnych decyzji rządu Donalda Tuska jest wiele, wśród nich na pierwszy plan wysuwa się – zdaniem premiera – zamknięcie inwestycji Orlenu Olefiny III. Olefiny były szansą na rozwój krajowej petrochemii, ta zaś – co od dawna podkreślają analitycy – jest dziś kluczem do czerpania zysków z przemysłu naftowego.
- Inwestycja w takie projekty ma solidne uzasadnienie, bo płacimy za granicą ok. 30 mld euro rocznie za produkty chemiczne, co daje jakieś 7–8 mld euro deficytu – tyle pieniędzy rocznie odpływa z Polski – zaznacza Morawiecki. - Bez jasnego planu gospodarczego każdy silniejszy wiatr, większa fala sprawiają, że Polska osiada na mieliźnie. Wiele osób odczuwa już skutki tego chaosu, działania bez planu – dodaje.
Skutki polityki Donalda Tuska odczuwa dziś nie tylko krajowy przemysł. Dotyka ona i uderza po kieszeniach obywateli bezpośrednio. Maciej Wośko pyta więc o obietnice polityków koalicji tworzącej obecny rząd.
- Pytanie, co będzie pierwsze – benzyna po 5,19 zł czy to masło po 5 zł? Bliski współpracownik Tuska znów obiecuje gruszki na wierzbie. Wygląda na to, że wyborczych spin doktorów zamienili na wróżbitów. A tak naprawdę w ich szeregach przydałby się archeolog, bo „100 konkretów na 100 dni” zakopali gdzieś głęboko pod ziemią – ocenia premier.
Co czeka nas, jeśli Tusk będzie prowadził dalej zaczętą przed rokiem politykę gospodarczą? Nie ma podwójnej waloryzacji rent i emerytur. Nie ma nawet wakacji kredytowych, za które ostatecznie nie płaci budżet, a banki realizujące rekordowe zyski. Ale to tylko początek dramatu. Co z podatkami i zadłużeniem publicznym… Odpowiedzi w nowym tygodniku „Sieci”.
Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce24 na 52 kanale telewizji naziemnej oraz u operatorów: Vectra - 825. Polsatbox - 196. UPC/Play 65. Netia 192. Evio 43. Inea 459 oraz na stronie www.wPolsce24.tv