Archiwum
Wydanie nr 32/2014 (88)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
21W SIECI KULTURY
47OPINIE
60HISTORIA
66ŚWIAT
70GOSPODARKA
78NA KONIEC
92Nic za darmo
Szklany sufit rozpada się na kawałki. Według sondażu Homo Homini wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski mogłaby liczyć na 40 proc. głosów w wyborach parlamentarnych. Platforma zyskała w tym badaniu ledwie 24 proc. Taki wynik głosowania dałby obozowi prawicy 241 mandatów, a więc samodzielne rządy.
Wyborcy wyraźnie nagradzają jedność. Ale też polityczną konsekwencję. Bo przecież sondażowy marsz w górę formacji Kaczyńskiego jest możliwy tylko dlatego, że PiS wytrzymało brutalną i histeryczną nagonkę, rozpoczętą już w roku 2005. Celem tych niezliczonych kampanii, zawsze utrzymanych w tonie histerycznym, było zniszczenie tej konkretnej opozycji i wykreowanie w to miejsce innej, „prawicowej” siły. Może rzeczywiście prawicowej, może nawet radykalniejszej językowo, ale wewnętrznie pogodzonej z systemem. Istotą podziału na naszej scenie politycznej jest bowiem zgoda lub niezgoda na „bebechy” III RP – na kolonizowanie państwa przez agresywne grupy interesu, często wyrastające z PRL. Kolonizowanie połączone z niemocą w tych dziedzinach, gdzie działać trzeba szybko i energicznie, a więc związanych z dzietnością, emigracją, obronnością i uprzemysłowieniem kraju. Wszystkie inne podziały mają charakter drugorzędny.
Sondaże dają nadzieję na zmianę, ale bez złudzeń: będzie ciężko. Zwycięstwo roku 2005 zaskoczyło wajchowych naszej rzeczywistości. Teraz tego błędu nie popełnią. Nic nie przyjdzie za darmo, wszystko trzeba wypracować. A raczej wywalczyć.
Jacek Karnowski, redaktor naczelny
Kto manipuluje?
Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zarzucił tygodnikowi „wSieci”, że pisząc o kłopotach wokół prac na „Łączce”, torpeduje budowę Panteonu Polskich Bohaterów. To po naszych artykułach rodziny bohaterów miały nabrać wątpliwości, czy chcą szczątki swoich bliskich zostawić na „Łączce”, czy zabrać je do rodzinnych grobów.
Prawda jest inna. To właśnie my ujawniliśmy, że z powodu opóźnień rodzina mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” rozważa inne możliwości pochówku bohatera. Zatem odwracanie sytuacji przez pana ministra Kunerta jest skrajną manipulacją, którą stara się przykryć własne zaniedbania.
28 marca br., podczas spotkania w Belwederze, minister Kunert zapewnił, że „w ciągu kilku tygodni” rodziny dostaną do wypełnienia formularz, który ma zawierać deklarację, czy chcą szczątki krewnych umieścić w panteonie. Do dziś takie pisma do rodzin nie dotarły.
Minister Kunert publicznie ogłosił też, że rodziny ofiar zostały przez tygodnik „wSieci” obrażone stwierdzeniem, iż „trumienki ze szczątkami bohater.w leżą w cmentarnej chłodni jak towar w hurtowni”. Owszem, takie zdanie w artykule padło, ale… z ust jednej z krewnych „Zapory”.
Panie ministrze! Do roboty! Pańska tracona na manipulacje energia przyda się do budowania panteonu. Wtedy media pana pochwalą. Na razie nie ma za co.
Marcin Wikło, publicysta
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: CBA, taśmy i gra o miliardy – ujawniamy drugie dno afery podsłuchowej, recenzja filmu „Miasto 44”, rozmowa z prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim, Legiony Piłsudskiego i pamiętna data 6 sierpnia 1914 r., ekonomiczne prognozy Janusza Szewczaka, a także gratis 64-stronicowy dodatek „Resortowe dzieci”. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 4 sierpnia.
CBA, taśmy i gra o miliardy
- Co może łączyć odwołanego ministra skarbu państwa ze zdymisjonowaną szefową koncernu naftowo-gazowego, biznesmenem podejrzewanym przez prokuraturę o zlecenie podsłuchiwania polityków i właścicielem lokalu, w którym urządzono nielegalne studio nagrań? Czy to możliwe, by szef CBA przypadkiem zainwestował swoje pieniądze w spółkę zależną od biznesmena zamieszanego w podsłuchy? – drugie dno afery podsłuchowej na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.
Jednak coś więcej niż krwawa rzeź
W najnowszym numerze „wSieci” publicyści nawiązują do 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Piotr Zaremba pisze o filmie „Miasto 44”. Redakcja publikuje też niezwykłe fotografie z Powstania Warszawskiego wkomponowane w zdjęcia współczesnej stolicy – stolica wczoraj i dziś.
Kto zapłaci rachunek za sankcje
- Jeśli dojdzie do eskalacji konfrontacji na wschodzie Ukrainy, w europejskie gospodarki może uderzyć prawdziwe ekonomiczne tsunami – pisze ekonomista Janusz Szewczak.
Dodatek „Resortowe dzieci” – najlepsze fragmenty książki, która wstrząsnęła III RP
- Dzieci wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy KPP, PZPR, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem SB. Związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką. Za młodu aktywiści komunistycznych organizacji młodzieżowych, potem biznesmeni, właściciele i zarządcy nowych mediów. Właśnie dlatego tak zdecydowanie przeciwni dekomunizacji i lustracji, szydzący z patriotyzmu i polskości. Niebezpieczni, bo usytuowani w opiniotwórczej prasie, a przede wszystkim w telewizji i stacjach radiowych - z najnowszym numerem tygodnika „wSieci” dodatek „Resortowe dzieci” – gratis, 64 strony najciekawszych fragmentów książki, która wstrząsnęła III RP.
Legiony. Droga do wolności
- Czcimy w Polsce dzień 11 listopada jako święto narodowe, tymczasem w panteonie najwspanialszych dat, przed którymi winniśmy zawsze chylić czoła, trzeba by umieścić również 6 sierpnia – pisze Tomasz Łysiak na łamach najnowszego numeru „wSieci”.