"Sieci Extra": Unijne negocjacje za zamkniętymi drzwiami
Z opowieści byłego ministra finansów Grecji wyłania się zupełnie inny obraz UE niż ten, jakim karmi nas wielu euroentuzjastycznych publicystów: jako solidarnej wspólnoty, w której głos małego Luksemburga waży tyle samo co głos wielkich Niemiec. W rzeczywistości za zamkniętymi drzwiami trwa bezwzględna walka o własne interesy narodowe. Grzegorz Górny omawia na łamach „Sieci Extra” obraz Unii Europejskiej przedstawiony przez byłego ministra finansów Grecji w jego książce.
Janis Warufakis nie jest bohaterem z mojej bajki. To skrajnie lewicowy polityk grecki […], który przez kilka miesięcy był ministrem finansów w gabinecie Aleksisa Tsiprasa. […] od stycznia do lipca 2015 r. pełnił funkcję głównego negocjatora rządu greckiego w rozmowach z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Eurogrupą. Na podstawie tych doświadczeń napisał książkę pt. „Adults In The Room: My Battle With Europe’s Deep Establishment”. […] Można obejrzeć film fabularny pt. „Dorośli w pokoju” z 2019 r., zrealizowany właśnie na podstawie tej książki przez Costę Gavrasa
– pisze Górny.
Publicysta zaznacza: grecki polityk przez pół roku miał bezpośredni wgląd w funkcjonowanie mechanizmów decyzyjnych wewnątrz Unii Europejskiej […]. Przez sześć miesięcy prowadził rokowania ze wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi w Unii Europejskiej w sprawie pomocy finansowej dla znajdującej się w kryzysie Grecji.
Górny wymienia też, jakie wnioski można wysnuć z opowieści Warufakisa: Po pierwsze, o wszystkim decydują Niemcy. Instytucje Unii Europejskiej to jedynie wehikuł do realizacji niemieckich interesów, a wspólne spotkania i konferencje to tylko spektakl i zasłona dymna dla maluczkich […]. Po drugie, Niemcy odgrywali w negocjacjach rolę złego i dobrego policjanta. Tym złym był minister finansów Wolfgang Schäuble, tym dobrym – kanclerz Angela Merkel […]. Na przemian: groźby i obietnice, kij i marchewka […]. Po trzecie, Niemcy stosowali w negocjacjach zasadę „dziel i rządź”, doprowadzając do podziałów i rozłamów w greckim obozie, by rozmiękczyć stanowisko negocjacyjne Aten. Chodziło o to, by negocjatorzy mieli coraz większe poczucie osamotnienia nawet we własnym obozie […]. Po czwarte, Niemcy dbali o zbudowanie w Unii Europejskiej jednolitego frontu przeciwko Grecji. Jeżeli ktoś się wyłamywał i próbował stawać po stronie Aten, był natychmiast dyscyplinowany […]. Po piąte, Warufakis zauważył, że on i jego kraj nagle stali się ofiarą nagonki medialnej w całej Europie, w której nie przebierano w środkach, by wzbudzić niechęć opinii publicznej do Greków oraz ich rządu […]. Po szóste, z rozmów Warufakisa z unijnymi decydentami wynikało, że nie liczy się dla nich demokracja, wola ludu, głos narodu czy wyniki wyborów, lecz – jak mówili – porządek. Wartością nadrzędną okazywał się więc pewien ład europejski.
W podsumowaniu autor przyznaje: Ostatecznie Warufakis przegrał. On sam nie ustąpił w negocjacjach, jednak udało się rozbić jedność jego obozu. Premier Tsipras poddał się dyktatowi Berlina. Efekt jest taki, że dziś rząd w Atenach nie realizuje własnej polityki socjalnej i gospodarczej, lecz politykę narzuconą mu z zewnątrz. W tej sytuacji głos obywateli Grecji i wyniki wyborów parlamentarnych nie mają większego znaczenia, bo i tak nie są w stanie wiele zmienić. Kraj nadal pogrążony jest jednak w kryzysie i nie ma perspektyw wyjścia ze spirali długów […]. Warto zapoznać się z jego opowieścią, zwłaszcza w kontekście obecnych negocjacji unijnych.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci Extra” dostępnym od poniedziałku 21 grudnia, bezpłatnie w formie pliku pdf na wszystkich urządzeniach – komputerach, telefonach i tabletach.
Sposób dostępu do wydania świątecznego jest niezwykle prosty: po szybkiej, zajmującej kilkadziesiąt sekund rejestracji, pobierają państwo „Sieci Extra” w formie PDF. Wystarczy wejść na stronę: https://siec.wpolityce.pl/sieciextra.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.