Archiwum
Wydanie nr 36/2019 (351)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
28SIECI KULTURY
71OPINIE
82ŚWIAT
88GOSPODARKA
96SPORT
100PODRÓŻE
104NA KONIEC
106Nowi kardynałowie
Już szósty raz w czasie tego pontyfikatu Franciszek mianuje nowych kardynałów. 5 października podczas konsystorza w Rzymie szkarłatne birety otrzyma 13 dostojników, w tym 10, którzy nie ukończyli jeszcze 80 lat, a więc mogą uczestniczyć w konklawe. Odtąd w Kolegium Kardynalskim będzie zasiadać 118 elektorów (67 kreowanych przez Franciszka, 42 przez Benedykta XVI i 19 przez Jana Pawła II).
Wśród nominatów na pierwszy plan wysuwa się bp Miguel Ángel Ayuso Guixot z Hiszpanii, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, uznawany za jednego z architektów wspólnej deklaracji Franciszka i wielkiego imama Al-Azhar, szejka Ahmeda el-Tayeba. W dokumencie podpisanym 4 lutego w Abu Zabi znalazło się m.in. stwierdzenie, że istniejąca na świecie różnorodność religii jest wyrazem woli Bożej.
Na intensywny dialog z islamem stawia inny dostojnik z tego grona – abp Cristóbal López Romero, Hiszpan i ordynariusz diecezji Rabat w Maroku, który jako dyrektor szkoły salezjańskiej nakazał w każdy piątek uczniom i nauczycielom wspólne czytanie Koranu.
Kardynałem zostanie też archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp José Tolentino de Medonça z Portugalii, który w 2018 r. wygłosił rekolekcje wielkopostne dla kurii rzymskiej. Niedawno napisał on wstęp do książki feministycznej zakonnicy s. Marii Teresy Forcady, która promuje ideologię gender i opowiada się za aborcją. W swojej przedmowie przedstawił ją jako wzór do naśladowania dla współczesnych chrześcijan.
Innym nominatem, którego wybór został przyjęty z zadowoleniem przez włoską lewicę i środowiska LGBT, jest obecny ordynariusz Bolonii abp Matteo Zuppi. On z kolei napisał wstęp do włoskiego wydania książki amerykańskiego homolobbysty katolickiego o. Jamesa Martina, postulującego uznanie homoseksualizmu przez Kościół. We Włoszech bardziej jest jednak znany z tego, że dwa lata temu zamienił bazylikę św. Petroniusza w wielką stołówkę, w której razem z Franciszkiem gościł 1,4 tys. biednych i bezdomnych
Biret otrzyma też abp Jean-Claude Höllerich, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE), przestrzegający podczas ostatnich eurowyborów przed zwycięstwem populistów. Jest on zwolennikiem przyjmowania uchodźców i imigrantów, podobnie jak dwaj inni nominaci – bp Alvaro Ramazzini Imeri zGwatemali (gorący krytyk polityki Donalda Trumpa) i kanadyjski jezuita o. Michael Czerny – podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców w watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Ostatni trzej świeżo mianowani elektorzy to: abp Juan de la Caridad García Rodríguez zHawany (podkreślający wyższość socjalizmu nad kapitalizmem), abp Ignacy Suharyo Hardjoatmodjo z Dżakarty oraz abp Fridolin Ambongo Besungu zKinszasy.
Poza nimi czerwone birety otrzyma trzech emerytowanych biskupów, którzy skończyli już 80 lat i nie mają prawa głosu w konklawe: Brytyjczyk Michael Louis Fitzgerald, Litwin Sigitas Tamkevičius iWłoch Eugenio Dal Corso, posługujący w Angoli. Większość watykanistów nie kryje zachwytu kreacjami kardynalskimi, podkreślając, że takich nam właśnie trzeba teraz purpuratów.
Grzegorz Górny
W tygodniku „Sieci”: Opozycja przegrywa kampanie
Najnowszy numer tygodnika „Sieci” prezentuje obraz opozycji widziany od wewnątrz: rezygnujący kandydaci, coraz więcej głosów niezadowolenia i frustracji.
Opozycja w rozsypce
Kandydatka na premiera, która nie zostanie premierem. Lider PO teoretycznie usuwający się w cień, choć w rzeczywistości minimalizujący straty i zbierający siły przed długim marszem. Rezygnujący kandydaci, coraz więcej głosów niezadowolenia i frustracji. W obozie antypis trwa walka wszystkich ze wszystkimi w wyborach sejmowych. Jednocześnie jako maskę jedności sprzedaje się pakt senacki, w którym świeci coraz więcej dziur. Pięć tygodni przed wyborami opozycja pogrążona jest w chaosie. A najważniejszy w tej konstelacji człowiek ma już pewność, że jego największe marzenie – przejęcie władzy w Polsce – szybko się nie spełni – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Wygrana bitwa o pamięć
Od wielkich, pełnych patosu słów podczas przemówień prezydentów Dudy, Penc’a i Steinmeier’a, przez medialne inicjatywy o skali międzynarodowej, aż po takie szczegóły jak logo uroczystości – obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny okazały się sukcesem. Przypomniały światu o polskiej tragedii i męstwie narodu polskiego – podsumowuje Marcin Fijołek na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Odrodzony naród znów pokaże swoją siłę
– Chętnie byśmy się pospierali z opozycją na poszczególne tematy, ale tam nie bardzo jest z kim i o czym rozmawiać. Jeśli nawet liderzy list wyborczych Koalicji Obywatelskiej nie znają kilku gołych punktów, które ich lider rzucił na stół kilka miesięcy temu, to jak to traktować poważnie? – mówi premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Obszerny wywiad przeprowadzony podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy do przeczytania w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.
Opozycja chciałaby strajku w każdej dziedzinie
Wielu młodych absolwentów studiów pedagogicznych, nie mogąc znaleźć pracy w szkołach, rozgląda się za innym zawodem. Żeby skłonić ich do powrotu, należałoby stworzyć zachęty finansowe. To pole do popisu dla samorządu, który ma prawną możliwość działania – mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z Dorotą Łosiewicz na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Ekologia selektywna
Organizacje ekologiczne zapewniają, że Wisła sama poradzi sobie ze skażeniem, zatem nie warto sobie nią zawracać głowy, zwłaszcza że w tej chwili w Amazonii płoną lasy. Jeśli więc zieloni aktywiści o cokolwiek się w tej sprawie troszczą, to głównie o wizerunek Rafała Trzaskowskiego i opozycji – opisuje sytuacje po ostatnich katastrofach ekologicznych Konrad Kołodziejski.