Rozmowa z Sebastianem Karpielem-Bułecką
Na stronach „wSieci KULTURY” z Sebastianem Karpielem-Bułecką, liderem zespołu Zakopower o kondycji polskiego show-biznesu, stosunku do tradycji i polskości rozmawia Marta Lewandowska.
- Górale to gorliwi patrioci. Pokazujemy, co nas wyróżnia na tle reszty Europy i świata. Jesteśmy dumni z tego, co polskie. Kulturę, którą mamy, nie tylko my, ale i cała Polska, powinniśmy eksponować. Niestety, w czasie komunizmu twórczość ludowa była pokazywana w taki sposób, że młodym ludziom kojarzyła się z bezzębnym dziadkiem rzępolącym na skrzypcach. Teraz zachłysnęliśmy się Zachodem i uważamy, że wszystko stamtąd jest lepsze, ciekawsze, bardziej wartościowe. Absolutna bzdura. Gdyby Chopin czy Szymanowski nie inspirowali się polskim folklorem, nigdy nie osiągnęliby takiego sukcesu - mówi muzyk w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „wSieci”.
Sebastian Karpiel-Bułecka opowiada m.in. o pozytywnych cechach Polaków:
- Najważniejsze, że po Smoleńsku ludzie potrafili być razem, to sygnał pozytywny. Pamiętajmy, że historia Polski jest bardzo burzliwa. Był komunizm, potem „Solidarność”, dziś mamy kapitalizm. Trudno się niektórym w tym wszystkim odnaleźć. Potrzeba czasu, żebyśmy zasypali niektóre podziały. To, co się działo po Smoleńsku albo wcześniej, po śmierci Jana Pawła II, dowodzi, że jest w nas taki potencjał.(…) Jesteśmy rozrywkowi i gościnni. Lubią nas za granicą. Nigdy nie spotkałem się tam z brakiem sympatii. Jesteśmy bardzo pracowici i zdolni w wielu dziedzinach.
Więcej o priorytetach życiowych, ideałach Sebastiana Karpiela-Bułecki w dodatku do najnowszego numeru „wSieci”.
Tygodnik w sprzedaży od 9 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html