Archiwum
Wydanie nr 7/2015 (116)
NA POCZĄTEK
10TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
28W SIECI KULTURY
51OPINIE
66HISTORIA
80ŚWIAT
86GOSPODARKA
94NA KONIEC
100Ziemia dudni
Niemal perfekcyjna konwencja wyborcza Andrzeja Dudy została przyjęta przez sympatyków prawicy z entuzjazmem przynoszącym na myśl hasło pierwszej kampanii Baracka Obamy: yes, we can! Tak, możemy! Teraz nieco groteskowe pytania typu „może nie chcą wygrać?” już nie padają. PiS udowodniło, że potrafi działać dynamicznie, profesjonalnie i skutecznie. Potrafi grać ofensywnie, z dobrą pewnością siebie, w stylu najlepszych kampanii przedsmoleńskich. A więc z czasów, gdy opozycyjność nie była — tak bardzo jak po 10 kwietnia 2010 r. — wyborem moralnym.
Ten wyraźnie nowy oddech cieszy, ale pamiętajmy: nie byłby możliwy, gdyby nie stabilność i odporność struktur PiS zbudowanych przez Jarosława Kaczyńskiego i przez niego obronionych w trudnych latach propagandowej nawałnicy. A to te same struktury, które dziś niektórzy próbują nieco absurdalnie przeciwstawiać Andrzejowi Dudzie.
Wchodzimy w ważny okres. Sondaże tego jeszcze nie pokazują, ale już słychać, że ziemia dudni. Hasłem dnia staje się „zmiana”. Zmiana w pałacu prezydenckim (prezydent Duda), zmiana w siedzibie premiera (premier Kaczyński), zmiana w całej Polsce.
JACEK KARNOWSKI,
Mniejsze zło
Porozumienie mińskie jest efektem słabości wszystkich stron. Militarnej słabości Ukrainy, która nie tylko nie jest w stanie pokonać Rosjan ani separatystów, lecz stanęła także na granicy klęski. Gospodarczej słabości Rosji, która wojskowo może łatwo zwyciężyć, ale już ucierpiała na skutek sankcji i boi się, że następne poprowadziłyby ją na krawędź finansowego załamania. I duchowej słabości Europy, która nie potrafi się odnaleźć w sytuacji ostrego konfliktu i skutecznie wesprzeć tych, którzy rozpoczęli walkę po to, żeby do niej należeć.
Porozumienie nie skończy konfliktu. Nie sposób również wyobrazić sobie, aby zostały wykonane te jego fragmenty, które przewidują reintegrację wschodniego Donbasu z resztą kraju. Ale paradoksalnie taka sytuacja ma pewne plusy. Skoro Kijów w przewidywalnej przyszłości nie będzie w stanie stłumić buntu, realne oddzielenie Doniecka i Ługańska, spisanie ich na straty, nie jest najgorszym rozwiązaniem. Jeśli piątej kolumny nie można zniszczyć, to już lepiej pozostawić ją za granicą, nawet formalnie za granicę nieuznaną. To gorzkie. Jednak mniejsze zło nigdy nie jest słodkie.
PIOTR SKWIECIŃSKI
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
– Andrzej Duda nokautuje Komorowskiego, ujawniamy szczegóły kampanii prezydenckiej. Jarosław Marek Rymkiewicz – Człowiek Wolności tygodnika „wSieci” pyta Polaków - jaką cenę jesteście gotowi zapłacić za wolność? Z Michałem Dworczykiemprezesem Fundacji Wolność i Demokracja, rozmawiają Jacek i Michał Karnowski, o wspaniałej aktorce – Danucie Szaflarskiej - pisze Jolanta Gajda-Zadworna, a Krzysztof Feusette kreśli poczet Brutusów Prawa i Sprawiedliwości.
Dudabusem w Polskę
„Posłuchaj pan, co ludzie mówią. W każdej rodzinie jest jakiś młody, co go tu nie ma, bo musiał wyjechać. Do Niemiec, do Anglii. Za pracą” – radziła Andrzejowi Dudzie mieszkanka Ostrowi Mazowieckiej. Kandydat PiS na prezydenta po niezwykle udanej konwencji wyborczej znów ruszył w Polskę – początek kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy w najnowszym tygodniku „wSieci” opisują Marcin Wikło i Marcin Fijołek.
Kilka słów o wolności
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” Jarosław Marek Rymkiewicz – Człowiek Wolności tygodnika „wSieci” pyta Polaków - jaką cenę jesteście gotowi zapłacić za wolość? W wydaniu także relacja z uroczystej gali finałowej plebiscytu Człowiek Wolności 2014 tygodnika „wSieci”.
Poczet Brutusów prezesa
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Krzysztof Feusette śledzi kariery polityków, którzy opuścili szeregi Prawa i Sprawiedliwości.
Królowej portret podwójny
– Była pierwszą ikoną odradzającego się po wojnie kina, ale z przedwojennym szykiem. Dziś jest gwiazdą nowego stylu — łączy pokolenia nie tylko z okazji 100. urodzin – tak o Danucie Szaflarskiej pisze autorka artykułu w tygodniku „wSieci” Jolanta Gajda Zadworna.
Biografie wyklętych to lek na nihilizm
- Widok młodych Polek i Polaków, w tym z Wilna i Grodna, biegnących w koszulkach z wizerunkami „Olecha”, „Łupaszki”, „Inki” to piękne świadectwo nierozerwalności łańcucha pokoleń - z Michałem Dworczykiem, założycielem i prezesem Fundacji Wolność i Demokracja, współautorem ustawy o Karcie Polaka, organizatorem akcji pomocy Ukrainie, a w kraju akcji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.