Archiwum
Wydanie nr 45/2016 (206)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
26DODATEK SPECJALNY
51HISTORIA
67KULTURA
71OPINIE
82ŚWIAT
92GOSPODARKA
98NA KONIEC
110Za życiem
Była obietnica, jest realizacja. PiS odrzucając obywatelski projekt „Stop aborcji”, dało słowo, że zrobi wszystko, by zwiększyć ochronę życia poczętego. Projekt ustawy „Za życiem” powstał w błyskawicznym tempie. Już kilka minut po ogłoszeniu zderzył się z murem oporu i wściekłym atakiem. O co chodzi krytykom?
Zwolennicy aborcji na życzenie, bojkotując obywatelską ustawę „Stop aborcji”, straszyli śmiercią przy porodach, blokowaniem badań prenatalnych, brakiem wsparcia dla matek rodzących ciężko chore dzieci. Z kolei autorzy projektu „Stop aborcji” domagali się całkowitego zakazu aborcji i zapisu o karalności kobiet. Podkreślano, że najwięcej dzieci ginie ze względów eugenicznych, co potwierdzają statystyki. W 2015 r. na 1044 aborcje tylko jedna pozbawiła życia dziecko poczęte w wyniku gwałtu. Co to oznacza? Że konieczne jest otoczenie szczególną opieką kobiet i rodzin dzieci niepełnosprawnych, wsparcie medyczne, psychologiczne, ale i finansowe. Wprowadzenie bezwzględnego zakazu aborcji nie poprawi sytuacji. Przeciwnie, u nieprzekonanych pojawi się wściekłość, którą łatwo przekuć w społeczny bunt i wy- korzystać do odsunięcia PiS od władzy. Dalszym krokiem będzie totalna demoralizacja prawa i wprowadzenie aborcji na życzenie. Taki obrót spraw dzieciom nienarodzonym nie pomoże. Konieczne było więc znalezienie innego rozwiązania.
Rząd stworzył projekt ustawy, która niesie realną pomoc. Przewiduje pełną gamę nieodpłatnych świadczeń dla rodziców dzieci dotkniętych ciężką chorobą, wykrytą na etapie życia prenatalnego. Gwarantuje pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, dostęp do diagnostyki, do hospicjów, ale także konkretne środki finansowe. Dodatkowo stawia na podniesienie świadomości kobiet, dostarcza im narzędzi do tego, by mogły podjąć odpowiedzialną decyzję o życiu ich dziecka. Żaden zakaz nie jest w stanie tak skutecznie ochronić dziecka, jak świadomość i miłość matki. Czasem tej miłości trzeba pomóc, zwłaszcza gdy kobieta zostaje ze swoim dramatem sama, a jedyna pro- pozycja, jaką otrzymuje od lekarza, to propozycja aborcji pojawiająca się w takich przypadkach bardzo często. Ustawa „Za życiem” ma szansę to zmienić. To zaledwie pierwszy krok. W planach rządu są kolejne. Premier zapowiedziała wsparcie dla rodzin dzieci niepełnosprawnych oraz kompleksową akcję informacyjną promującą życie.
Skąd więc to oburzenie na jednorazową pomoc finansową w wysokości 4 tys. zł? Wygląda na to, że w czarnej debacie nie chodzi o dobro matki czy dziecka. Chodzi jedynie o legalizację barbarzyńskiego prawa do zabijania.
Marzena Nykiel.
"RESORTOWE DZIECI. POLITYCY”, CZYLI KTO JEST KIM W III RP
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki pisze o najnowszej publikacji Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza pt. „Resortowe dzieci. Politycy”.
CLINTON VS TRUMP – Adamski na łamach „wSieci” przed wyborami w USA
Pierwszy raz naprzeciw siebie stanęli kandydaci, których przywództwo albo kwestionował partyjny mainstream z ich partii albo wpływ na ich wybór miały działania służb – Łukasz Adamski pisze o nadchodzących wyborach w Stanach Zjednoczonych.
Tygodnik „wSieci” ujawnia - JAK SYSTEM CHCIAŁ DOPAŚĆ SZEFA CBA
Prokuratorzy, którzy za walkę z korupcją ścigali byłego szefa CBA, sami mieli „lepkie” ręce. Odsłaniamy kulisy prokuratorsko-sądowej operacji na polityczne zlecenie, której celem było wsadzenie do więzienia i wyeliminowanie z życia publicznego Mariusza Kamińskiego, dziś ministra od służb specjalnych – pisze Wojciech Biedroń na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.
Polska, czyli niesamowita historia - Terry Tegnazian w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi
Miałam motywację, bo nie mogłam uwierzyć, że wspaniałą historię Polski, wielkie czyny niezwykle dzielnych ludzi, bohaterów, można po prostu usunąć ze świadomości Ameryki – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi założycielka wydawnictwa Aquilla Polonica, publikującego w Stanach Zjednoczonych książki o historii Polski w czasie II wojny światowej – Terry Tegnazian.
Książka, która wstrząśnie politykami – Janecki o „Resortowych dzieciach”
Okazuje się, że także polityka III RP od jej zarania nie była możliwa bez komunistycznych agentów i wspomaganych przez nich ich dzieci. W ich działaniach często widać zresztą ciągłość – Stanisław Janecki pisze w nowym wydaniu tygodnika „wSieci” o trzeciej części książki „Resortowych dzieci. Politycy”, która właśnie trafiła do sprzedaży.