Archiwum
Wydanie nr 34/2018 (297)
N A P O C Z Ą T E K
6T E M A T T Y G O D N I A
22K R A J
28S I E C I K U L T U R Y
55H I S T O R I A
66Ś W I A T
70G O S P O D A R K A
76SP O R T
82K U C H N I A
86N A K O N I E C
88Duma z polskości
Żaden „marsz miliona”, żadne zrywy „totalniaków” nie zdołały zgromadzić takiego morza ludzi, jakie wylało się w Święto Wojska Polskiego na warszawskie ulice. Ponad 120 tys. osób przyszło obejrzeć Wielką Defiladę Niepodległości. Ogromna fala radosnej młodzieży uczestniczyła w uroczystościach z własnej woli. Nie musiała ich tam zaganiać kijem Dorota Wellman czy redaktorzy „Newsweeka”. Bezideowe elity III RP – uczące swoje dzieci pogardy wobec narodowej tożsamości, martyrologii, wiary, Kościoła – zrozumiały, że wyhodowały hedonistyczne pokolenie ludzi biernych.
Potomkowie powstańców styczniowych, warszawskich, łagierników i AK-owców, wychowani w poszanowaniu narodowej tożsamości, wiary i historii, stawiają się bez zawołania. Daty zgromadzeń mają wyryte w sercach. Są dumni z Polski.
Czy roztrzęsiona opozycja ma im coś do zaoferowania? Co w zamian za narodową wspólnotę? Za dzieje przodków? Za siłę wiary? Za moc nadziei? Za pragnienie wyzwań? Za przekraczanie słabości? Za duchową wspinaczkę?
Pora, by postkomunistyczne elity przyjęły, że czas ich dominacji minął. Polacy, którym czerwoni kaci wymordowali najbliższych, będą krzyczeć na manifestacjach o czerwonej hołocie bez względu na decyzje i skojarzenia warszawskiego ratusza. Wróciła nam historyczna pamięć. Niezłomni Żołnierze, zasypani czarną ziemią przez komunistycznych katów, wyrastają z niej niczym drzewa prawdy. Nowa Polska chyli przed nimi czoła. Nie masz dla niej nic w zamian, opozycjo…
Marzena Nykiel
Potrzebny sygnał
Ludmiła Kozłowska, ukraińska prezes Fundacji Otwarty Dialog, została wpisana przez polskie władze do Systemu Informacyjnego Schengen. Oznacza to, że nie może ona wjechać do Polski ani innych państw UE. Na tej właśnie podstawie nie przeszła kontroli paszportowej na lotnisku w Brukseli i musiała wrócić do Kijowa.
Fundacja była bardzo mocno zaangażowana we wspieranie kijowskiego Majdanu. W Polsce stała się szerzej znana, gdy mąż Kozłowskiej Bartosz Kramek opublikował w czasie ulicznych demonstracji 16-punktowy plan zatytułowany „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd”. Postulował w nim strajki, paraliż infrastruktury, niepłacenie podatków, ostracyzm społeczny wobec ludzi PiS. Kozłowska nie odcięła się od tego manifestu.
Uważa ona, że zakaz wjazdu do Polski i Unii to zemsta „reżimu”, który nie mając dowodów na działalność niezgodną z przepisami, zaczyna nadużywać międzynarodowego prawa. Jej zdaniem tak samo działają państwa wprost autorytarne: Rosja, Turcja czy Kazachstan.
To jednak gruba przesada. Reakcja państwa polskiego – precyzyjna i minimalna – jest w pełni uzasadniona. Fundacja Otwarty Dialog nie zachowuje się jak klasyczna organizacja pozarządowa, ale jak agresywna grupa polityczna. Sprawia wrażenie, że reprezentuje nie tylko siebie. Jej finansowanie budzi wiele wątpliwości i pytań. W tych warunkach wysłanie jasnego komunikatu było koniecznością.
Obecny rząd zostanie poddany demokratycznej weryfikacji. Może wygrać, może przegrać, ale nie może zostać obalony przez dziwne, hybrydowe organizacje o wielkich ambicjach.
Jacek Karnowski
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci”
Kastowość, traktowanie pewnych grup jako szczególnie uprzywilejowanych, jest faktem. A powinno być odwrotnie, bo tu przecież chodzi o elity, o ludzi całkowicie świadomych zła, które czynią. Powinni być traktowani wręcz surowiej niż zwykli obywatele – mówi Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości i prokurator generalny na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” w rozmowie z Jackiem Karnowskim zatytułowanej „Nie będzie świętych krów”.
Nie będzie świętych krów
Kastowość, traktowanie pewnych grup jako szczególnie uprzywilejowanych, jest faktem. A powinno być odwrotnie, bo tu przecież chodzi o elity, o ludzi całkowicie świadomych zła, które czynią. Powinni być traktowani wręcz surowiej niż zwykli obywatele – mówi Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rozmowie z Jackiem Karnowskim w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.
Odwrócenie logiki
Uchwalona właśnie przez Kongres USA ustawa o autoryzacji wydatków na obronę w nowym roku budżetowym odwraca dotychczasową logikę podejścia Ameryki do bezpieczeństwa państwa polskiego. I z tego powodu stanowić musi ważny punkt odniesienia dla polskiej polityki – pisze Jan Rokita w materiale „Odwrócenie logiki” w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.
Czy taki będziemy mieć klimat?
Pomijając rozgorzały już spór o ustalenie przyczyn zmian klimatu na Ziemi, nawet uzyskanie wiarygodnych podstawowych danych jest zadziwiająco trudne. Co wiemy na pewno o zmianach klimatu, dlaczego tak ciężko o prognozy, jakich scenariuszy dla gospodarki i życia każdego z nas możemy się spodziewać? – takie pytania stawia Przemysław Barszcz na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”.
Wojsko musi być na Westerplatte
W przypadku prezydentów miast, które przed II wojną światową nie należały do Rzeczpospolitej, mamy do czynienia z postawami, z których można wywnioskować, że dla nich ważniejsza jest historia niemiecka niż polska – mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.
Złoty polski Berlin
Jak tak dalej pójdzie, to lekkoatletyka znów stanie się naszym sportem narodowym. Rozmach z jakim nasi przedstawiciele królowej sportu wystąpili na mistrzostwach Europy w Berlinie, budzi ogromny podziw i szacunek. Polacy przywieźli z Niemiec aż 12 medali. Siedem razy rozbrzmiewał w Berlinie „Mazurek Dąbrowskiego” – o sukcesach naszych sportowców pisze Cezary Kowalski w artykule „Złoty polski Berlin” w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.