Archiwum
Wydanie nr 53-1/2014 (109-110)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
30TYLKO U NAS
43W SIECI KULTURY
57OPINIE
70HISTORIA
76ŚWIAT
86GOSPODARKA
94DODATEK SPECJALNY
#105 SYLWESTER 2015: NIECH ŻYJE BAL!SPORT
116NA KONIEC
122Nie obalać Putina. Osłabić Rosję.
W brew obawom sceptyków prorokujących nieskuteczność wymierzonych w Moskwę sankcji rosyjska gospodarka zaczyna broczyć krwią. Sceptycy podnoszą więc nowy argument. Ich zdaniem sankcje pomagają Putinowi, skutkują bowiem zjednoczeniem się rosyjskiego społeczeństwa wokół Kremla. Bo Rosjanie, argumentują, najwyżej cenią poczucie państwowej suwerenności. I dlatego obcy nacisk jest w wypadku tego kraju kontrskuteczny.
Nie jest to argument wyssany z palca. Ale uważam, że trzeba przejść nad tym do porządku dziennego. Dlaczego?
Dlatego że nikt przytomny nie liczył na to, by pod wpływem sankcji rosyjski lud obalił Putina. Ich sens, ich główny cel był i jest inny. Niechby nawet sankcje wzmacniały państwo rosyjskie wewnętrznie (choć ma to ograniczony zakres, bo spora część Rosjan przywykła już do dobrobytu ostatnich kilkunastu lat, to m.in. za to osiągnięcie popierali zawsze Putina, a teraz ten powód jego popularności zanika). Znacznie ważniejsze jest to, że popadnięcie Moskwy w kryzys finansowy osłabia ją na zewnątrz. Drastycznie ogranicza jej możliwość wykonywania kolejnych agresywnych posunięć. Bo współczesna wojna to bardzo droga zabawa. Nowoczesna armia kosztuje. To nie są czasy wojny ojczyźnianej, gdy decydujące były masy ludzkie. Zresztą z tymi masami we współczesnej Rosji, targanej kryzysem demograficznym, też już nie jest tak jak kiedyś.
Sankcje, nawet w połączeniu ze spadającą ceną ropy, same w sobie nie wystarczą, by przywrócić Ukrainie Krym czy nawet Donbas (odrębną kwestią byłaby sensowność rewindykacji tego ostatniego rejonu, zrujnowanego, zacofanego i zamieszkanego przez ludność w sporej części wrogą Kijowowi oraz podatną na próby wywołania nowej rebelii, a więc skazanego na rolę czynnika destabilizującego kraj). Ale sankcje radykalnie zmniejszają prawdopodobieństwo rozszerzenia agresji, pójścia Rosjan na Charków, Dniepropietrowsk i Odessę. Zwiększają zaś bezpieczeństwo krajów bałtyckich. No i nasze.
Wreszcie – w obecnym kryzysie po raz pierwszy od dawna Zachód w pewnym stopniu zjednoczył się i pokazał zęby. To wartość sama w sobie.
Sceptycy tego wszystkiego nie widzą. Podają się za realistów, ale tak naprawdę wcale nimi nie są. Nie chcą bowiem zauważyć prostej prawdy: jeśli nie można (niestety) uczynić Rosji przyjazną, to lepiej uczynić ją słabą.
PIOTR SKWIECIŃSKI, publicysta
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
Prognozy Jarosława Kaczyńskiego na 2015 rok, z czego są dumni, a czego wstydzą się Polacy – wyniki badań socjologicznych, traktat Wierzbickiego o religii odwetu, Człowiek Wolności Tygodnika „wSieci” - Jarosław Marek Rymkiewicz, a także przewidywania publicystów dotyczące sytuacji Polski w przyszłym roku. W prezencie dla Czytelników – aktualna mapa polityczna świata. Nowe wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży już od 29 grudnia.
Będzie to rok zwycięstwa
- Polska naprawdę nie potrzebuje jakiejś rewolucji. Potrzeba dobrej zmiany, konsekwencji, determinacji i uczciwości. To nasz cel - prognozy Jarosława Kaczyńskiego na 2015 rok na łamach tygodnika „wSieci”.
Duma i wstyd
Z czego są dumni, a czego wstydzą się Polacy – wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych dla tygodnika „wSieci” przedstawia na łamach noworocznego wydania Piotr Skwieciński.
Prognoza polityczna na 2015 r.
W najnowszym numerze największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, publicyści przepowiadają, co nas czeka w nowym, 2015 roku.
Jarosław Marek Rymkiewicz – „Człowiekiem Wolności 2014” tygodnika „wSieci”
W najnowszym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, Maciej Pawlicki pisze o twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza – tegorocznego laureata nagrody przyznawanej przez czytelników i kolegium redakcyjne „wSieci”, „Człowiek Wolności”.
Traktat o religii odwetu
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” dodatek specjalny „Traktat o religii odwetu”. Definicję „nowowiary”, jej rodowód, pole działania i ewolucję przedstawia pisarz i publicysta Piotr Wierzbicki.
Zbierz praktyczną kolekcję map 2015 z tygodnikiem „wSieci”
Do nowego wydania największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” dołączona została, w prezencie dla Czytelników – mapa świata. To ostatnia z trzech map Podręcznego Atlasu 2014-2015, przygotowanego wspólnie z wydawnictwem Demart.