Archiwum
Wydanie nr 6/2016 (167)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
22W SIECI KULTURY
45OPINIE
58HISTORIA
68ŚWIAT
72GOSPODARKA
78OBYCZAJE
86NA KONIEC
92Słabość prowokuje
W ciągu 60 godzin armia rosyjska może opanować całe terytorium państw bałtyckich - stwierdziła amerykańska prywatna korporacja RAND zajmująca się sprawami bezpieczeństwa. Nie jest to zupełna nowość. O tym, że kraje te stanowią najbardziej miękkie podbrzusze NATO, wiedziano od zawsze. Novum jest jednak to, że tak jasno i ostro stwierdza to ośrodek wybitnie profesjonalny, a przy tym powiązany ze służbami specjalnymi.
Rosyjska agresja na należące wszak do Paktu Północnoatlantyckiego państwa oczywiście nie jest obecnie realna. Ryzyko jest zbyt wielkie, a potencjalne zdobycze są za małe. Ale słabość
kusi. I gdyby na skutek jakichś nowych wydarzeń w innym regionie zwiększyło się napięcie między Rosją a Zachodem, zaczęłaby kusić jeszcze bardziej. A po Krymie i Donbasie trudno wykluczyć taką ewentualność.
Na Zachodzie panuje niechęć wobec propozycji dyslokacji amerykańskich czy zachodnioeuropejskich wojsk pod Rygę lub Tallin. To poważne koszty, to - obawiają się politycy - prowokowanie Rosji. Ale można spojrzeć na to inaczej. To oszczędzenie znacznie większych kosztów, które trzeba by ponieść, gdyby najgorszy scenariusz stał się faktem. I zapobieżenie sytuacji, która wtedy prowokowałaby Rosjan znacznie bardziej niż dziś przerzucenie paru brygad nad wschodni Bałtyk…
Piotr Skwieciński
Tygodnik „wSieci” o tajemnicy Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: Folwark specsłużb - co ukrywano pod szyldem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Małgorzatą Sadurską, szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, a Marek Pyza z dr. Wacławem Berczyńskim, szefem nowej komisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską. W numerze ponadto Łukasz Warzecha w artykule „Co wolno służbom” pisze o ustawie inwigilacyjnej.
Nie musimy niczego udowadniać, mamy ustalić prawdę – dr Wacław Berczyński w tygodniku „wSieci”
Z dr. Wacławem Berczyńskim rozmawia na łamach tygodnika „wSieci” Marek Pyza. Mamy swobodę. Nie musimy udowodnić, że winę ponoszą piloci, nie musimy udowodnić, że był wybuch. Mamy ustalić prawdę – mówi dr Wacław Berczyński, szef nowej komisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską.
DZIAŁAMY PROFESJONALNIE – ROZMOWA Z MAŁGORZATĄ SADURSKĄ na łamach tygodnika „wSieci”
Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Małgorzatą Sadurską, szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Niektórzy komentatorzy na siłę doszukują się konfliktów czy pęknięć. A reformy przeprowadzane dziś w Polsce to wspólne dzieło prezydenta, rządu i większości parlamentarnej – mówi szefowa Kancelarii.
CO WOLNO SŁUŻBOM – Warzecha w tygodniku „wSieci” o ustawie policyjnej
Histeryczne pokrzykiwania o wszechobecnej inwigilacji są mocno przesadzone, ale to nie znaczy, że nie należy naciskać na zmianę rozwiązań ewidentnie wadliwych, a takie w znowelizowanej ustawie o policji niestety są – pisze Łukasz Warzecha.
PRYWATNY FOLWARK SKW – tygodnik „wSieci” ujawnia tajemnice CEK NATO
Oficerowie polskiej armii, którzy nie wypełniają rozkazów. Polityczno-wojskowy układ z gigantycznym budżetem, nieograniczonymi możliwościami i rosyjskimi służbami w tle. Wyjaśniamy szczegóły zamieszania wokół Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO i ujawniamy nowe okoliczności sprawy. Byłe szefostwo kontrwywiadu zapewniło sobie miękkie lądowanie po odsunięciu od władzy ich rządowych protektorów. A wszystko to pod szyldem międzynarodowej placówki – piszą Marek Pyza oraz Marcin Wikło.