Archiwum
Wydanie nr 37/2014 (93)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
32DODATEK SPECJALNY
#49 URLOP PO SEZONIEW SIECI KULTURY
57OPINIE
72HISTORIA
82ŚWIAT
88GOSPODARKA
96NA KONIEC
108Zły sygnał
Kryzys ukraińskiej obrony ma trzy powody. Pierwszym jest otwarta inwazja rosyjska skutkująca przewagą sił. Drugim – wewnętrzny problem Ukrainy, czyli brak odpowiedniej liczby żołnierzy (fala ukraińskiego patriotyzmu nie zaowocowała wystarczającą masą ochotników). Trzecim zaś – brak odpowiedniego wsparcia z Zachodu. O ile na pierwszy i drugi czynnik nie mamy wpływu, o tyle moglibyśmy mieć na trzeci.
I mamy, ale niekoniecznie pozytywny, bo prezydent Komorowski odrzucił możliwość sprzedaży polskiej broni Ukrainie w trakcie trwania działań wojennych.
Możliwe, że ta sprawa jest bez znaczenia praktycznego, bo może akurat nie mamy rodzaju uzbrojenia potrzebnego Ukrainie (będącej znacznie poważniejszym od nas producentem broni). Rzecz jednak bardziej w politycznym sygnale. Gdyby Komorowski wypowiedział się w innym duchu, wysłałby do Ukraińców informację o treści: „Zachód jest z wami”. Ale niestety to, co powiedział, jest sygnałem o treści odwrotnej. Prezydent kierował się zapewne obawą, że nasz kraj stanie sie w oczach Zachodu zbyt radykalny. Można to zrozumieć, lecz wydaje się, że obecny moment to nie czas na kierowanie się tą kalkulacją.
PIOTR SKWIECIŃSKI
Pierwsza jaskółka
W zalewie złych wiadomości i rozmywania prawdy o II wojnie światowej (w czym niestety bierze udział i część prawicy) nie można przegapić przykładu odwrotnego. Za nami już bowiem emisja pierwszej części filmu TVP i niemieckiej ZDF „Pierwszy dzień” o wybuchu II wojny światowej. Nakręcony nowocześnie i z rozmachem dokument przywraca elementarny porządek rzeczy. Jest jasne, kto był agresorem, a kto ofiarą. Niemiecka agresja i sowieckie dobicie II Rzeczypospolitej nie znajdują tu żadnego usprawiedliwienia. Sposób opowiadania – bezpośrednie relacje ludzi – wzmacnia to wrażenie.
Dla polskiego odbiorcy to wciąż oczywistości, ale jeśli film udałoby się pokazać szerokiej publiczności nie tylko w Niemczech, lecz także we Francji, w Anglii czy w Stanach Zjednoczonych, to moglibyśmy mówić o dużym sukcesie. Tym bardziej że powściągliwy ton narracji przemawia do odbiorcy bardzo silnie.
Pomysłodawcą i współautorem dwuczęściowego filmu jest Andrzej Godlewski, wicedyrektor TVP1. Za doprowadzenie koncepcji do końca należą mu się gratulacje. Druga część obrazu zostanie wyemitowana we wtorek 9 września o godz. 20.20 w TVP1. Dobrze by było, gdyby TVP na tym jednym filmie nie poprzestała.
MICHAŁ KARNOWSKI
Platformę czeka rozłam
W najnowszym numerze „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Gowinem, byłym ministrem sprawiedliwości, byłym politykiem PO, obecnie liderem sprzymierzonej z PiS, Polski Razem.
Bezwzględnie ambitna
- W jej życiu najbardziej liczy się kariera, a respekt ma tylko dla tych, którzy są nad nią – tak o Ewie Kopacz mówią pracujące z nią kiedyś pielęgniarki z Szydłowca. Miasteczka,
z którego do polityki ruszyła przyszła poseł, minister zdrowia, marszałek Sejmu, a może
i premier Polski - sylwetkę Ewy Kopacz kreśli w tygodniku „wSieci” Marcin Wikło.
NATO: Mała naprzód
- Tylko Sojusz Północnoatlantycki potrafi obronić cywilizację zachodnią przed chaosem
i wojną w Europie i na świecie. Ale szczyt w Wielkiej Brytanii nie dał sygnału „Cała naprzód!” – przestrzega publicysta tygodnika „wSieci”, ekspert spraw międzynarodowych, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, przyglądając się ostatnim decyzjom sojuszu.
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: Polska bez Tuska – raport specjalny, sylwetka Ewy Kopacz, rozmowa z Jarosławem Gowinem, tęczowa indoktrynacja najmłodszych Polaków, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas analizuje decyzje ostatnio podjęte przez NATO, ukraiński publicysta Wachtang Kipiani na temat sytuacji na Ukrainie po agresji Rosji. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 8 września.
To nie wojna o Donbas, ale o Ukrainę
Rosyjska agresja na państwo ukraińskie to nie dowód siły, lecz słabości Moskwy –
z ukraińskim publicystą gruzińskiego pochodzenia, redaktorem portalu Istorczyna Prawda, wykładowcą Ukraińskiego Uniwersytetu Grekokatolickiego we Lwowie Wachtangiem Kipianim rozmawia Grzegorz Górny.
Tęczowa indoktrynacja
W najnowszym numerze „wSieci” Marzena Nykiel pisze o tęczowej indoktrynacji najmłodszych Polaków.
Polska bez Tuska – raport specjalny
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” raport specjalny - publicyści największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce analizują, jak będzie wyglądał nasz kraj bez Donalda Tuska, ujawniają kulisy jego wyboru i kreślą polityczne scenariusze.