Archiwum
Wydanie nr 33/2013 (37)
Na początek
6Temat tygodnia
16Kraj
24Kultura
68Opinie
76Historia
88Świat
94Gospodarka
100Sport
106Kuchnia
108Na koniec
110Katolicy zaangażowani
JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny
W maju tego roku nowy szef MSW, a jednocześnie stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” Bartłomiej Sienkiewicz, powołał na komendanta policji w Radomiu inspektora Karola Szwalbe. W sierpniu, w czasie, gdy do Jasnej Góry zbliżały się piesze pielgrzymki, komendant Szwalbe zasłynął w całym kraju rozkazem zdjęcia krzyży wiszących w komisariatach. Chwilę potem „Tygodnik Powszechny” uraczył czytelników owsiakowym hasłem „Róbta, co chceta” na okładce, a w środku zachwytem ks. Adama Bonieckiego nad satanistą, który śpiewa m.in.: „Szatan chce zwymiotować na twarz Syna Bożego”. Widać, zdaniem redakcji z Krakowa, to sympatyczne słowa.
Lato przynosi także bunt proboszcza z Jasienicy. Kiedy zakochany w sobie ksiądz wraz z potężnymi mediami brutalnie i cynicznie atakuje abp. Henryka Hosera, „TP” nie jest w stanie choćby udawać, że stoi po stronie Kościoła. Jego publicyści ostentacyjnie dedykują swoje teksty ks. Lemańskiemu.
W 1995 r. Jan Paweł II podsumował działalność pisma po upadku komunizmu, stwierdzając: „W tym trudnym momencie Kościół w »Tygodniku« nie znalazł niestety takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd oczekiwać: »nie czuł się dość miłowany« – jak kiedyś powiedziałem. Dzisiaj piszę o tym z bólem”.
Obecnie, gdy nie ma już z nami polskiego papieża, Kościół znów znalazł się na celowniku. Tym razem „Tygodnik Powszechny” nie stoi z boku. Jest zaangażowany. Niestety po drugiej stronie.
W NAJNOWSZYM „WSIECI”
Już od 19 sierpnia w sprzedaży nowy numer tygodnika młodej Polski, a w nim Stanisław Janecki wylicza, za co „Gazeta Wyborcza” powinna przeprosić Polaków, Grzegorz Górny zastanawia się, jak powtórzyć sukces Węgier nad Wisłą, a bracia Karnowscy pytają Dorotę Gawryluk o kondycję polskich mediów.
W TYM ŚWIECIE WSZYSTKO MA SWOJĄ CENĘ
- W tym świecie nie można być aż tak naiwnym. Wszystko ma swoją cenę – mówi Dorota Gawryluk, dziennikarka i publicystka prowadząca „Wydarzenia” w Telewizji Polsat. I dodaje: Jeśli ktoś żyje z tego, że się pokazuje, że istnieje publicznie, to powinien mieć twardą skórę.
DODATEK SPECJALNY: MAMO, TATO, IDĘ DO SZKOŁY!
W dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci” - o polskim systemie edukacji i rady dla rodziców pierwszoklasistów.
JAK POWTÓRZYĆ SUKCES WĘGIER NAD WISŁĄ?
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny zastanawia się, czy w Polsce możliwe jest powtórzenie polityki realizowanej na Węgrzech.
ZA CO „Gazeta Wyborcza” POWINNA PRZEPROSIĆ POLAKÓW
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki wylicza, za co „Gazeta Wyborcza” powinna przeprosić Polaków.