Archiwum
Wydanie nr 42/2015 (151)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
8KRAJ
30FELIETONY
50W SIECI KULTURY
57HISTORIA
68ŚWIAT
71GOSPODARKA
78NA KONIEC
90Przed zwrotnicą
Bywają w dziejach chwile pełniące funkcje zwrotnic. Chwile, w których decyduje się, jakim torem pojedzie pociąg historii. Na okładce tego numeru naszego tygodnika zacytowaliśmy ciężkie słowa wielkiego Polaka. Wielkiego Polaka, któremu zdarzały się oceny przesadne i sformułowane językiem przez wielu nieakceptowanym. Mimo to użyliśmy ich, by dać wyraz przekonaniu, że nasz kraj znalazł się właśnie na takiej zwrotnicy. Uważamy bowiem, że droga, którą od ośmiu lat prowadzi nas rządząca partia, wiedzie w kierunku katastrofalnym. Przez ten czas nasze państwo rozmontowywano i osłabiano. Jego poszczególne segmenty były parcelowane między rozmaite korporacje, jawne i niejawne kliki, grupy interesu. Rząd wyzbywał się radośnie swoich obowiązków, odpowiedzialności za byt kolejnych grup ludności czy za to, co się dzieje w kluczowych obszarach machiny państwowej. Za to periodycznie dowiadywaliśmy się o kolejnych aferach świadczących o korupcji lub „tylko” kuriozalnej nieudolności. Aferach przekraczających to, do czego — niestety — przyzwyczaiły nas poprzednie lata istnienia III RP. W kwestiach międzynarodowych rządzący zerwali z próbami prowadzenia polityki podmiotowej. Wybrali rolę subordynowanych podwładnych Berlina i Brukseli. A ponieważ te ośrodki wierzyły wtedy w strategiczne partnerstwo z Rosją, to rządzący w Warszawie de facto wycofali polskie wsparcie dla próbujących utrwalić swą niepodległość państw położonych na przestrzeni poradzieckiej. Wycofanie to miało służyć próbie dokonania sławetnego polsko-rosyjskiego resetu. Próbie niezdarnej, naiwnej i zakończonej kompromitującym fiaskiem. Polska gospodarka osiągnęła granice peryferyjnego modelu rozwoju. Tylko jego zmiana, radykalne zwiększenie innowacyjności może zapobiec utrwaleniu naszej pozycji podwykonawcy i dostawcy siły roboczej dla centrum Zachodu. Rządzący ewidentnie nie mają na to pomysłu. Czy nie dlatego, że realizują potrzeby elit, których interesy są związane z trwaniem dotychczasowego modelu? Uważamy, że jest konieczna radykalna zmiana. I że obecni rządzący, odpowiedzialni za wszystko to, o czym napisałem wyżej, ani nie chcą, ani nie są w stanie tej zmiany dokonać. Dlatego doprowadzenie do tego, by odeszli, jest naszym zdaniem konieczne. Uważamy, że 25 października trzeba przestawić zwrotnicę.
Piotr Skwieciński
Wydanie specjalne tygodnika „wSieci” na wybory
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” obszerne analizy, prognozy, komentarze publicystów tygodnika tuż przed wyborami parlamentarnymi 2015. Temat polskich wyborów podejmują m.in. Bronisław Wildstein, Grzegorz Górny Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński. Na okładce redakcja zamieściła wizerunek Józefa Piłsudskiego wraz z cytatem z wypowiedzi marszałka na temat programu dla Rzeczypospolitej. „Najprostszy. Bić k…wy i złodziei!” – miał odpowiedzieć naczelnik hrabiemu Aleksandrowi Skrzyńskiemu. Dziś, w 2015 roku te słowa nadal są niezwykle i boleśnie aktualne.
Prof. Gliński w tygodniku „wSieci”: Wiemy, jak ruszyć do przodu
- Polskie media mnie przerażają. Manipulacje i nagonki na opozycję, udawanie, że prezydent Andrzej Duda nie istnieje… To hańba dla polskiej demokracji – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” prof. Piotr Gliński, socjolog, przewodniczący Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, lider łódzkiej listy PiS do Sejmu, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.
Wybory 2015- analizy, prognozy, komentarze w wydaniu specjalnym tygodnika „wSieci”
O co toczy się gra – to tytuł materiału, który otwiera cykl tekstów poświęconych wyborom 2015 w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”. Na okładce wydania specjalnego znalazł się wizerunek Józefa Piłsudskiego wraz z cytatem z wypowiedzi marszałka na temat programu dla Rzeczypospolitej. „Najprostszy. Bić k…wy i złodziei!” – miał odpowiedzieć naczelnik hrabiemu Aleksandrowi Skrzyńskiemu. Dziś, w 2015 roku te słowa nadal są się niezwykle i boleśnie aktualne.
PRZEKRĘCONA KASA CBA– tygodnik „wSieci” ujawnia patologie w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym
Czy były szef warszawskiej delegatury CBA, bliski przyjaciel Pawła Wojtunika, zostanie skazany za malwersacje finansowe w specsłużbie? Ujawniamy skandaliczne praktyki na najwyższych szczeblach Biura, które zamiast walczyć z patologiami, samo w nich tkwi – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
DŻIHAD PRZECIW ROSJI – Rokita w tygodniku „wSieci” o Putnie w Syrii
Za każdego zabitego Rosjanina Państwo Islamskie jest gotowe płacić 21 tys. dol., za głowę syryjskiego dyktatora Al-Kaida wyznaczyła zaś nagrodę 3 mln euro – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Jan Rokita.