Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci”: Trybunał pod presją

opublikowano: 7 sierpnia 2024
"Sieci”: Trybunał pod presją

Uchwalona przez Sejm 24 lipca ustawa mająca obalić orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego z ostatnich ośmiu lat jest aktem unikalnym, zadziwiającym i niemającym precedensu – zauważa Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Ta ustawa jest de facto próbą likwidacji organu konstytucyjnego. Jan Rokita zauważa, że ten akt to… kuriozum w dziejach ustawodawstwa cywilizowanych państw. Nawet opinie prawne dołączone do tekstu ustawy, są dla niej druzgocące.

Tym razem są to dwie opinie warszawskich konstytucjonalistów: prof. Ryszarda Piotrowskiego oraz prof. Piotra Radziewicza. Owa niezwykła rzecz to fakt, iż obie opinie uznają ten akt prawny nie tylko za oczywiście sprzeczny z wieloma postanowieniami konstytucji, lecz także za coś kompletnie bezrozumnego, na granicy legislacyjnego obłędu. I co najbardziej zdumiewające, Kancelaria Sejmu nie dołączyła do tekstu żadnych innych opinii.

Jan Rokita zauważa, że ustawa sprowadza się zasadniczo do trzech rzeczy. Pierwsza to unieważnienie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zapadłych po 2015 r., jak i wszystkich czynności urzędowych, które w tym czasie podjęli sędziowie Trybunału. […] Rzecz druga, która jest istotą tej ustawy, to uznanie części sędziów zasiadających w Trybunale po 2015 r. za „osoby nieuprawnione do orzekania”. […] Trzecia istotna rzecz […] to czystka personalna wśród pracowników biur Trybunału Konstytucyjnego.

Publicysta zwraca uwagę, że Trybunał Konstytucyjny i tak jest już martwym organem, skoro w zależności od opcji politycznej różne środowiska podważają jego orzeczenia. Podkreśla, że to właśnie politycy… zrujnowali Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze nie tak dawno był autorytetem w polskiej polityce. Z respektem odnosili się doń wszyscy aktorzy sceny publicznej, także ci, którzy nie podzielali niektórych jego rozstrzygnięć. Przez lata było w Polsce nie do pomyślenia, aby jakiś sędzia albo urzędnik odmawiał zastosowania się do trybunalskiego wyroku. Ale ten lepszy czas już przeminął, a Polska nie będzie w przewidywalnym czasie państwem praworządnym.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania telewizji wPolsce.pl.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła