Prof. Adam Glapiński Człowiekiem Wolności tygodnika Sieci
Podczas uroczystej gali Człowiek Wolności 2023 tygodnika „Sieci”, której laureatem został prof. Adam Glapiński, prezes NBP wystąpili m.in wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak i były premier Mateusz Morawiecki. Wręczenie nagrody poprzedziła także laudacja Michała Karnowskiego, członka zarządu Grupy Medialnej Fratria.
Walka o suwerenność
Mariusz Błaszczak odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Dzisiejsze uroczystość odbywa się w czasie szczególnym. Z jednej strony jesteśmy w nim świadkami brutalnych prób zdławienia wolności mediów, a z drugiej trwających od wielu tygodni innych działań wymierzonych w swobody obywatelskie. (..) Jeśli plan centralizacji UE się powiedzie, to de facto nasza ojczyzna straci finalnie suwerenność. Mówiąc obrazowo, Polska zostanie sprowadzona do poziomu rządzonego z Berlina terytorium zamieszkanego przez Polaków, czyli peryferyjnego landu drugiej kategorii.”
Prezes PiS zwrócił uwagę na duże znaczenie własnej waluty: „Trzeba podkreślić, iż według danych makroekonomicznych nasza gospodarka lepiej poradziła sobie z pandemią Covidu jak i skokami cen energii. Konsekwencje przyjęcia euro świetnie pokazuje porównanie Polski ze Słowacją. (…) Dziś to Polska ma przewagę, a Słowacy są mniej zamożni niż byli przed rezygnacją z własnej waluty. (…) Obrona własnej waluty jest zgodna z polską racją stanu, dlatego też bardzo się cieszę, że tytuł Człowieka Wolności 2023 Tygodnika „Sieci” został przyznany prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu, który z oddaniem stoi na straży polskiego złotego.”
Fudamentalna zasada wolności
Z kolei były premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na fundamentalną kwestię wolności: „Wolność jest podstawową zasadą, która nam wszystkim przyświeca i dla której jesteśmy w stanie poświecić wszystko. Ta wolność została bezpardonowo ostatnio w Polsce zaatakowana. Dzisiaj doświadczamy coraz bardziej orwellowskiego świata, który sądziliśmy, że należy do przeszłości. Atak na instytucje umocowane w konstytucji, ustawach, nazywany jest przywracaniem praworządności. Atak na ludzi, którzy walczyli z korupcją, nazywany jest wymierzaniem sprawiedliwości. Atak na ludzi, którzy upominają się o wolne słowo, prawo do jakiegokolwiek pluralizmu medialnego, nazywany jest przywracaniem wolności w mediach. zwróćcie uwagę na to orwellowskie pomieszanie pojęć.”
NBP szańcem bitwy o suwerenność ekonomiczną Polski
Laudację na cześć laureata prof. Adama Glapińskiego wygłosił redaktor Michał Karnowski, członek zarządu Grupy Medialnej Fratria: „Dziś, atakowany w sposób niezwykle brutalny, bezpardonowy, prezes NBP broni nie tylko konstytucyjnej niezależności instytucji, ale też udowadnia, że zgodnie z podjętym zobowiązaniem stoi na straży podstaw naszej państwowości – złotego, niezależnej polityki monetarnej i suwerennej polityki gospodarczej”.
Michał Karnowski podsumował: „To zatem nie koniec, a początek batalii o Narodowy Bank Polski. Początek starcia o niezależność i istnienie polskiej, narodowej waluty, walki o suwerenność gospodarczą kreowaną przez bank centralny. O rządy prawa, o przestrzeganie zasad Konstytucji i elementarnego ładu państwowego (…) NBP stał się głównym szańcem bitwy o suwerenność ekonomiczną Polski.”
Człowiek wolności - fantastycznie to brzmi
Kulminacją wieczoru było wystąpienie prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP i laureata nagrody Człowiek Wolności 2023 tygodnika „Sieci”.
„W szczególności jestem dumny z tego, że moje nazwisko pada w kolejności po tak wspaniałych poprzednich laureatach tej nagrody, warto się w takim znaleźć chociaż raz w życiu. (…) Nigdy nie pretendowałem do żadnych nagród (…) Człowiek wolności - fantastycznie to brzmi, od tej pory będę prosił bliskich, żeby tak mnie nazywali” — mówił prof. Adam Glapiński.
Galę uświetnił występ kwartetu smyczkowego Altra Volta i solistki Polskiej Opery Królewskiej – Iwony Handzlik.