„Resortowe dzieci. Służby” na łamach tygodnika „wSieci”
„Resortowe dzieci. Służby” pokazują bezpieczniacką kastę wybranych, żyjących w lepszym świecie, korzystających z wielu przywilejów, która wszystkie swoje przewagi przeniosła do III RP - pisze Stanisław Janecki.
Wybrane przez publicystę tygodnika "wSieci" fragmenty książki uzupełnia jego komentarz.
"Drugi tom 'Resortowych dzieci' jest zapisem dziedziczenia 'resortowości', czyli robienia karier w organach bezpieczeństwa przez dzieci (a czasem i wnuki), o czym najlepiej świadczą losy Mieczysława i Gromosława Czempińskich, Czesława i Aleksandra Makowskich czy Zdzisława i Marka Dukaczewskich. To historie wżeniania się bezpieczniaków w bezpieczniackie rodziny (przykładów w książce są dziesiątki), żeby poprzez synergię tworzyć bezpieczniackie klany. To historie wżeniania się bezpieczniaków w bezpieczniackie rodziny (przykładów w książce są dziesiątki), żeby poprzez synergię tworzyć bezpieczniackie klany. To opis systemu wspierania się i pomagania w karierze przez resortowe rodziny oraz resortowych przyjaciół" – zaznacza Janecki i jako przykład podaje opisane w książce rodziny Łaszczów (m.in. znanej z TVN24 Małgorzaty Łaszcz) i Czajkowskich (m.in. znanej z TVP Barbary Kubiak – która – jak czytamy w książce – w roku 1980 wyszła za Krzysztofa Czajkowskiego, studenta V roku Akademii Medycznej.
W roku 1982 Czajkowska otrzymała etat w „Walce Młodych”. 18 stycznia 1982 r. gen. Pożoga delegował płk. Czajkowskiego [teścia] przed emeryturą do Helsinek na stanowisko szyfranta w nagrodę̨ za ponad 30 lat pracy dla Służby Bezpieczeństwa. Rodzina, z którą związała się̨ wówczas Barbara Kubiak, była zrośnięta z bezpieką. Jej szwagierka kontynuowała tradycję. W roku 1977 Małgorzata Czajkowska wyszła za mąż za oficera SB Janusza Krzysztoszka, kolegę̨ z roku Barbary Kubiak. Barbara Czajkowska zaczynała na antenie TVP 2 jako prowadząca program jazzowy „Muzyka i okolice”, następnie zajęła się̨ ochroną środowiska w „Punkcie widzenia” (1991—1995), by odnaleźć́ swe służbowe powołanie w rozmowach na żywo z politykami w „Linii specjalnej” (1993—2006). Od 3 marca 2012 r. ma własny program „Kod dostępu” w TVP Info.
Fragmenty książki „Resortowe dzieci. Służby” Doroty Kani, Macieja Marosza i Jerzego Targalskiego w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 27 kwietnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.