„Sieci”: Transport oddam w cudze ręce
W najnowszym numerze tygodnika "Sieci"
Ostatnie dni przyniosły wiele niepokojących wieści z Polskich Linii Lotniczych LOT. W tym samym czasie, gdy LOT utracił prezesa, trwała „restrukturyzacja” PKP Cargo – pisze Konrad Kołodziejski na łamach nowego tygodnika „Sieci”.
LOT oraz PKP Cargo wcale nie muszą być sprzedane. Wystarczy, że rząd ograniczy działalność obu firm, a ich miejsce na rynku zajmą obcy przewoźnicy. To bardzo ryzykowna polityka, ponieważ transport ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa – zauważa publicysta analizując sytuację w państwowych spółkach transportowych, których pozycja rynkowa pod rządami Donalda Tuska staje się coraz gorsza.
Pod płaszczykiem restrukturyzacji obecne władze wprowadzają w spółkach zmiany, które mogą skończyć się tragicznie. W rzeczywistości jednak – jak wiele na to wskazuje i o czym jeszcze będzie mowa – skończy się to zarżnięciem firmy i jej marginalizacją na rynku – stawia smutną diagnozę Kołodziejski.
To wszystko dzieje się w chwili, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a utrzymanie przez państwo polskie zdolności logistycznych i transportowych staje się kwestią kluczową – dodaje.
Kołodziejski stawia pytanie, na ile ruchy obecnej władzy są niekompetencją, a na ile ukierunkowane są na celowe zniszczenie polskiego transportu.
Prawdopodobnie to świadomy plan. Bo po co nam silny LOT, gdy tak naprawdę nikt poważnie nie myśli o CPK […] Podobnie jak w przypadku LOT, również tutaj konkurenci zacierają ręce i cieszą się z kłopotów PKP Cargo – ocenia Konrad Kołodziejski.
Smutna diagnoza, jaką stawia w materiale publicysta wiąże się z potencjalnymi kryzysami, kiedy krajowy transport może okazać się kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.
Dlaczego PKP Cargo, LOT i CPK są tak ważne dla Polski? Przeczytaj więcej w nowym tygodniku „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce24 na 52 kanale telewizji naziemnej oraz u operatorów: Vectra - 825. Polsatbox - 196. UPC/Play 65. Netia 192. Evio 43. Inea 459 oraz na stronie www.wPolsce24.tv