Archiwum
Wydanie nr 53/2018 (318)
NA POCZĄTEK
6SZOPKA NOWOROCZNA
22TEMAT TYGODNIA
28PROGNOZY 2019
38KRAJ
54HISTORIA
58DODATEK HISTORYCZNY
63NA NOWY ROK
79OPINIE
112GOSPODARKA
115KUCHNIA
124NA KONIEC
125Gwarant przyzwoitości
Nie miejmy złudzeń – to nie presja społeczna czy medialna zdecydowały o korekcie kursu PO w sprawie bonifikat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Oburzenie to było wliczone w cenę organizatorów operacji. Na stole leży przecież 1,7 mld zł – to góra pieniędzy, na którą ochotę mają rozmaite postępowe organizacje, euroweeki, edukatorki seksualne, część biznesu, media III RP i ludzie tzw. kultury. Trzaskowski wygrał także dzięki nim, teraz wystawiają rachunek. A że jest początek kadencji, uznano, że w ciągu pięciu lat ludzie zapomną.
I sądzę, że wszystko by poszło tak łatwo jak kradzież kamienicy w czasach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdyby nie reakcja polityków PiS. Napiętnował to oszustwo wyborcze prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki polecił wojewodzie mazowieckiemu sprawdzenie uchwały, a Zdzisław Sipiera, znany ze skutecznego działania, zabrał się do pracy. Dużą akcję rozpoczęli warszawscy radni PiS.
Sprawa stała się realnym, namacalnym dowodem różnicy pomiędzy formacją zmiany dotrzymującą słowa a cynicznymi machinacjami w stylu zmiany wieku emerytalnego za rządów Donalda Tuska. Bolesna dla warszawiaków lekcja stała się kolejnym dowodem na tezę, że to PiS jest gwarantem przyzwoitości władzy w Polsce. Warto zapamiętać tę lekcję. Program 500+ czy wyższe zarobki też da się odwołać tuż po wyborach.
Michał Karnowski
Jak to z „urodzinami Hitlera” było?
Specyficznie podchodzący do swojej misji dziennikarze „Superwizjera” TVN24, obsypani gradem branżowych nagród, zapomnieli poinformować opinię publiczną, że tzw. surówka, czyli materiał pierwotny nagrany w ich reportażu z ukrytych kamer, „zniknęła”. Prokuratura otrzymała od TVN jedynie gotowy, zmontowany reportaż. Sprawę „zguby” ujawnił Prokurator Krajowy, który poinformował o tym Centrum Monitoringu Wolności Mediów SDP. Bogdan Święczkowski potwierdził też ustalenia tygodnika „Sieci”, z których wynikało, że dziennikarze pili z uczestnikami „urodzin Hitlera” alkohol i w trakcie leśnej libacji namawiali ich do ataków na uchodźców oraz emigrantów.
Czy to oznacza, że ktoś boi się ujawnić wszystkie szczegóły maskarady w lesie pod Wodzisławiem Śląskim? Jak to się stało, że materiał, który miał piętnować „polskich neonazistów” i przyczynić się do ich ukarania, jest niepełny i w pewnej części procesowo bezużyteczny? Skąd się wzięła na tej imprezie młodziutka dziennikarka bez żadnego doświadczenia? Może było tak, jak zeznał organizator ustawki, że ktoś zapłacił mu za maskaradę 20 tys. zł, pod warunkiem że będzie w niej uczestniczyła ta stażystka?
Wszystkie te pytania mnożą wątpliwości dotyczące rzeczywistego udziału dziennikarzy TVN w „urodzinach Hitlera” z neonazistami. Czas już odkryć wszystkie karty.
Wojciech Biedroń
W noworocznym tygodniku „Sieci”
W najnowszym numerze „Sieci” redakcja przedstawia laureata jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień nadawanych przez środowisko dziennikarskie – tytuł „Człowieka Wolności 2018” tygodnika „Sieci” – został nim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Na łamach tygodnika wywiad z laureatem. W nowym „Sieci” również o cenzurze w Europie, czyli o czym nie wolno mówić na przykład w Szwecji, Niemczech i we Francji.
Piotr Gliński Człowiekiem Wolności 2018
Jako minister kultury mam obowiązek obalać rozmaite przeszkody duszące wolność, i to robię. Mam ambicję otworzenia kultury dla wszystkich, spluralizowania jej– mówi profesor Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, laureat nagrody Człowiek Wolności tygodnika „Sieci” za rok 2018 w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Wnoworocznym numerze „Sieci” wywiad z laureatem corocznej nagrody największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce.
Europejczyk zakneblowany
„W 2018 r. w Niemczech w życie weszła ustawa nakazująca mediom społecznościowym usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone przez użytkowników jako siejące nienawiść. W Szwecji emeryci lądują w więzieniu za obrazę imigrantów na Facebooku, YouTubie czy Twitterze. Na poziomie europejskim firmy technologiczne zobowiązały się ściślej kontrolować wpisy swoich użytkowników, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują. Jest to nowy wspaniały świat, gdzie wprawdzie wciąż można wyrażać swoje poglądy, ale tylko według ściśle określonych reguł. Czy w takim wypadku można wciąż mówić o wolności słowa?”– pisze Aleksandra Rybińska w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Wyrwać się z kąta
To liberalna oligarchia zakreśla dziś margines dopuszczalnej swobody w Unii Europejskiej. W Polsce jest on wyjątkowo wąski. Dlatego każda próba poszerzenia własnej suwerenności wywołuje konflikty. Czy jesteśmy skazani na presję z zewnątrz? – pyta na łamach noworocznego wydania tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.
Budujmy wspólnotę poprzez kulturę
Wielu ludzi ma problem z funkcjonowaniem we współczesnym świecie. Wynika to w moim przekonaniu z tego, że pozwalają się wyizolować, nie żyją we wspólnocie. A właśnie wspólnotowe przyjmowanie kultury – muzyki, teatru, filmu – jest tym, co nas wzmacnia i spaja - mówi Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z Rafałem Kotomskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
2019: świat ciekawszy, ale rozchwiany
Jan Rokita opisuje na łamach noworocznego wydania tygodnika „Sieci” zmiany, jakie czekają nas w nadchodzącym nowym roku kalendarzowym. Wyborcza rywalizacja o wszystko w Polsce i Unii Europejskiej, ostra konfrontacja Stanów Zjednoczonych i Chin oraz ideologiczna ofensywa libertynów – to niektóre z przyszłych wydarzeń, na które zwraca uwagę publicysta.