Nykiel w "Sieci": Kim naprawdę jest Greta?
Marzena Nykiel komentuje ideologię ekologiczną na przykładzie Grety Thunberg.
3 stycznia skończyła 17 lat. Dzień swoich urodzin zdecydowała się spędzić na proteście przed szwedzkim parlamentem, zamiast świętować z rówieśnikami. Potrzeba serca czy konieczność? Świadomy wybór nastoletniej aktywistki czy realizacja scenariusza dorosłych? Skąd światowy fenomen dziecka ze Sztokholmu, które jeszcze niedawno zmagało się z ciężkimi zaburzeniami?
Marzena Nykiel komentuje ideologię ekologiczną na przykładzie Grety Thunberg, która błyskawicznie ogłoszona została ikoną ekologów […]. We wrześniu 2019 r. pojawiła się ze swoim histerycznym przemówieniem na otwarciu Szczytu Klimatycznego ONZ […]. Zyskała poparcie światowych mediów […]. Tak umocowana rozdawała ekologiczne ciosy rządom poszczególnych państw, piętnowała opieszałość wobec działań ochronnych, nawoływała do dekarbonizacji. Miała być twarzą światowej rewolucji ekologicznej.
Autorka wskazuje, iż… okazało się jednak, że Greta nie daje sobie rady z wystąpieniami spontanicznymi, nie potrafi samodzielnie odpowiadać na pytania i sprawia wrażenie osoby zaburzonej. Zaczęto głośniej mówić o jej chorobie, o zmaganiach z depresją, autyzmem i innymi problemami psychicznymi. Wyraźnie było widać, że jest precyzyjnie prowadzona, a jej działania nie mają niczego wspólnego z niewinną nastoletnią spontanicznością. Nadmierna aktywność nastolatki mocno zaniepokoiła opinię publiczną. […] głos zabrał jej ojciec. […] przyznał, że córka zmagała się z ciężką depresją i początkowo uważał, że taka forma działalności klimatycznej nie była dobrym pomysłem. Okazało się jednak, że aktywizm pomógł jej w walce z chorobą.
Nykiel stwierdza, że… sława to z pewnością najmocniejsza cecha młodej aktywistki. Pytanie, czy poradzi sobie w konfrontacji z rosnącą falą krytyki. Zwłaszcza że jej działania zostały wprzęgnięte w szeroki zasięg rewolucji klimatycznej i dziewczyna pojawia się w coraz nowych odsłonach konfliktu. Autorka zaznacza: Greta Thunberg, która zakończyła swoją edukację na poziomie raczej podstawowym, wydaje sądy na tematy, o których nie ma pojęcia. Niedawno skomentowała w swoisty, skrajnie uproszczony sposób, tragiczne pożary w Australii, czym rozsierdziła mieszkańców płonącego kontynentu […]. Kolejne działania […] są dowodem na to, że dziewczyna realizuje nakreślony przez innych plan rewolucji klimatycznej. Niewinna twarz dziecka ma budzić zaufanie i pociągnąć za sobą większość. Rzecz w tym, że źródłem jej działań są niebezpieczne w skutkach strategie rewolucyjnej ideologii ekologizmu. Trend ten przenosi się szerzej. Widać go w reklamie, w programach dla dzieci i młodzieży, w popkulturze, ale zaczyna trafiać także do szkół.
Redaktor naczelna portalu wPolityce.pl opisuje szybki postęp idei ekologizmu: Rewolucja klimatyczna wkracza w kolejny etap. Tak jak w przypadku rewolucji kulturowej realizowany jest »długi marsz przez instytucje«, mający zmienić masowe myślenie i wpłynąć na strukturę społeczną […]. Ideologia ekologizmu tak dalece została wtłoczona do wszechobowiązujących trendów społeczno-politycznych, że jakakolwiek krytyka tego odwróconego patologicznie porządku, w którym człowiek musi podporządkować się światu przyrody, spotyka się z natychmiastowym, bezrefleksyjnym hejtem […]. Światowe trendy wtłaczane Polakom za pośrednictwem skaptowanych przez ekoideologów celebrytów, dziennikarzy i polityków mają zmienić zbiorową świadomość.
W podsumowaniu autorka wskazuje: Lewacka ideologia uczyniła sobie z ekologii własną religię. Ci sami, którzy podważają istotę człowieczeństwa, negują ludzką godność, depcząc fundamentalne wartości, wyznają wiarę w świętość matki Ziemi, która ma pierwszeństwo przed człowiekiem. Źle ukierunkowana duchowość już dawno przeistoczyła się w histeryczny fanatyzm. Jeśli nie podejmiemy w porę rzeczowej i skutecznej debaty o miejscu człowieka w świecie i nie przywrócimy mądrej koncepcji ekologicznej, fanatyzm nas zmiecie.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 13 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.