Archiwum
Wydanie nr 47/2015 (156)
NA POCZĄTEK
6RAPORT SPECJALNY
20TEMAT TYGODNIA
32KRAJ
38W SIECI KULTURY
51OPINIE
62HISTORIA
70ŚWIAT
74GOSPODARKA
80SPORT
88NA KONIEC
92„wSieci” ma trzy lata
Równo trzy lata temu ukazał się pierwszy numer „wSieci”. Jeszcze dwutygodnika. Jeszcze w kwadratowym formacie. Jeszcze bez wielu autorów, bez których dziś nie sposób wyobrazić sobie naszego pisma. Już wówczas jednak było to to samo „wSieci”. A więc pismo, które chciało bronić zagrożonej wolności mediów, a szerzej coraz bardziej ograniczanej demokracji. Pismo, które nie ukrywało, że wspiera projekt doprowadzenia do zasadniczej zmiany w Polsce. Przede wszystkim takiej zmiany, która zabezpieczyłaby naszą niepodległość, naszą tożsamość i naszą godność. Takiej, która przybliżyłaby Polskę do naszych marzeń. Takiej, która byłaby zgodna z naszą dziejową misją. Wielu komentatorów podkreśla, że bez dynamicznego rozwoju mediów niezależnych w Polsce nie nastąpiłby przełom. Że pojawienie się nowych ośrodków medialnych ośmieliło wielu naszych rodaków. Za każdym razem, gdy to słyszymy, podkreślamy wyraźnie: nie byłoby tych mediów, gdyby nie wspaniali, wierni czytelnicy. Nasze działania mają w tym kontekście znaczenie drugorzędne. Bez Państwa solidarności nie mielibyśmy żadnej szansy na zbudowanie silnego tygodnika. Bez Państwa nie przetrwalibyśmy trudnych chwil (których nie brakowało), o rozwoju nie wspominając. Dlatego to przede wszystkim Wam, naszym Czytelnikom, należą się słowa podziękowania. Za to, że jest „wSieci”, i za to, że Polska otrzymała szansę na lepszą przyszłość. Ostatnie trzy lata mogą być dla nas i dla Państwa powodem wielkiej satysfakcji. Chcemy jednak przede wszystkim patrzeć do przodu. Dobre, rzetelne i sprzyjające Polsce media będą zawsze potrzebne. Po to, by ostrzegać, alarmować, lecz również po to, by patrzeć na ręce także władzy bliskiej nam ideowo. Nie ze złośliwości, ale z troski o realizację programu zmian. Patrząc dalej, trzeba mieć też świadomość, że może powrócić także zła władza. Być może nawet gorsza niż ta, która urzędowała ostatnio. A nawet w czasie rządów konserwatywnych nie zniknie presja ideologów na kulturę, edukację i inne sfery życia. Bo presja ta ma swoje źródła poza Polską. Dlatego, dziękując za ostatnie 156 numerów, prosimy: niech będą Państwo z nami dalej. Walka o sprawy najważniejsze nie kończy się nigdy.
Jacek Karnowski
Rząd po expose Beaty Szydło w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
„Misja na polu minowym” – nowy rząd Beaty Szydło i zadania, jakie przed nim stoją, to temat tygodnia najnowszego „wSieci”. O trudnej misji gabinetu Beaty Szydło pisze m. in. Stanisław Janecki: -Plan działania rządu Beaty Szydło jest prosty: najpierw będzie realizowane to, co pozytywne, konkretne i mające znaczenie dla przeciętnych ludzi. To ma dać tej ekipie jeszcze mocniejszy mandat społeczny do silnego uderzenia politycznego w obszarze konstrukcji państwa, służb specjalnych, sprawiedliwości i obronności.
Telewizja nie jest już bogiem
W telewizji publicznej dochodzi do wielu patologii, które powinny zostać zlikwidowane. Przykładem skrajnej głupoty lub złych intencji była sprawa wysłania na Eurowizję człowieka wychowanego w kulturze posowieckiej – Donatana, a także jego porno kapeli – z Janem Pospieszalskim i Pawłem Nowackim, autorami programu publicystycznego „Bliżej” w TVP Info, na łamach tygodnika „wSieci” rozmawia Andrzej Potocki.
Prezydent przerwał wendetę
Decyzja o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego konieczna i słuszna, ale nie bezkosztowa – zauważa w artykule na lamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Piotr Skwieciński.
Mikołajkowa zabawa dla czytelników tygodnika „wSieci”
Wystarczy punktualnie wysłać e-mail do Mikołaja!
Kancelaria bez k(l)asy
Ogołoconą w czasie kadencji Bronisława Komorowskiego prezydencką willą zajmie się prokuratura. Sprawę ujawniliśmy w poprzednim numerze tygodnika. Po naszej publikacji Kancelaria Prezydenta ujawniła tzw. raport otwarcia. Płynące z niego wnioski są druzgocące – piszą Marcin Wikło i Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Europa jako pole bitwy
Nasz kontynent jest dziś areną starcia cywilizacji. Czy Zachód wyjdzie z niego zwycięsko? – pytana łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny.