Archiwum
Wydanie nr 7/2014 (62)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
22W SIECI KULTURY
55OPINIE
70HISTORIA
80ŚWIAT
86GOSPO DARKA
96STYL ŻYCIA
104NA KONIEC
108TV Trwam vs TV WSI
Jacek Karnowski
Punktualnie o godz. 24.00 w nocy z 14 na 15 lutego Telewizja Trwam rozpocznie nadawanie na multipleksie.
Tym samym dobiegnie końca jedna z najważniejszych batalii ostatnich lat. Batalia o tyle wyjątkowa, że wygrana. Już choćby z tej racji należy odnotować multipleksową premierę TV Trwam. To dzień triumfu milionów ludzi dobrej woli, niekoniecznie zresztą blisko związanych z Kościołem, ale wierzących w prawo do pluralizmu i wolności. Stacja z Torunia dotrze tym samym do 99,5 proc. mieszkańców kraju. Szybko stanie się ważnym głosem na mapie mediów.
Chociażby z tego powodu, że TV Trwam jest rodzynkiem – kilkudziesięciu pozostałych nadawców powiela to samo, co dominuje na naszym rynku od wielu lat. Ta sama papka, te same treści, te same poglądy. Znaczenie każdego niezależnego medium widać zwłaszcza w tych dniach, gdy WSI ujawniły mapę swoich wpływów. Smutny to krajobraz. Niemal każda rozgłośnia, o telewizjach nie wspominając, „mówi Dukaczewskim”. Jak zwykle bryluje TVN24, którego aktywność w tej sferze przybiera wręcz karykaturalny wymiar.
Paradoksalnie aktywność tej stacji pośrednio potwierdza, że WSI trzeba było zastąpić nowymi służbami. Jak bowiem widzimy,
groźny wirus może pozostawać w uśpieniu, lecz w kluczowym momencie i tak się odezwie.
Ex-gangster, dziś redaktor
- Sylwester Latkowski, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, musi być ostatnio z siebie bardzo zadowolony, bo znów jest o nim, co bardzo lubi, wyjątkowo głośno (…) Tak, Sylwester Latkowski to jaśniejąca gwiazda polskich mediów – pisze dziennikarz śledczy Andrzej Potocki.
Wyciskanie portfeli
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak, nawiązując do tezy osiemnastowiecznego myśliciela Alexisa de Tocqueville’a, który powtarzał, że „nie ma takiej niegodziwości, jakiej by się nie dopuścił rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy”, pokazuje, jak w Polsce rozszerza się zjawisko fiskalizmu.
Wielki bubel Kluzik
- Projekt ustawy wysmażony przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską jest tak absurdalny, że wiele osób nie chciało uwierzyć, iż coś takiego mogło wyjść z rządu. Jeśli jej groźny plan się uda, małe dzieci słono za to zapłacą – pisze Dorota Łosiewicz w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.
Zima stulecia
O zjawisku atmosferycznym, które 35 lat temu sparaliżowało Polskę pisze Wojciech Lada w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.