”Sieci”: Tak według pacjentów działa amantadyna
"Świadomie więc sięgnąłem po ten lek i skutki przeszły moje najśmielsze oczekiwania".
Obok Marcina Warchoła i Roberta Winnickiego kolejna osoba publiczna przyznała się do stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Tym razem jest to Małgorzata Gersdorf, była pierwsza prezes Sądu Najwyższego. „Niewątpliwie lepiej się czuję, to mnie trzyma przy życiu” – przyznała profesor w rozmowie z Polsat News. Dorota Łosiewicz przytacza na łamach tygodnika „Sieci” historie osób, które twierdzą, że odczuły pozytywne skutki leczenia COVID-19 amantadyną.
Publicystka przypomina, że amantadyna… to lek stosowany w leczeniu niektórych chorób neurologicznych, np. choroby Parkinsona. Amantadyna pierwotnie była używana jako lek przeciwwirusowy m.in. u pacjentów z grypą typu A. Jednak od około dekady na tę chorobę nie jest ordynowany. Dzięki nieugiętej postawie dr. Włodzimierza Bodnara, który dość długo pukał do wszystkich możliwych drzwi z informacją, że amantadyna może być skuteczna w leczeniu COVID-19, pod wpływem społecznej presji w połowie grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Agencji Badań Medycznych o przeprowadzenie badania klinicznego dotyczącego skuteczności amantadyny w leczeniu koronawirusa.
Autorka informuje też, że… środki na przeprowadzenie badania otrzymał prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie […]. Prof. Rejdak będzie badał skuteczność kuracji amantadyną w przypadkach lekkich, w początkowej fazie infekcji. W resorcie zdrowia i w ABM wciąż toczą się rozmowy, czy będzie drugie badanie, tym razem przypadków cięższych, bardziej zaawansowanych. W nim miałoby wziąć udział Górnośląskie Centrum Medyczne oraz dr Włodzimierz Bodnar, który ma na koncie 30 lat doświadczenia w pracy z amantadyną oraz setki, jeśli nie tysiące, wyleczonych pacjentów.
Łosiewicz wyjaśnia: Ponieważ sprawa amantadyny budzi duże emocje, a nawet kontrowersje, a wielu ekspertów w ogóle nie chce dopuścić do siebie możliwości, że może istnieć lek, który działa przyczynowo na SARS-CoV-2, publikujemy dziś kilka relacji osób, które twierdzą, że wyzdrowiały dzięki amantadynie, a z którymi rozmawiałam w ostatnich tygodniach.
Autorka cytuje m.in. wypowiedź Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości: Sięgnąłem po ten lek w akcie desperacji. Byłem przekonany, że ratuję w ten sposób swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny. A czułem się naprawdę fatalnie […]. Świadomie więc sięgnąłem po ten lek i skutki przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Już po godzinie czułem niesamowitą zmianę. Po raz pierwszy widziałem coś takiego […]. Przez dobę tak się męczyłem, aż doszedłem do wniosku, że trzeba się ratować. Według informacji lekarskich miało to trwać siedem dni, a po tygodniu miało być apogeum. To doprowadziłoby moją rodzinę do krytycznej sytuacji. Żona była w takim samym stanie, dom zakażony, nikt nie może przyjść do pomocy, a co z dziećmi w wieku rok, cztery i sześć lat? Działałem więc w stanie wyższej konieczności.
Łosiewicz wskazuje także m.in. na słowa Bogusława Dronia, syna wyleczonych 80-latków: Rodzice mieli temperaturę, skontaktowali się z lekarzem rodzinnym, który udzielił teleporady i zapisał tacie antybiotyk. Ale z każdym dniem było coraz gorzej. Po półtora tygodnia doszło do tego, że tata przestał jeść i przyjmować płyny. Cały czas spał. Nie miał już nawet siły siedzieć. Był tak słaby, że postanowiłem działać. Zadzwoniłem do dr. Bodnara […]. Zapisał lek, amantadynę. Na drugi dzień tata i mama poczuli się lepiej, a po dwóch dobach moi rodzice, którzy nie mogli się podnieść z łóżka, zeszli z czwartego piętra po schodach. Udaliśmy się do pana doktora, który zdiagnozował u taty zapalenie płuc i podjęliśmy dalsze leczenie. Po dwóch dobach nastąpiła niesamowita, wręcz nieprawdopodobna zmiana w samopoczuciu rodziców.
Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 25 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.