Rafalska w "Sieci": To był lincz!
Niektórym środowiskom eskalacja napięcia jest wyraźnie na rękę. I to mnie najbardziej przeraża. Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, niezadowolenie czy sprzeciw wobec różnych spraw, postaw. Nie ma i nie może być jednak przyzwolenia na agresję – z Elżbietą Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej rozmawia Dorota Łosiewicz
Wywiad z minister Rafalską otwiera pytanie o napaść przedstawicieli KOD pod budynkiem Telewizji Polskiej na Magdalenę Ogórek – „co to było? Jak to nazwać?” – pyta Dorota Łosiewicz.
– To absolutne barbarzyństwo i przekroczenie kolejnej granicy. Możemy mieć różne poglądy, możemy się spierać merytorycznie, nie dogadywać się światopoglądowo, ale tutaj nie mówimy już o zwykłym niezrozumieniu, proteście ani nawet braku szacunku. Wszyscy byliśmy świadkami – bo przecież nagranie z tego strasznego wydarzenia bardzo szybko pojawiło się w sieci – brutalnego ataku fizycznego na panią Magdalenę Ogórek - zauważa Rafalska.
Minister Elżbieta Rafalska przybliża również rządowe programy zapewniające wsparcie rodzinom, nad którymi pracuje kierowany przez minister resort. „Program Mama 4+ w końcu został przyjęty przez rząd. Kiedy projekt zacznie działać?” – pyta dziennikarka.
- Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Program ruszy 1 marca. Od tego dnia mamy, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie zdołały wypracować sobie minimalnej emerytury, będą mogły zawnioskować o przyznanie im takiego rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego – wyjaśnia minister.
W rozmowie został poruszony również wątek walki z ubóstwem. - Rzeczywiście, jeszcze w 2015 r. zagrożonych ubóstwem było w Polsce ponad 6,5 mln osób. Dwa lata później było ich 872 tys. mniej. W tym samym czasie spadła stopa ubóstwa skrajnego – z 6,5 proc. do 4,3 proc. w 2017 r., mniej osób korzysta także z pomocy społecznej. Jak wynika z danych Eurostatu, w gospodarstwach domowych, w których były dzieci, zagrożenie ubóstwem relatywnym między rokiem 2016 a 2017 spadło o 5 punktów procentowych, podczas gdy gospodarstwa bez dzieci doświadczyły wzrostu zagrożenia o 1,4 p.p. To pokazuje, że chociaż sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, wciąż są ludzie, którym powodzi się gorzej. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych. Rząd i kierowany przeze mnie resort jesteśmy po to, by takim ludziom pomagać, tworzyć systemowe wsparcie dla poszczególnych grup społecznych. Tak rozumiem naszą misję – czytamy w tygodniku „Sieci”.
Cała rozmowa z minister Elżbietą Rafalską w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 11 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji www.wPolsce.pl.