Archiwum
Wydanie nr 30/2014 (87)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
40W SIECI KULTURY
55OPINIE
68HISTORIA
74ŚWIAT
78GOSPODARKA
82ZWIERZAKI
86NA KONIEC
92Niech już sobie idą
Żal naszej władzy po wymuszonej rezygnacji z Roku Polskiego w Rosji mówi więcej niż tysiące deklaracji o wsparciu Ukrainy. W czasie gdy rosyjski niedźwiedź morduje sąsiadów, a jego sprzęt i jego ludzie zestrzeliwują cywilny samolot, główną troską naszych rządów jest „dialog” z Moskwą w celu „deeskalacji”. Widać, że język brukselskiej biurokracji stał się już ich mową, nie są zdolni do normalnej komunikacji i troski o Polskę.
Bo może w Paryżu czy Berlinie można widzieć dramat Ukraińców jako daleki problem i nieznośny kłopot. Polscy przywódcy nie mogą sobie na to pozwolić. Jeśli tam Rosja zwycięży, za chwilę jej agresja skieruje się na nas. Jeśli tam zyska prawo posługiwania się terrorem i szantażem, użyje go wobec nas.
Dziś, teraz trzeba działać. Organizować koalicje, wywierać nacisk, domagać się wsparcia Ukrainy, zastopowania zbrojenia Moskwy. Jasne, to niesie koszty. Za to nie dostaje się medali, za to nikt nie klepie po plecach. Ale to jest obowiązek polskich liderów! Ale nie tych. Ci podziwiają się na zdjęciach i zabiegają o stanowiska. Trzymam kciuki. Niech już sobie z Polski idą, bo w czasie nadchodzącej zawieruchy im dalej będą od kraju,
tym lepiej.
Michał Karnowski, publicysta
Rzeź niewiniątek
Dwa dni. Tyle wystarczyło, by zamienić warszawski Szpital im. Św. Rodziny w miejsce egzekucji. Do pierwszej decyzji o aborcji doszło zaledwie 48 godzin po odwołaniu przez ratusz prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora. Trudno o bardziej jednoznaczną odpowiedź na setki pytań piętrzących się w tej sprawie. Wybitny lekarz i zasłużony menedżer, który przemienił podupadłą lecznicę w nowoczesny szpital, nie miał prawa do obrony. Jego jedyną winą było to, że nie chciał zabijać. Za takie ideały w kraju rządzonym przez PO płaci się utratą pracy.
Zwyciężyło proaborcyjne lobby, które za przyzwoleniem udającej katoliczkę prezydent Warszawy ruszyło z planem rzezi niewiniątek. Lekarzy zastraszono, sumienia zapędzono do krucht, a opinię publiczną przekonano, że katolikom nie wolno powierzać funkcji kierowniczych. I choć wydawać by się mogło, że pierwsza bitwa z cywilizacją życia została wygrana, Gronkiewicz-Waltz zapadła się pod ziemię. Nie znalazła odwagi, by spojrzeć prof. Chazanowi w oczy i wręczyć mu podpisany przez siebie dekret. Czyżby dotarło do niej, że uruchomiła lawinę sprzeciwu, że właśnie rozpoczął się koniec jej nieudolnych rządów w stolicy?
Marzena Nykiel, publicystyka
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: Manifest Powstańca „Dlaczego walczyliśmy” – pisze prof. Witold Kieżun, Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777, Marcin Wikło trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera Samoobrony oraz fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”.
Wyjątkowa mapa „WARSZAWA 1944-2014”
Z największym konserwatywnym tygodnikiem opinii – „wSieci”, w tym tygodniu gratis wyjątkowy plan miasta – „WARSZAWA 1944-2014”.
Nie zburzono Bastylii
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” zaprezentowano fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”, która ukazała się w 1993 r., jeszcze przed wyborami, które dały zwycięstwo postkomunistom. Wygłoszona wówczas diagnoza pozostaje w dużej mierze aktualna.
Powiem wam dlaczego walczyliśmy
- Znajdujemy się w obliczu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Niewątpliwie olbrzymia większość nas, weteranów tego zrywu, nie dożyje już do następnej okrągłej rocznicy. Stąd też konieczność przeciwstawienia się niestety szeroko rozpowszechnianej błędnej, wręcz okrutnej, pełnej dosadnych określeń np. typu „zbrodnia”, opinii o genezie tego największego w historii świata masowego społecznego buntu milionowego miasta przeciwko strasznej niewoli – na łamach „wSieci” poruszający manifest profesora Witolda Kieżuna.
Śmierć i wątpliwości
- Jego przyjaciele są zgodni: to nie był człowiek, którego do samobójstwa nakłoniłoby byle co. A sam na pewno by się na to nie zdecydował. Miał dla kogo żyć. 5 sierpnia mijają trzy lata od śmierci Andrzeja Leppera - w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera „Samoobrony”.
Czarny sen Putina
- Nieporadność, a przede wszystkim brak fartu. Tak musi wyglądać najkrótsze podsumowanie polityki prezydenta Rosji wobec trwającego już ponad pół roku kryzysu ukraińskiego - w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777.