Archiwum
Wydanie nr 36/2016 (197)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
22W SIECI KULTURY
59HISTORIA
72OPINIE
80ŚWIAT
86GOSPODARKA
92NA KONIEC
108DODATEK SPECJALNY
117Na jałowym biegu
Konsekwentnie forsowana teza opozycji brzmi: Polska i Polacy są podzieleni jak nigdy przedtem. I to narasta. Czy rzeczywiście narasta? Na pewno przybiera na sile rozgoryczenie tych środowisk, które przegrały w zeszłym roku. Właśnie teraz dociera do nich, że to wszystko potrwa, że długo jeszcze „nie będzie, jak było”. Może już nigdy? Dlatego eskalują słowa, dlatego przywołują „wojnę domową”, „państwo podziemne”, dlatego prowokują coraz ostrzej, szukając przemocy, a może i czegoś więcej. To jednak dość wąskie, choć wpływowe, środowiska. Poza nimi sytuacja w Polsce raczej się uspokaja. Gasną emocje, wcześniej celowo nakręcane, wielu Polaków zaczyna rozumieć, że nimi manipulowano. Kluczowe znaczenie ma tu złamanie medialnej agresji, która mogła być w pełni skuteczna jedynie w warunkach faktycznego monopolu. Paradoksalnie to właśnie świadomość, że Polacy ignorują wezwania do rewolty, nakręca ludzi, którzy uwierzyli, iż urodzili się, by rządzić. Podobnie przeraża rodząca się wspólnota dobrych wartości, co widzieliśmy w Gdańsku podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Widoczna za rogiem agresja wyrasta z frustracji. Historia konfliktu, który wybuchł już ponad 10 lat temu, jest jednoznaczna: to obecna opozycja szukała recepty na wszystkie problemy w dzieleniu Polaków. I dziś także, niestety, nie umie inaczej.
Jacek Karnowski.
Mają rok
FBI alarmuje — rosyjscy hakerzy wdarli się do baz lokalnych systemów wyborczych i możliwe, że podejmą próbę zakłócenia amerykańskich wyborów prezydenckich, być może nawet sfałszowania ich w tych stanach, w których głosuje się elektronicznie. Kontrwywiad czeski raportuje: rosyjskie służby tworzą nad Wełtawą sieć finansowanych przez siebie ośrodków politycznych i medialnych. Wspomaganie francuskiego Frontu Narodowego przez Kreml jest sprawą znaną. Podobne informacje nadchodzą z wielu krajów. Ta ofensywa jest przejawem siły, ale i efektem czegoś, co można by określić jako syndrom noża na gardle. Ceny surowców energetycznych są od kilku lat niskie, zachodnie sankcje zaś, choć nieimponujące — dotkliwe w jednej dziedzinie: utrudniają Moskwie pożyczanie pieniędzy w międzynarodowych bankach. Jeśli nic się nie zmieni, rezerw starczy Rosji jeszcze mniej więcej na rok. Co potem? Kreml wie, że ma rok na doprowadzenie do jakiejś korzystnej dla siebie zmiany. Albo gaz i ropa muszą zdrożeć, albo musi nastąpić odprężenie z Zachodem. Oczywiście nie poprzez wycofanie się z Ukrainy — to byłoby zabójczą prestiżową porażką. A więc poprzez stymulowanie tych sił na Zachodzie, które mogłyby zaakceptować nieformalne oddanie krajów na wschód od Bugu pod rosyjską kuratelę. Warto, sądzę, obserwować pod tym kątem również polskie życie polityczno-intelektualne.
Piotr Skwieciński.
Złote żniwa Waltzów – „wSieci” o aferze w stołecznym ratuszu
Rodzina prezydent Warszawy zarobiła miliony na ukradzionej Żydom kamienicy – w nowym numerze „wSieci” dziennikarze piszą o możliwych powodach bierności Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji.
Przeżyli szok, bo naród się zbuntował
Próba zmiany w kulturze powoduje tak silny opór z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o wielkie pieniądze, dotacje i granty. Po drugie, wściekłość budzi próba zwrotu ku tożsamości narodowej i wartościom chrześcijańskim – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Jan Pospieszalski, dziennikarz, muzyk, publicysta, współautor programu „Warto rozmawiać” w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim.
Pogrzeb Anny Kurskiej
30 sierpnia odbył się pogrzeb Anny Kurskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, działaczki opozycyjnej oraz senatora RP. Redakcja tygodnika przytacza obszerne fragmenty przemówień Jacka i Jarosława Kurskich wygłoszone przez braci nad grobem matki.
Niech „Smoleńsk” wstrząśnie Polską – Zaremba na łamach „wSieci” o premierze filmu A. Krauzego
9 września na ekrany polskich kin wchodzi film „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Piotr Zaremba, publicysta tygodnika „wSieci”, nie ma wątpliwości, że to niezwykle ważna produkcja. Największym atutem filmu Antoniego Krauzego „Smoleńsk” jest jego przejrzystość, prostota. Autor filmu (wraz z trzema innymi scenarzystami) prowadzi nas przez swoją wersję zdarzeń, dbając o to, abyśmy wszystko zrozumieli. Aby chaotycznie rozproszone w naszej głowie elementy układanki w coś nam się złożyły. Także abyśmy odtworzyli te kawałki, które już uleciały z naszej pamięci. – pisze Zaremba.
Jaki będzie drugi program Telewizji Polskiej?
Ryszard Makowski rozmawia na łamach nowego "wSieci" z Marcinem Wolski, nowym dyrektorem TVP2.
Gospodarczy Puls Europy - dodatek specjalny do najnowszego "wSieci"
Już 6 września rozpocznie się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. Specjalnie na tę okazję redakcja tygodnika „wSieci” wraz z dziennikarzami miesięcznika „Gazeta Bankowa” przygotowała dla czytelników solidną porcję wiedzy z dziedziny gospodarki.
Dekada przekrętów
Wiarygodność ostatnich działań Hanny Gronkiewicz-Waltz jest zerowa. Rzekome porządki, jakie właśnie czyni w podległym sobie urzędzie, nie przykryją dwóch faktów: przez lata tolerowanej patologii oraz wzbogacenia się najbliższych pani prezydent na złodziejskiej reprywatyzacji. Najgłośniejsza afera ostatnich tygodni ma twarz wiceszefowej PO – pisze w okładkowym artykule najnowszego numeru tygodnika „wSieci” Marek Pyza.