Archiwum
Wydanie nr 37/2015 (146)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
26W SIECI KULTURY
53OPINIE
66HISTORIA
74ŚWIAT
77GOSPODARKA
82SPORT
88NA KONIEC
92Kryzys tu zostanie
Jesteśmy świadkami zmiany o znaczeniu historycznym. I nie jest to zmiana dobra. Oto Unia Europejska, dotąd tak mocno akcentująca konieczność ochrony granic zewnętrznych (bo są warunkiem istnienia strefy Schengen), ogłosiła, że można się w niej swobodnie osiedlać. Z dnia na dzień unijne prawo przestało obowiązywać, a ci, którzy próbowali je egzekwować — np. Viktor Orbán — stali się adresatami połajanek. Nie miejmy złudzeń: ten sygnał poszedł w świat i wkrótce do nas wróci. A ponowne uszczelnienie granic będzie bardzo trudne. Kolejne fale przybyszów łatwo nie odstąpią, bo skoro poprzednicy zostali przyjęci, to dlaczego oni mają wracać do domów?
Debata wokół wielkiej fali imigrantów nie jest uczciwa. Widzimy przede wszystkim młodych mężczyzn z telefonami komórkowymi, a słyszymy, że to bezbronne ofiary wojny. Mówią nam, że to ludzie szukający schronienia, a wiemy, iż odrzucają gościnę państw bezpiecznych, ale biedniejszych. Zapewnia się nas, że będzie dobrze, ignorując dotychczasowe (bardzo kiepskie) doświadczenia państw Zachodu z integracją muzułmanów.
Dobrze, że w Polsce kryzys imigracyjny nakłada się na kampanię wyborczą. Dzięki temu władza nie może działać za plecami społeczeństwa. Jest też nadzieja, że już za kilka tygodni będziemy mieli nowy rząd. Taki, którego nie będziemy podejrzewali o to, że się boi i że ulegnie, myśląc o przyszłych stanowiskach w Brukseli.
Jacek Karnowski
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
O tym, jakie będą konsekwencje kryzysu imigracyjnego indolencji władz Europy piszą Marzena Nykiel, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Grzegorz Górny.
Polska w turbanie
Europa stanęła wobec najwyższego zagrożenia - pisze Marzena Nykiel.
DONALD O WIELKIM EGO
Jest arogancki, narcystyczny, butny, chwilami nawet chamski. Mówi, co myśli, a co mówi, nie zawsze ma sens. Ale ludzie go kochają. Bo w wyścigu o prezydenturę obiecuje walczyć z imigracją, naprawić Amerykę, przywrócić jej siłę i blask. Donald Trump ma być antidotum na Baracka Obamę, lewicową poprawność polityczną, zepsuty waszyngtoński establishment, i uosobieniem amerykańskiego snu. Dla własnej partii jest jednak tak samo niewygodny jak dla Demokratów – pisze Aleksandra Rybińska.
Mechanizm czyszczący
Nie czuję żadnego plemiennego czy emocjonalnego związku ani z żadną partią – z Platformą włącznie – ani z rodziną ideowo-polityczną prawicy – z Ludwikiem Dornem na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” rozmawia Marcin Fijołek.
Rząd PiS jest już prawie gotowy
Nowy rząd układa Jarosław Kaczyński. Różne nurty jego poszukiwań symbolizują Antoni Macierewicz jako minister obrony i bankowiec Mateusz Morawiecki jako minister finansów. Pamiętajmy jednak: ostatecznie zdecyduje Beata Szydło. O ile z kolei Kaczyński na nią postawi – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Złość i nadzieja
Sądzę, że wchodzimy w okres kampanii tak brutalnej, jakiej nie znaliśmy – Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” z Krzysztofem Skowrońskim, dziennikarzem, twórcą Radia Wnet,prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.