Archiwum
Wydanie nr 45/2014 (101)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
25W SIECI KULTURY
49OPINIE
60HISTORIA
66ŚWIAT
74GOSPODARKA
80NA KONIEC
90Miękki zamach stanu
Ujawnienie nagrań polityków podsłuchanych w restauracjach Sowa & Przyjaciele oraz Amber Room okazało się operacją wymiany ekipy rządzącej. Operacją precyzyjnie zaplanowaną i sprawnie przeprowadzoną. Możemy już dość precyzyjnie zrekonstruować ten „miękki zamach stanu”. Przekazanie taśm mediom było pomyślane jako uderzenie w ministrów Sikorskiego, Sienkiewicza oraz „dobicie” odwołanego ze stanowiska ministra Rostowskiego, stronnika Sikorskiego, a celem głównym było zmuszenie premiera Tuska do „ucieczki” do Brukseli.
Operację przeprowadziły tajne służby, a właściwie ich część, mające wsparcie ośrodka prezydenckiego oraz grup interesów związanych z energetyką, przemysłem chemicznym, sektorem zbrojeniowym i częścią sektora finansowego. Akurat te grupy interesów potrzebowały zmiany premiera i szefa MSW, bo dotychczas nie uwzględniali oni w podziale tortu tych, którzy wygłodniali czekają na frukty z rządowego stołu. A także dlatego, żeby ABW czy CBA nie przeszkodziły im w zarabianiu na inwestycjach w tych sektorach oraz w przetargach zbrojeniowych, które będą przez najbliższe lata prawdziwą żyłą złota. Znacznie łatwiej jest urobić albo ograć nowego premiera, w dodatku niemającego doświadczenia, wiedzy o państwie i sprytu, jakie miał Tusk. To oczywiście nie znaczy, że Tusk był odporny na działania grup interesów, ale były to inne grupy niż te, które współdziałały w doprowadzeniu do jego odejścia.
Trzeba przyznać, że „miękki zamach stanu” przeprowadzono sprytnie, stwarzając pozory ewolucyjnej zmiany, podczas gdy ona wcale taka nie była. A przeciętni ludzie nawet tego „zamachu” nie zauważyli. Tymczasem dokonała się zmiana o dalekosiężnych konsekwencjach, szczególnie jeśli chodzi o gospodarkę, obronność i politykę zagraniczną. I jest to jednoznacznie zmiana na gorsze, choć układ Tuska miał masę wad i prowadził w wielu dziedzinach fatalną politykę. Tusk był jednak skłócony z prezydentem i klinczował ten ośrodek władzy, zaś Sienkiewicz i Sikorski jako tako panowali nad kierunkami polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa.
Teraz będzie znacznie łatwiej wepchnąć kluczowe sektory państwa na takie tory, że pod znakiem zapytania mogą stanąć: i tak już względne bezpieczeństwo Polski oraz najważniejsze interesy w gospodarce i polityce zagranicznej. A to pozwala postawić pytanie, kto tak naprawę był reżyserem „miękkiego zamachu stanu”.
STANISŁAW JANECKI
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, publicyści piszą o nowych koncepcjach obronności kraju. Łukasz Warzecha w rozmowie Tomaszem Siemoniakiem, wicepremierem i ministrem obrony, gdy pyta o przekształcenia Narodowych Sił Rezerwy słyszy: Chcemy, żeby pojawiły się zwarte oddziały, które będą bardziej przypominały Gwardię Narodową. Marcin Wikło zastanawia się, czy pokolenie epoki smartfonów będzie w stanie obronić kraj w razie niebezpieczeństwa, a Andrzej Rafał Potocki pisze o obronie terytorialnej kraju.
Powstańcy epoki smartfonów
- Wyobraźmy sobie, że wybucha wojna, a wojska wroga stają u naszych granic. Czy dzisiejsze 20-, 30-, 40-latki chwycą za broń i pójdą się bić, czy raczej kupią bilet na samolot i odlecą daleko stąd? Chcemy wierzyć, że większość, tak jak nasi bohaterowie, będzie bronić swojego domu i swojego państwa – na łamach tygodnika „wSieci” o patriotyzmie młodych pisze Marcin Wikło.
Przydatna w każdym domu kolekcja aktualnych map Europy, Polski i świata
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” prezent – pierwsza z trzech map Podręcznego Atlasu 2014-2015. Z wydaniem czytelnicy otrzymają praktyczną, aktualną mapę Europy przygotowaną we współpracy z uznanym wydawnictwem kartograficznym, firmą Demart. W grudniu do tygodnika dołączone zostaną mapy Polski i świata. Partnerem mapy są Kasy Stefczyka, a sponsorem głównym jest SKOK Ubezpieczenia.
Dzieci, czyli nasze moralne niepokoje
W najnowszym numerze największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w rozmowie z Dorotą Łosiewicz znana i lubiana przez widzów aktorka Magdalena Stużyńska mówi o roli współczesnej kobiety oraz o wyzwaniach związanych z wychowywaniem dzieci.
Chcesz pokoju? Szykuj gwardię narodową
- „Bezpieczeństwo jest fundamentem wszystkiego, co czynimy” – stwierdził były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Henry Kissinger. Słowa te nic nie straciły na aktualności. Wiele wskazuje na to, że obawy Polaków przed rosyjską inwazją są jak najbardziej uzasadnione. Zaczynają się sprawdzać czarne scenariusze – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Andrzej Rafał Potocki, dziennikarz śledczy.
Tlen dla wolności
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Krzysztofem Skowrońskim, prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wybranym na kolejną kadencję, twórcą Radia Wnet.
Kryzys wraca
Polityka zaciskania pasa, wręcz obsesja oszczędzania, zaordynowana Europie przez Niemcy zawiodła całkowicie. Unia trzeszczy w szwach – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Janusz Szewczak.
Zaczniemy szkolić ochotników
- W listopadzie chcemy przedstawić koncepcję takiego przekształcenia Narodowych Sił Rezerwy, żeby bardziej przypominały amerykańską Gwardię Narodową: mają się pojawić zwarte oddziały – zapowiada Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony w rozmowie z Łukaszem Warzechą, której pełną treść publikujemy w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.