Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 36/2014 (92)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY i OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
KAMIENIE PAMIĘCI MARTA KACZYŃSKA
12
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
BEZPARTYJNY TRIUMF? JAN PIETRZAK

TEMAT TYGODNIA

16
DUCHEM SPARTANIE ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
20
W OPARACH ABSURDU PIOTR GONTARCZYK
24
NADZIEJA NA PRAWDĘ SŁAWOMIR SIERADZKI

KRAJ

26
PARODIA DEMOKRACJI PIOTR ZAREMBA
28
PAKT TUSK - KORWIN-MIKKE STANISŁAW JANECKI
30
ALFABET SALONU KRZYSZTOF FEUSETTE
34
Z ŁUKASZEM KAMIŃSKIM ROZMAWIA ŁUKASZ WARZECHA
38
CHORY ŚWIAT "NEWSWEEKA" RYSZARD MAKOWSKI
40
Z BRONISŁAWEM WILDSTEINEM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
44
PAUZA NA ŻYCIE MAJA NARBUTT
47
MASZ SZANSĘ NA INDEKS MAGDA ZDORT

W SIECI KULTURY

51
AL PACINO W OPERZE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
54
SMAKI Z TELEWIZORA URSZULA LIPIŃSKA
57
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
57
LITERATURA SPOD LADY WOJCIECH LADA
58
PROWOKATOR MORRISSEY ADAM CIESIELSKI
60
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
60
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

64
PUŁAPKI PRAWYBORÓW KRZYSZTOF CZABAŃSKI
66
UKRAINA: ŁAMANIE KRĘGOSŁUPA MACIEJ PAWLICKI
68
ŁUK ZAMIAST PAŁACU WOJCIECH WENCEL
69
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, PIOTR SKWIECIŃSKI
70
ROMEK Z TABORU ALEKSANDER NALASKOWSKI

HISTORIA

71
SZKOŁA UPOKARZANIA TOMASZ ŁYSIAK

ŚWIAT

74
KALIFAT ASASYNÓW JAN ROKITA
77
NIEPODLEGŁOŚĆ PO SZKOCKU ALEKSANDRA RYBIŃSKA
80
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

82
HANDLOWA METAMORFOZA EWA WESOŁOWSKA
86
"CHŁOPCY Z FERAJNY" JANUSZ SZEWCZAK

SPORT

88
ZLEKCEWAŻONY MUNDIAL JACEK KARPACKI

NA KONIEC

92
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, JAN ŻARYN
94
OSTATNI KRZYK ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
96
DRAKULA PO POLSKU WIKTOR ŚWIETLIK
98
GRZECH CZY CNOTA ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Na aucie

Jeszcze kilka miesięcy temu Donald Tusk przestrzegał Polaków w kontekście wojny na Ukrainie, że polskie dzieci mogą nie pójść do szkoły 1 września. Dzieci do szkoły poszły, ale zagrożenie nie zmalało, wręcz przeciwnie. To już otwarta wojna. Putin śle czołgi, armaty, tysiące żołnierzy, lecz premier jest już na innym etapie. Teraz w swoim stylu krzyczy na oponentów żądających czynów. „Polskie bezpieczeństwo jest dla mnie zadaniem numer jeden, a nie awantura, że ktoś naczytał się romantycznych powieści!” – mówił ostatnio w Sejmie, uzasadniając to, dlaczego nie da więcej pieniędzy na armię. Dodawał, że „z dużym niepokojem wysłuchuje apeli”, by Polska zaproponowała rozwiązania, które „będą dumnie brzmiały, ale pozostawią nas na aucie”.

Słuchając słów premiera, ja z kolei czuję ogromny niepokój. Czy Donald Tusk naprawdę nie rozumie, że Ukraina jest naszym sąsiadem i akurat my nie możemy udawać, iż nas nie ma? Nasza bierność tylko zachęca agresora. I zniechęca Zachód do działania. Skoro Polacy siedzą cicho, po co się denerwować? Polska zostanie „na aucie”, a konkretnie zostanie rzucona agresorowi jako kolejny żer, właśnie wówczas, gdy nic nie zrobi, gdy „skorzysta z okazji, by milczeć”. Ale to już coraz mniejszy problem premiera. Dopiął swego, pewnie pójdzie do Brukseli.

JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny

 

Prestidigitator

Wieści o tym, że Donald Tusk może zostać przewodniczącym Rady Europejskiej, to nic niezwykłego. Pisaliśmy, że jego otoczenie traktuje scenariusz brukselskiej ewakuacji jako bardzo atrakcyjny. W chwili zamykania tego numeru tygodnika szanse polskiego premiera się ważyły. Państwo już znacie wyniki.

Mamy do czynienia z partią i ekipą opartą na jednym człowieku. Człowieku, który rząd przekształcił w wielką „redakcję” produkującą newsy, promocyjne zajawki i banalne opowiastki. To nie premier, ale redaktor naczelny i szef działu marketingu w jednej osobie. Właśnie złożył nam w Sejmie kolejną (ostatnią?) porcję obietnic. I nawet jeśli niektóre z nich jego ekipa będzie musiała wyjątkowo spełnić z powodu samorządowej kampanii, Polacy w nie odruchowo nie wierzą. Nic dziwnego, że w Unii podsunięto mu funkcję całkowicie dekoracyjną.

Niezależnie od biegłości w prowadzeniu redakcji Donald Tusk zostawia po sobie personalne zgliszcza. Kandydaci na następców, z Ewą Kopacz i Elżbietą Bieńkowską na czele, to osoby zupełnie niesamodzielne. Oczywiście bywało i tak, że Tusk zmieniał się z redaktora w prestidigitatora i wyciągał nagle z cylindra królika, ale tym razem nawet zapas królików drastycznie się skurczył.

PIOTR ZAREMBA, publicysta

 

Nowe wydanie tygodnika „wSieci”

31.08.2014

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: odkłamany obraz września 1939 r., fragmenty debiutanckiej książki Krzysztofa Feusette’a„Alfabet salonu”, rozmowa z Bronisławem Wildsteinem, felieton ekonomisty Janusza Szewczaka o „Chłopcach z ferajny”, a także bezpłatny dodatek – mapa samochodowa Polski z 1939 r. i reprint plakatu pochodzący ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 1 września.

Czytaj więcej

W oparach absurdu

31.08.2014

75 lat temu rozpoczęła się wojna, która przyniosła Polakom ogrom trat i niewyobrażalne cierpienia. Ale wbrew hałaśliwej kampanii tzw. rewizjonistów historycznych optujących za sojuszem z III Rzeszą decyzja o sojuszu z Francją i Wielką Brytanią była po prostu słuszna – pisze historyk i politolog, Piotr Gontarczyk.

Czytaj więcej

Jesteśmy na fali, zmienimy system

31.08.2014

W najnowszym numerze „wSieci” bracia Karnowscy rozmawiają z Bronisławem Wildsteinem, który podkreśla: „Wolne media, które budujemy, to może być coś trwałego. Bo tamci, z drugiej strony, swoje dostali. To są w większości wyrobnicy, którzy świetnie prosperują, ale nic nie zaryzykują”.

Czytaj więcej

„Chłopcy z ferajny”

31.08.2014

Jeszcze sitwa czy już mafia? Wielu Polaków coraz bardziej uporczywie zadaje sobie dziś to pytanie postawione też w felietonie Janusza Szewczaka, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

Niezwykła mapa samochodowa Polski z 1939 roku – gratis z tygodnikiem „wSieci”

31.08.2014

1 września mija 75 lat od wybuchu najstraszniejszej wojny XX wieku, wojny, która zmieniła oblicze Europy i Polski na wiele dziesięcioleci. Jaka była Polska latem 1939 roku, gdy Rzeczpospolita szykowała pospiesznie do obrony granic. Taką Polskę przedstawia niezwykła mapa, którą dołączyliśmy do całego nakładu tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

„Alfabet salonu”

31.08.2014

Myszka z Wiejskiej A któż to jest? – zapyta wielu z Państwa. Odpowiadam – dziennikarka symbol naszych czasów, idealnie wtapiająca się w tłum mainstreamu, precyzyjna, jak przekazy dnia, ale i chaotyczna jak politycy próbujący je powtarzać” – tygodnik „wSieci zaprasza do lektury fragmentów książki „Alfabet Salonu” i całej reszty, która ukaże się na rynku 10 września 2014 r. nakładem wydawnictwa Fronda.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła