Autorzy 2023 - promocja!

Rokita: Czy CDU finansowało KLD?

opublikowano: 6 maja 2014
Rokita: Czy CDU finansowało KLD? lupa lupa
wPolityce.pl/tvn24

Jakie są możliwości zweryfikowania obiegających media rewelacji i jakie mogą mieć one konsekwencje?

Pomoc finansowa dla rodzącej się polskiej demokracji była niezbędna. Ale czy stała się źródłem deprawacji rodzimej polityki?

-– pyta Jan Rokita w najnowszym numerze „wSieci”.

Publicysta pisze w swoim eseju o tym, jak wyglądało finansowanie polskich partii polityczny w latach 90. Pretekstem do refleksji stały się oskarżenia Pawła Piskorskiego, który przekonuje, że Kongres Liberalno-Demokratyczny otrzymywał pieniądze od niemieckiej CDU.

Rewolucja solidarnościowa była wspierana finansowo przez rządy i zagraniczne instytucje o orientacji antykomunistycznej. Największa pomoc płynęła do Polski z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, bo w tych dwóch krajach uważano, że mają one w Polsce realne interesy polityczne. W przeciwieństwie do pomocy humanitarnej (bowiem taka też docierała do kraju) , pieniądze przeznaczone na politykę są jednak w takich razach mimo wszystko rzeczą wstydliwą

-– stwierdza Jan Rokita.

W tekście nie brakuje odniesień do wówczas obowiązującego prawa.

W raczkującej jeszcze demokracji, w lipcu 1990 r. uchwalono pierwszą ustawę o partiach politycznych, zdecydowano się do niej wprowadzić w artykule szóstym zakaz „jakiegokolwiek wsparcia rzeczowego i pomocy finansowej z zagranicy”

-– przypomina autor.

Ustawa miała poniekąd charakter prewencyjny.

Coraz głośniej już było o tym, że Leszek Miller podjął się roli koordynowania w imieniu Moskwy rosyjskiej pomocy finansowej dla partii postkomunistycznych w całym dawnym bloku sowieckim

— pisze Jan Rokita.

Jak w obliczu takich przepisów podchodzić do informacji Pawła Piskorskiego o finansowaniu zarządzanej przez Donalda Tuska KLD ze źródeł zagranicznych? Jakie są możliwości zweryfikowania obiegających media rewelacji i jakie mogą mieć one konsekwencje?

Więcej o „walizkach z gotówką” w najnowszym numerze „wSieci”, w sprzedaży od 5 maja br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła